Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Moze sprawdz jak to wyszlo z oryginalnym okularem z tej lornetki , albo z jakiegos poosiadanego . Mnie nie poprawilo pola widzenia zalozenie 30 , 40 mm ruskiego okularu . Zalozylem z badziewniannej i mam podobne pole widzenia co skyluxa szukacz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie na poczatku sprobowac orginalny okular od lornetki.Jesli chodzi o wybor okularów to mam 2 na oku: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=229 oraz http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=228 troche kasy trzeba bedzie dolozyc.....Jesli ten szukacz bedzie mial taka mozliwosc ,ze bez problemu bede mogl zmieniac okulary 1,25" to w niedalekiej przyszłosci napewno cos dokupie,ale jeżeli wiaze ste to z zakupem okularów juz teraz aby sprawdzic i skrucic sam szukacz ,to narazie wole pozaostac przy okularu z lornetki.Mam sporo wydatków ,więc sami rozumiecie.Astrokosmo prosze o odpowiedz ,czy jest taka mozliwosc ,abym mogl w przyszłosci wymieniac okulary w tym szukaczu bez interwencji tokarza :Boink: Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 40 mm ma ~ takie same pole widzenia co 32 mm . Dałbym najwyzej 32 mm . Na allegro mozna kupic okular 30 mm z ruskiego mikroskopu . Ma szybke z podzialka osobno wkrecaną , ma takze tak jak w starych lornetkach wykrecana czesc okularu z korpusu -regulacje ostrosci . Kosztuje ok 35 zl . Ale mimo wszystko lepiej pasowal mi z lornetki . Srednice ma 32 mm , korpus aluminiowy . Ne wiem czy trzeba miec wymienne okulary w szukaczu . Geometria szkieł lornetki nie ma dokładnosci z nadmiarem . Dasz znacznie wieksze powiekszenie i maloprawdopodobne aby obraz byl dobry . Lepiej zaoszczedzone pieniadze odlozyc na montaz . I tak szukacz bedzie dobry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!W koncu dzis mogę pochwalic sie moim statywem po renowacji :D Dodaje kilka fotek zrobionych aparatem z komórki.Mam nadzieje,że co do jakośc i fotek nie bedziecie mieli pretensji.Zacze może powoli opisywać ,w jako sposób zabrałem się za renowacje statywu.Statyw dotarl do mnie w dobrym stanie,zero luzów.Oczywiscie widniały na nim slady uzytkowania, ale ogólnie jest OK.Orginala warstwa przed malowanie mostała znatowiaona drobnym papierem sciernym ,a nastepnie odtluszczona.Nogi statywu przemalowalem farba w spray'u.Co do mocowania glowicy z orginalnego montazu firmu "U" ,to nie było wiekszego problemu.Znajomy tokarz ladnie podszlifowal mi glowice ,a nastepnie tak ja zamocowal na 2 grubych podkladkach ,oraz 3 srubach ,ze obraca sie do okoła :banan: Nastepnym krokiem bylo zamocowanie 3 lancuchow na nogi ,abym mial kontrole nad nieplanowanym"szpagatem" statywu.Moim skromnym zdaniem całosc prezentuje sie swietnie.Dzis rowniez polaczylem glowice z montazem,przesmarowalem ja i nawet wszystko chodzi lekko i bezproblemowo(oczywiscie jak na warunki Uniwersała :D )Nalozylem tubus telepa ,całosc skrecilem i jest ok.Tym co maja montaze z "U" chcialbym napisac ,ze usunąłem filc z tego kątowanika ,do ktorego mocuje sie na dwoch motylkach tube telepa , a na jego miejsce dałem dwa paski cienkiej gumy.Mam nadzieje ,ze w jakis sposób choc troche pozbylem sie drgan spowodowanych uzytkowaniem.Mysle ,ze sama wymiana "pala zywieckiego" na statyw teodolitowy poprawi mi jakosc obserwacji.Do szczescia pozostal mi jeszcze szukacz ,ktory tak dzielnie buduje dla mnie ASTROKOSMO.Pozdrawiam :Beer:

statyw_1.jpg

statyw_2.jpg

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz z dostepnych materialow bedzie normalny . Zmarnowalem duzo szkiel aby to stwierdzic . Myślałem ,ze uda mi sie zrobic szerokoktny o malej ogniskowej .

