Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.2 dni temu odebralem mój szukacz :Beer::banan: Przesyłam kilka fotek (narazie z komórki,póżniej bedą z aparatu.Co moge powiedziec na jego temat.Optyka jest bardzo jasna,ma dość duże pole widzenia.Obraz jest wyrazny i bardzo ostry,tak jak zapewnial mnie Astrokosmo :D Samo wykonanie to fachowa robota :notworthy: Oczywiscie posiada krzyż z bardzo cieniutkich drucików.Już niedlugo zamocuje go na tubie telepa :D To narazie tyle.Pozdrow.

Szukacz_1.jpg

Szukacz_2.jpg

szukacz_3.jpg

szukacz_4.jpg

szukacz_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srednica tuby telepa to 250mm a lustra głównego 200mm :Salut: Astrokosmo ,bede pamietał o srubach,wiem ,ze nalezy je skrocic.Szukacz jest ok,juz patrzylem przez niego :D Jest ok .Juz nie dlugo bede mial wiecej czasu i zabiore sie za skladanie telepa.Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, co do telepa to juz dawno jest przemalowany akrylkiem na czarno :D,pozatym zbig ma racje ,czarny kolor bardzo sie nagrzewa.Stary U-boot posiadal okleine (jak zawsze zolta" lecz zaczela mnie denerwowac i za bardzo rzucala sie w oczy :szczerbaty: Teraz telep jest czarny,szukacz bialy(wspaniala robota Astrokosmo :notworthy: ),statyw teodolitowy jest odnowiony -oczywiscie pozostal w kolorze pomaranczowym.Pozatym teraz bede rzadko na forum.Padl mi komputer ,a dokladnie plyta glowna <_< nie wiem kiedy bede mial nowy komp :unsure: Pozdrawiam .Aha astrokosmo podaj mi swoj nr.konta.Reszte danych posiadam.Pozdrow. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczotaj rozmawialiśmy o ustawieniach lusterka wtórnego - mała podpowiedź- 3 widoki lustra głownego w lusterkach wtórnych.

Pierwsze - lusterko firmy Uniwersał , drugie eliptyczne - źle ustawione, trzecie eliptyczne -widok lustra głównego prawidłowy. Czerwony kolor oznacze źle, zielony ok.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia z komorki.Juz nie dlugo bede mial aparat cyfrowy(pozyczony) to przesle lepsze fotki :D Dzis zrobilem znacznik na lustrze glownym ,wyczernilem wszelkie srubki i nakretki wewnatrz tuby telepa.Pozostaje na galowo wyczyscic lustro glowne,zrobic kolimacje i bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,dzis mam zamiar sie rozpisac i to calkiem sporo :D na temat mojego telepa,wiec zaczynajmy :Beer: Wczoraj w godzinach popoludniowych skonczylem definitywnie składanie mojego telepa,kolimaca przebiegla bez wiekszych problemow,a ustawienie szukacza wzgledem osi tuby telepa musze tylko lekko poprawic.Pozostaje mi jeszcze zamocowanie wiatraczka na spodzie tuby i wszysko gra :D Kiedy telep byl juz gotowy na pierwszy ostrzal pałd Księżyc.zaczłalem przygladac sie mu ok godziny 18.00 tak wiec niebo bylo jeszcze jasne.seeing byl duży ,ale to nie przeszkodzil w obserwacji(rozgrzane powietrze robiło swoje).Zaczalem od uzycia okularu Plossl 20mm.Wlozylem go do wyciaga ,chce ustawic ostrosc , a tu niespodzianka :blink: wyciag jest za krótki( za mało sie wysowa)Co zrobicDobrze ze mialem 2 taki wyciag ,zdemontowalem ta czesc ktora sie wykreca ,gdy chce sie podłaczyc aparat.Skrócilem ta tulejke,przymocowalem do orginalnego wyciagu,owinalem tasma i w ten sposób udało mi sie uzyskac ostrosc :Salut: Wiem ,ze jest to rozwiazanie tym czasowe.Wiec prosze o rade jaki wyciag musiał bym kupic ,by bylo wszystko ok.Pozatym kolejna sprawa-OKULARY.Podczas obserwacji Ksiezyca okular Plossl 20 mm spisal sie swietnie,10mm rowniez,ale 6mm dal mi troche w kosc.praktycznie gdy obsewrwowalem zrenica cały czas bysiala byc bliko okularu.Pole widzenia bardzo małe i komfort obserwacji słaby.Jeszcze jedna rzecz.Gdzy w uzyciu byl okular 10mm ,to tak mi sie zdaje ,ze lebszy,ostrzejszy i stabilnijeszy obraz uzyskalem uzywajac plossl 20mm+Barlow 2x :blink: Wtedy nawet falowanie goracego powietrza nie bym az tak widoczny.Moje pytanie brzmi.Czy przy okularze Pl.6mm zawsze bedzie taki obraz (wiem ,ze dla mojego telepa to powiekszenie to 166x)Ja to bedzie sie mialo podczas obserwacji planet?Czy sa jakies okulary szerokokatne ,ktore dadza mi duze powiekszenie oraz to ,ze zobacze wieksza połac nieba podczas obserwacji(możeejst to nie poprawnie sformuowane).czekam na odpowiedzi i rady.Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

gratuluje teleskopu :Beer:

 

Co do okularow krotkoogniskowych to niestety, Plossle i ortoskopy charakteryzuja sie krotkim odsunieciem zrenicy wyjsciowej i co za tym idzie trzeba oko "przyklejac" do soczewki okularu.

