Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Hamalu , ponieważ Promila czeka niewątpliwie kolimacja i spać po nocach nie może z tego powodu :blink: to gdybyś był tak uprzejmy zapodać mu linka albo napisać kilka słów jak to robisz za pomocą pudełka po filmie , bo jak Promil kupi ten kolimator za 50 zł to ja nie zasnę z żalu przez kolejne noce :ha: (szkoda kasy)

Kolimacja jest prosta jak trzaskanie drzwiami więc trzeba mu pomóc.

 

Promilu jeżeli zależy ci na naprawdę fajnej koszulce astro to mogę ci załatwić taką jak na rysunku poniżej, bo sobie też taką robię :helo: tylko z moim logo.

pozdr :Beer:

promil.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Jak bedziesz w nocy w tej koszulce to terazniejsi milicjanci mogą uznać to za prowokację . Jeden promil to za duzo jak na polskie normy do np. jazdy samochodem ! :Beer: Murowana izba wytrzeźwień .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy to potraficie sobie jaja z Czlowieka zrobić.A ja nadal zapraszam do siebie czyt.Polska poludniowa i robimy wypad na Czechy ,wczesniej oczywiscie zahaczajac o kilka lokali w czeskim Cieszynie :Beer:,a pozniej mozemy isc do obserwatorium w tym miescie.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo zbig.Ja mam "pomysla" jak mówi Waldemar Kiepski.Mianowicie dlaczego nie podebrać pomysłu jak przymocować lusterko wtórne od panów z Uniwersała.Pomysl jest taki ,mianowicie: pod lusterko należy dac 2 paski taśmy dwustronnej oraz silikon do luster.Skoro stare lusterko wytrzymało 8 lat w taki sposób przymocowane ,to te tez tyle wytrzymie ,a może i więcej.Pozatym dzieki tym paskom tasmy nie bedzie problemu z uzyskanie idealnie poziomej powierzchni.Mówcie co chcecie, ja chyba tak własnie zrobię. :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo zbig.Ja mam "pomysla" jak mówi Waldemar Kiepski.Mianowicie dlaczego nie podebrać pomysłu jak przymocować lusterko wtórne od panów z Uniwersała.Pomysl jest taki ,mianowicie: pod lusterko należy dac 2 paski taśmy dwustronnej  oraz silikon do luster.Skoro stare lusterko wytrzymało 8 lat  w taki sposób przymocowane ,to te tez tyle wytrzymie ,a może i więcej.Pozatym dzieki tym paskom tasmy nie bedzie problemu z uzyskanie idealnie  poziomej  powierzchni.Mówcie co chcecie, ja chyba tak własnie zrobię. :Beer:

 

 

Taaak :) a pod wpływem ciepła klej taśmy puści i lusterko kątowe spier...... Ci się na lustro głowne :D Wiem bo sam kiedyś to przerobiłem :lol:

 

PS.Kolimacja była na forum już wiele razy, wystarczy poszukać.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,dam sobie radę z kolimacja.Jesli ktoś nerwowo podchodzi do moich pytań lub pytań innych osób ,to niech da sobie spokój i sie nie angażuje.Ja lubie robic wszystko na spokojnie i taka moja uroda,że dużo zadaje pytań ,aby póżniej jak najwięcej wiedzieć i kiedyś sam mógł komuś służyć radą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie sympatykow U-bootów :helo: Sledząc posty ,natknąłem sie na temat dotyczący "jasnych"Newtonów.Wiem ,że mój telep jest przystosowany do obserwacji DS'ów ,ale i planety można całkiem niezle obserować.Wyczytałem coś na temat przysłon,które mozna samemu zrobić ,aby zmnijeszyć jasnść telepa.Przy średnicy lustra głównego 200mm ,przysłony o jakiej średnicy byście polecali?Dodam,że średnica tubusu telepa to 250mm.Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj munio.czy mógłbys mi powiedziec na temat jakośc obserwowanych przez Ciebie planet np.Saturn,Jowisz?Ja nie chcę sie powtarzać ,ale w kwietniu i to przez wyciag 1" obserwowałem Jowisza z 4 ksieżycami.Widok byl fantastyczny ,b.dobra jakosc otrzymanego obrazu.teraz duzo sie zmieniło,nowy wyciag (już 1,25",firmowe okulary oraz lusterko wtórne eliptyczne 64mm):banan: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu, do obserwacji Słońca proponuję ci filtr Baader Planetarium, można kupić nie drogo i resztę zrobić samemu na wymiar twojej tuby, do Księżyca proponuję zrobić przesłony, ale z otworem takim jak na rysunku o różnych wymiarach otworu w zależności od wieku Księżyca na niebie (zwłaszcza w pełni, bo oko może wypalić :blink: ) a do planet zamiast przesłon proponuję długą ogniskową czyli Barlowa 2x lub 3 lub nawet 4x plus dobry okular o ogniskowej 8-10mm. To powinno ci zapewnić wszechstronność twojego silnego teleskopu. Wiadomo iż do DS nie używa się przesłon są natomiast specjalne filtry jak również do planet i dzięki nim zobaczysz dużo więcej szczegółów niż bez nich -pozdr :Beer:

 

PS. W książce którą ci pożyczę znajdziesz dużo info na temat astrofoto jak również przesłon i filtrów.

 

PS. 2. Sory za kiepski rysunek - nie bylo czasu bo wychodziłem właśnie do pracy.

bez_tytułu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywałem przesłony o otworze o średnicy 15 cm umieszczonej troche z boku, tak żeby jej nie zasłaniało lusterko. Niestety obrazy były kiepskie, też mam U 200/1000.

Uboota używam raczej do DS.

Zobacz jaka cyfre masz wydrapana z tylu lustra . Jak 4 to lustro powinno byc dobre tylko lusterko , kolimacja , okulary sa powodem zlych obrazow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamalu , ponieważ Promila czeka niewątpliwie kolimacja i spać po nocach nie może z tego powodu :blink:  to gdybyś był tak uprzejmy zapodać mu linka albo napisać kilka słów jak to robisz  za pomocą pudełka po filmie

 

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g94891#msg94891 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamiast glowicy z U zrobic tak jak ja . Masz mniejsze lustro , tuba powinna byc lzejsza i jest krotsza - lepiej bedzie pasowac proponowany przeze mnie montaz .Mozesz do mnie przyjechac i sprawdzic jak to dziala .

Same przerobki drgajacych mikroruchow wiecej beda kosztowac niz montaz skyluxa z przerobką .

zobacz http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8620

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,własnie wymontowałem lustro główne z celi.Jest tam coś naszkryfane ołówkiem "bardzo dobre +".Pozatym zauważyłem na powierzchni lustra taki okragły punkt"znacznik"? ,który nie leży centralnie na środku tylko jest przesuniety o kilka centymetrów na bok :blink: czytałem świetny opis justowania Hamala.Może to ten własnie "znacznik" ,tylko dlaczego nie jest idealnie na srodku?!Jeśłi nie o ten punkt chodzi ,to czy nalepienie "znacznika" jest bezpieczne i czy on pozostaje tam " na zawsze" i jakiej wiekosci powinien być?Pozatym zbig pisał coś na temat oceny lustra ,napisanej gdzieś z tyłu .Moze to b.dobre + to jest własnie ta ocena? czekam na wasze opinie. Pozdro. :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym zbig pisał coś na temat oceny lustra ,napisanej gdzieś z tyłu .Moze to b.dobre + to jest własnie ta ocena?                              czekam na wasze opinie

 

W swoim U-bocie na spodzie lustra mam wydrapany tylko "plus" ale w jakim celu nie mam zielonego pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś panowie robiacy lustra oznaczali sie cyframi . 4-y to nie ocena tylko kto je robił . Jak + to chyba bezimienne .

Odnosnie znacznikow to nie orietuje sie , ja zrobilem flamastrem do kompaktow ok 2mm . Klejac lusterko nie zapomnij o ofsecie . Jest to wazne . Inaczej nie ustawisz symetrycznie na lusterku kątowym obrazu lustra w pierwszym etapie kolimacji . Z tylu bedzie odciety .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.