Srubki mikroruchow posmaruj jakims klejacym smarem . Mocno zmniejsza to drgania . Wszystkie proste montaze drgaja i maja luzy . Nawet te za 6 tys.

Jaka wage ma Twoja tuba? Moja ma 8,5 kg z obejmami i ciezarek mam tylko jeden 6 kg z U . Pret przeciwwagi od osi obrotu RA ma 40 cm i dobrze wywaza .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedzialek byłem w PTMA w Warszawie gdzie sprawdzałem twój przyszły szukacz . Dzięki uprzejmości pana Romana Fangora :notworthy: i Janusza Wilanda :Salut: którzy użyczyli mi swoich okularów 1.25" oraz 2". Oczywiście wynik był prosty , to znaczy okulary 2" biły na głowę pole widzenia 1.25". Okular który wykonałem dla ciebie -1.25" -70mm ogniskowej ma kąt widzenia 4.5 stopnia , a dwucalowe okulary mają mniej więcej dwukrotnie większe pole widzenia.

Zarówno okulary dwucalowe jak i 1.25" o ogniskowych 40mm wykazały konieczność skrócenia tuby o ok 5 cm aby dać zapas na ewentualne zmiany ogniskowych okularu w przedziale 30-40mm. Jest możliwość skorzystania z tokarki w PTMA , skrócenia tuby szukacza i zrobienia gwintu.

Proponuję następujące rozwiązanie:

skrócić tubę o 5cm , dorobić gwint wewnętrzny , a na odciętym odcinku zewnętrzny aby ponownie skręcić dwie części. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał możliwość wykorzystania okularu mojej produkcji , a w przyszłości jeżeli zajdzie taka potrzeba i finanse na to pozwolą wystarczy odkręcić tylną część szukacza, odkręcić odcinek krótki (5 cm ) i ponownie wkręcić tył szukacza do dłuższego odcinka tuby. Teraz można już założyć okular od 30-40mm ogniskowej . Ustawianie ostrości następuje poprzez wyciąganie lub wsuwanie okularu . Po jej ustawieniu kontruje się śróbką , aby zapobiec ewentualnemu przesunięciu czy wypadnięciu. Natomias gdybyś nabrał ochoty na dwucalowy okular , to wystarczy dorobić u tokarza lub zamówić w Astrokraku przejściówkę na 2" i masz super szukacz przykręcony do super szukacza komet.

Obejmy wraz ze stopką będą umieszczone w takim miejscu aby nie zachodziła konieczność dalszych przeróbek po odkręceniu odcinka tuby o długości 5 cm.

Okular lornetkowy ( oryginalny) ma zbyt duże powiększenie 13x i dużo mniejsze pole widzenia . Jest też średniej jakości i mocno winietuje po brzegach, więc lepiej w przyszłośći założyć do szukacza dobry okular nawet o takim samym powiększeniu ( choć proponuję max6-8x) . Okular 1.25" - 70mm ma w prawdzie pewien dyskomfort , bo trzeba oko odsunąć od okularu na kilka centymetrów, ale za to ostry obraz jest w pełnym polu widzenia i nieduże powiększenie, co ułatwi ci wyszukiwanie obiektów i na początek pomoże nabrać wprawy, a w przyszlości można przejść ewentualnie na powiększenia 6-8 czy nawet 13x.

Jak tylko wykonam powyższe czynności konieczne do zakończenia prac pakuję go do pudełka i wysyłam pocztą :banan: , cena nie ulegnie zmianie i wynosić będzie 150zł- tyle kosztowały mnie elementy do jego wykonania-robocizna gratis od astromaniaka ( no może małe piwo postawisz na jakimś zlocie :Beer: , ale bezalkocholowe oczywiście :D )

Inne zdjęcia można zobaczyć na stronie pana Janusza Wilanda http://www.astrojawil.pl/deep_impact.htm