Twoja ogniskowa 1000 wymaga bardzo krotkich okularow zeby uzyskac duze powiekszenia. Np. 5mm da 200x.

Okulary krotkoogniskowe maja zazwyczaj male pole, bo sluza wlasnie do obserwacji planet, gdzie pole nie jest priorytetem.

Zeby komfortowo obserwowac planety przy duzych powiekszeniach musialbys kupic sobie np. okular lantanowy o krotkiej ogniskowej (koszt 400-500 PLN) i bezwzglednie zaopatrzyc sie w mechanizm prowadzenia w osi RA - czyli kompensujacy obrotowy ruch Ziemi zeby obiekty nie "uciekaly" z pola widzenia (koszt 200-300 PLN).

 

Tak czy inaczej Twoj telep stworzony jest do obserwacji DSow z powiekszeniami 40-100x. I tu przydadza sie dlugo- i srednioogniskowe Plossle ze sporym (ok. 50*) polem i mechanizm zegarowy nie jest juz tak bardzo potrzebny :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz za "krotki" wyciąg to są " przedłużki " . W moim barlowie x2 moge wykrecic tulejke z soczewka i mam przedłuzke . Wkladam ją do wyciagu a z drugiej strony okular . Bez problemu przedluze wyciag o 4 cm . Mozesz tez jak jest mozliwosc obnizyc lustro . Zobacz jaki z barlowem co masz i 10 mm okularem uzyskujesz obraz . Tylko ze teraz pow 200x to znacznie za duzo . Moze sprawdz na odleglej latarni ulicznej . Tak testuje moje rupiecie gdy pogoda zla . Najlepiej na rteciowych lampach . Ładnie fiolet wyskakuje i pokazuje czy ostrzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki polaris za odpowiedz :D Dokładnie masz racje iz okulary o ktortkich ogniskowych daja duze powiekszenia a male pole widzenia.Jak podalem wczesniej posiadam takie okulary:Pl 6mm,10mm,20mm,40mm oraz Barlow 2x.Pozatym zgadzam sie z Toba iz okular Pl.6mm bedzie idealny do planet ,a nie do Ksieżyca.Wczoraj przy uzyciu pl 6mm udalo mi siei namierzyc jeden z wiekszych kraterow ,ktory wygladal przy tym powiekszeniu całkiem sporo :D Wiadomo ,bardzo "przeszkadzał" ruch obrotowy Ziemi,caly czas musilem robic korekte,aby go nie stracic.Piszesz o lantanach-pomysle na dnimi,ale wytłumacz mi dlaczego lebsszy obraz uzyskałem przy Pl 20mm +barlow 2x ,niz przy Pl 10mm?Moze to tylko zludzenie?jeszcze ejdna sprawa wyciagu.Orginalny wyciag 1,25" od U ,kupiony pod moj telep.I brakło mi go,dlaczego?Po przerobce bylo całkiem spoko.Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roznicy w obrazie 20mm+barlow/10mm nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Teoria mowi, ze im mniej szkla tym lepiej i PL10 powinien dac lepszy obraz niz PL20+barlow, ale... jesli chodzi o komfort obserwacji to jest cos co przemawia za polaczeniem PL20 z barlowem - barlow nie zmienia odsuniecia zrenicy wyjsciowej, a PL20 ma wiekszy LER niz PL10.

Powinienes pojechac pod ciemne niebo z dala od miasta, dobrze schlodzic sprzet i wtedy porownac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania,mianowice czy przy obserwacjach Ksiezyca i przy uzyciu pl 20mm i Bralow'a 3x i 4x uzyskam lepszy,wyrazniejszy oraz a strace na polu widzenia?Wiem ,ze dzieki zastosowaniu barlow'a np 2x przy ogniskowej mojego telepa 1000mm uzyskam 2000mm i logicznie rzecz biorac przy barlow 3x=3000mm i tak dalej.czy to da sie pogodzic?takie rozwiaqzanie ma sens? :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania,mianowice czy przy obserwacjach Ksiezyca i przy uzyciu pl 20mm i Bralow'a 3x i 4x uzyskam lepszy,wyrazniejszy oraz a strace na polu widzenia?Wiem ,ze dzieki zastosowaniu barlow'a np 2x przy ogniskowej mojego telepa 1000mm uzyskam 2000mm i logicznie rzecz biorac przy barlow 3x=3000mm i tak dalej.czy to da sie pogodzic?takie rozwiaqzanie ma sens? :Salut:

 

Widze, ze koniecznie chcesz zrobic z jasnego Newtona do DSow ciemny sprzet do planet :D

Mysle, ze w przypadku tego lustra barlow x2 to max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze koniecznie chcesz zrobic z jasnego Newtona do DSow ciemny sprzet do planet :D

Mysle, ze w przypadku tego lustra barlow x2 to max.

 

Masz poniekad racje :D chcialbym cos uniwersalnego , do planet i DS'ów.Lecz nadal trapi mnie pytanie ,czy podczas uzycia Pl 20mm,40mm z Bralowem 2x i 3x pozostanie mi obraz o wiekszym polu widzenia,czy pole spadnie przy zastowaniu mocnijeszego Barlow'a?czy idzie tak zrobic ,ze bede mial dluzsza ogniskowa ,wiecej szczegołow przy planetach a pole widzenia pozostanie takie same.Jak sam wspomniales okular 20mm ma wiekszy LER niz okular 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.