Pozdr

deep_79d.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następujące rozwiązanie:

skrócić tubę o 5cm , dorobić gwint wewnętrzny , a na odciętym odcinku zewnętrzny aby ponownie skręcić dwie części. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz miał możliwość wykorzystania okularu mojej produkcji , a w przyszłości jeżeli zajdzie taka potrzeba i finanse na to pozwolą wystarczy odkręcić tylną część szukacza, odkręcić odcinek krótki (5 cm ) i ponownie wkręcić tył szukacza do dłuższego odcinka tuby. Teraz można już założyć okular od 30-40mm ogniskowej . Ustawianie ostrości następuje poprzez wyciąganie lub wsuwanie okularu . Po jej ustawieniu kontruje się śróbką , aby zapobiec ewentualnemu przesunięciu czy wypadnięciu. Witaj astrokosmo :Beer: nad czym sie tu zastanawiac, wybieram ta mozliwosc i sprawa jasna.Jak szukacz ma byc super ,to niech bedzie na 100% dopracowany :Salut: Pozatym mam nadzie,że dzis uda nam sie wymienic choc pare slów na tlenie lub forum.Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalanczam zdjecie mojego szukacza . W porownaniu z twoim to prowizorka . Zamocowałem go z lenistwa na sztywno . Sądzę ,ze az tak mocno nie bedzie sie przestawiał . W razie czego zrobie klasyczna regulacje z tylu . Ma regulacje ostrosci , krzyz z drucikow ekranu , jest z 6 mm od soczewki okularu i przez to bardziej ostry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz z dostepnych materialow bedzie normalny . Zmarnowalem duzo szkiel aby to stwierdzic . Myślałem ,ze uda mi sie zrobic szerokoktny o malej ogniskowej .

Srubki mikroruchow posmaruj jakims klejacym smarem . Mocno zmniejsza to drgania . Wszystkie proste montaze drgaja i maja luzy . Nawet te za 6 tys.

Jaka wage ma Twoja tuba? Moja ma 8,5 kg z obejmami i ciezarek mam tylko jeden 6 kg z U . Pret przeciwwagi od osi obrotu RA ma 40 cm i dobrze wywaza .

Mam juz taki smar zielony tzw"bezkwasowy" :Salut: Jutro zabiore sie za montowanie wentylatora do chlodzenia lustra glownego ,ktory bedzie podlaczony pod baterie 9V.Jeszcze tylko musze znalesc odpowiednie pudeleczko w ktorym znajdowac bedzie sie ta barteria.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga tubusu telepa waży ok 8Kg.Pozatym pozostaje mi jeszcze dorobic lub dokupic srube z motylkiem ,dzieki ktorej bede mógl ustawiac telp na gwiazde polarna.Orginalna jest na klucz i nie jest to ustawianie moich marzeń.Co do przeciw wagi ,to montaz posiada 2 obciązniki ,orginalne U.Zastanawiam sie czy sie jednego nie pozbyc (tego mniejszego) skrócic srube główna i pozostac przy wiekszym obciazniku.Zanim sie za to zabiore ,wszystko sprawdze ,aby telep nie wiwinął mi orła :Boink:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam skruciłem dlugi pret - srube z przeciwwagi po wywazeniu teleskopu . Nie wziąłem tylko pod uwagę, ze odciety pret też waży :Boink: i musiałem dolozyć ciężarek bo z tym co zostało nie potrafiłem wyważyć tuby . Muszę kupić nowy pret . Dużo wygodniej jest jak duży 6 kg ciężarek z U będzie rozwiercony aby nie miał gwintu . lepiej go włożyć na pret i nakretką zakontrować niż bawić sie z wkrecaniem takiego cieżaru . Szczególnie przy wykrecaniu , nie wiadomo kiedy wykrecisz i czy na nogi nie spadnie . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokosmo ,dzis kupilem okular mikroskopowy 1,25 o ogniskowej 40mm.Mam nadzieje ,że sie przyda do mojego szukacza i dzieki niemu bede mial wieksze pole widzenia.Prosze powiadom mnie jak ida prace z moim szukaczem ,poniewaz do szczescia brakuje mi tylko jego.Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w PTMA w Warszawie i po raz kolejny sprawdzałem twój szukacz różnymi okularami. Od 25 do 40mm ogniskowej . 40 mm który masz będzie dobry i uzyskasz z nim powiększenie około 6x . Skrócę jednak tubę na tyle abyś w razie potrzeby ( zwłaszcza jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy ) mógł założyć okular o ogniskowej 32mm . Reszta nie ulegnie zmianie. Prace idą dalej i w tym tygodniu mam nadzieję je zakończyć. Odezwę się jak będzie gotowy - ok. pozdr

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj, jezeli do tego szukacza ma trafic wystawiona przeze mnie x8 na markecie, to wstrzymajcie sie z tym skracaniem jeszcze ze 2 dni. Okular wyszedl wczoraj piorytetem i powinien byc dzisiaj u Promila. To plossl o ogniskowej w/g mojego amatorskiego pomiaru ok. 40mm zas wedle innych z forum ok. 30mm. Jego pole szacowalem na ok. 45* co da pow. 300/30 = 10x (bingo) i 4,5* pola (ujdzie, ale moglo by byc lepiej) jezeli zas to moj pomiar ogniskowej jest prawidlowy, to da pow. 300/40 = 7-8x (ujdzie) i pole ok. 6* (ok.). Tube szukacza lepiej tnijcie jak juz bedziecie mieli okular w garsci.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj, jezeli do tego szukacza ma trafic wystawiona przeze mnie x8 na markecie, to wstrzymajcie sie z tym skracaniem jeszcze ze 2 dni. Okular wyszedl wczoraj piorytetem i powinien byc dzisiaj u Promila. To plossl o ogniskowej w/g mojego amatorskiego pomiaru ok. 40mm zas wedle innych z forum ok. 30mm. Jego pole szacowalem na ok. 45* co da pow. 300/30 = 10x (bingo) i 4,5* pola (ujdzie, ale moglo by byc lepiej) jezeli zas to moj pomiar ogniskowej jest prawidlowy, to da pow. 300/40 =  7-8x (ujdzie) i pole ok. 6* (ok.). Tube szukacza lepiej tnijcie jak juz bedziecie mieli okular w garsci.

 

Pozdrawiam.

Astrokosmo ,jesli Hans ma racje to moze lepiej poczekac az okular dojdziedo mnie.Pozniej przesłał bym Ci ten okular i na miejscu dokładnie sprawdził bys z czym mamy do czynienia i co nalezy dalej zrobic z szukaczem?To moja opinia :Salut: pozdrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular wyszedl wczoraj piorytetem i powinien byc dzisiaj u Promila. To plossl o ogniskowej w/g mojego amatorskiego pomiaru ok. 40mm zas wedle innych z forum ok. 30mm.Dzis odebralem okular.Jest w dobrej kondycjiJak juz wczesniej pisalem ,musimy sie zastanowic ,co robimy dalej?Może damy rade pogadac jutro rano?Ja koncze 3 zm o 6.00.Astrokosmo daj mi znac. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O malo bym przeoczył.To juz ponad 10 tys wejscie na ta stronkę.Widac temat telepów firmy "U" jest wiecznie żywy.W tak krótkim czasie ,a takie zainteresowanie :szczerbaty:Jestem ciekaw jakby to bylo ,gdyby wszyscy użytkownicy U-bootow dali o sobie znać ,bo w koncu firma z Żywca od lat już produkuje te telepy.Z 2 strony wcale sie nie dziwie ,ze tak mało osób przyznaje sie oficjalnie ,ze posiada taki teleskop.Znajac przekonanie na tym sznownym forym ,nie raz spotkali by sie z negatywna opinia na temet tych telepów ,co bardzo mnie smuci :angry: Może znacznie lepiej by bylo ,gdyby panstwo Uniwersał naprawde zabrali sie za podniesienie jakosci oferowanego przez siebie sprzetu.Ale czy daja rade i czy jest szansa ,aby pozyskac dobra opinie po tylu latach stania technicznego w miejscu ze sprzetem,orazich podejsciem do klienta?Wątpię.Mnie dawno już otworzyły sie oczy ,bo sam posiadam(może lepiej mialem orginalnego U-boota,poniewaz z orginalnego "U" malo co pozostało) i wiem co ludzie moga im zarzucic.Gorzka tableta...........ale trzeba zyc dalej.Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans i Promil , macie rację chłopaki - trzeba abym dostał ten okular do ręki a właściwie do wyciągu bo wyobrażcie sobie , że niektóre okulary niby mają tą samą ogniskową ale jak się włoży do wyciągu to ich tuleje są albo za długie albo za krótkie i trudno ustawić ostrość jeśli się niema regulowanego wyciągu szukacza tak jak wyciągu okularowego. Czekam więc na okular - jutro podam ci namiary na mnie. Czy okular jest wyposażony w krzyż nitek - jeśli nie to ci dorobię.

Tak naprawdę to szukacz powinien mieć jeden okular o określonej ogniskowej np.40 czy 32mm i kropka. Nie zawsze się udaje łatwo zmieniać okularki w przedziale 32-40 aby wszystko grało czyli dawało się ustawić ostrość a to ze względu o którym pisałem wcześniej. Przyjmijmy więc ostateczną wersję okularu 40mm , pod niego utnę tubę i zrobię gwint-nie będziemy komplikować sprawy . Będzie to szukacz ( jeśli ogniskowa ma na pewno 40mm) o parametrach 6x60 bo ogniskowa obiektywu po zmierzeniu projekcji czyli żutowaniu słońca na ekran i pomiaru odległości przy ostrym obrazie chmór i słońca wyniosła ok 26cm. Biorąc pod uwagę błąd jaki powstaje przy tej metodzie ogniskowa ma pomiędzy 24 a 26cm - czyli ok 25cm , a to daje z kolei 250:40 = 6.25x. co jest dobrym powiększeniem. Przy mniejszym powiększeniu bardzo zmniejszył by ci się zasięg gwiazdowy i trudniej było by ci odszukać niektóre gwiazdy, a przy większym powiększeniu zmniejszyło by ci się pole widzenia-reasumując 40mm przy tym obiektywie to optymalne rozwiązanie. Obiektyw jest bardzo jasny i ma powłoki MC wysokiej jakośći ( takie jak w obiektywach aparatów fotograficznych) , jednym słowem szukacz będzie ok.

A co do firmy Uniwersał to myślę że panowie Jacek i Bogdan poprawili jakość i to znacznie co widać choć by na zamieszczonej fotce , Ten teleskop ma już lusterko eliptyczne i inny montaż. Proponował bym jednak kupić montaż w innej firmie , ale tuba i optyka jest ok o czym przekonałem się już 3 razy a może i czwarty :rolleyes::D .

9p02.jpg

9p03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Juz mialem mocowac pajak z lusterkiem wtornym,gdy po rozmowie z Astrokosmo na temat kierunku ustawienia lusterka wtornego na jego mocowaniu,wyszlo ze jest zle przymocowane.Całe szczescie udało mi je odczepic(tasma do luster jest w tym przypadku 100% trafnym zakupem,bardzo solidnie zlaczyla te dwie rozne powierzchnie)Delikatnie podcialem ją nozykiem i jest ok.Zrobilem maly szkic i bardzo prosze o odpowiedz jak ma byc zamocowane lusterko ,tzn ktorym brzegiem w kierunku lustra glownego.Dzieki i pozdrow. :Beer:

lusterko_wtórne_A.JPG

lusterko_wtórne_B.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi rysunek otwiera sie do polowy .

Na pewno lusterko nie moze byc przyklejone warstwą aluminiowa do mocowania . Taki blad mozna zrobic bo i druga szkalnna strona robi wrazenie ,ze odbija światło ,a nie warstwa AL pod nia . Wazne jest aby srodek powierzchni aluminizowanej byl przesuniety ok 2mm do dolu / w przeciną stronę niż wyciąg / wzgledem osi symetrycznego do tuby pająka .

W/g 2 rysunku z powodu lusterka bedzie wieksza obstrukcja niz w 1 . Promien świetlny jest rownolegly do osi tuby . W 1 przypadku cieniem lusterka jest kolo , w drugim owal o wiekszej powierzchni niz kolo o cień dolnej kryzy z lusterka . mogą jeszcze wystąpić silniejsze efekty dyfrakcyjne na krawedziach .

Niepotrzebnie narysowales lustro glowne . Lusterko diagonalne nie jest do niego prostopadłe .

Zeby za bardzo nie pomieszac to u mnie tuba stoi i lustro jest z dołu . Post ponizej to lezy wyciagiem do dolu .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.