Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Lustro F5 na pewno nie jest idealną paraboloida , ma odchyłki . Takie same bezwzgledne odchylki w lustrze F 10 daja dwa razy mniejszy wpływ na jakosc obrazu przy tym samym powiekszeniu bo jest 2 x dłuzsza ogniskowa i obraz 2x wiekszy w xi y plaszczyzny obrazu . Dając barlowa x2 dodatkowo wzrasta powiekszenie i tym samym bledy lustra ponownie dwukrotnie bardziej wplywaja na obraz . Wpływ lusterka katowego powinien byc podobny .

Pomijajac jakosc okularu , lusterka, czy barlowa obraz o tym samym powiekszeniu z luster o tej samej jakosci wykonania F5 i F10 to wplyw bledu lustra na obraz jest 2x mniejszy w F10 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz  poniekad racje :D chcialbym cos uniwersalnego , do planet i DS'ów.Lecz nadal trapi mnie pytanie ,czy podczas uzycia Pl 20mm,40mm z Bralowem 2x i 3x pozostanie mi obraz o wiekszym polu widzenia,czy pole spadnie przy zastowaniu mocnijeszego Barlow'a?czy idzie tak zrobic ,ze bede mial dluzsza ogniskowa ,wiecej szczegołow przy planetach a pole widzenia pozostanie takie same.Jak sam wspomniales okular 20mm ma wiekszy LER niz okular 10mm.

 

Pole zmniejszy sie ok. 2x wiec nic raczej nie zyskasz.

LER pozostanie przyzwoity na poziomie PL20mm w ukladzie 20mm+barlow, a jeszcze lepszy na poziomie PL40mm przy ukladzie 40mm+barlow.

Ale nie myl LERu z polem widzenia. Cudow nie ma :huh:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz lustro główne i kątowe przyzwoicie wykonane ( a na to wygląda zwłaszcza po wymianie :D ) to następnym krokiem jest dobra kolimacja , po niej dobre połączenie okular barlow i na koniec coś o co się modlą wszyscy czyli idealna pogoda i sukces murowany. A jak zaczniesz focic albo nawet kręcić filmiki i je obrabiać to wtedy dopiero zobaczysz co potrafi twój Uniwersalny telep :D od DS i planet.

 

 

Proponuję następujący przykład do planet przy naprawdę dobrej optyce - ze średniej półki :

 

 

PL 20mm + Barlow 3x tańsza wersja = 139+115=254 zł

 

PL 10mm + Barlow APO 2x droższa wersja 299+385=684 zł

 

Linki do przykładów powyżej :

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e1ba6a0f0698ae

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e1ba6a0f0698ae

 

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e1ba6a0f0698ae

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1e1ba6a0f0698ae

 

Dzięki zestawowi prezentownemu po niżej ( od producenta ) bardzo ładnie widać np. Saturna , pas chmur oraz cień planety na pierścieniach , a co dopiero mówić o zestawie prezentowanym w przykładach, trochę to boli czyli kosztuje ale warto powoli kompletować .

bez_tytułu.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz troche z innej beczki.Mianowicie -wczoraj ni to z nudow,ni z głupoty,zacząłem przegladac macierzysta stronke o firmie U.Trochę się tam pozmieniało,ale najwazniejsze jest to,co znalazłem :blink: wypoweidzi szczesliwych posiadaczy U-bootow od modelu 3-12.No cztajac te opinie i wrazenie , lekko mnie zatkało :blink: jeden gość opisywal ,że przez swoj telep ,a byl to U 150/900 obserwował Slonce.No nie ma w tyn niczego szczególnego-niby.Ale On pisal rownież,że była dobrze widoczna GRANULACJA Słonca(nie wspomne o plamach słonecznych).Drugi gość ze sprzetem, 170/900 nic nie wspomniał o granulacji ,tylko o plamach ,ze takowe ladnie były widoczne.Przeciez to różnica 20mm na lustrze przemawiajaca za U 170/900.co jest grane ,czy ktos takie opinie z obserwacji pisze pod firme Uniwersał?Chwyt marketingowy :angry: no chyba nikt mi nie powie ,ze takim sprzetem mozna zauwazyc granulacje na Słoncu?moim zdaniem nawet przy sporo wiekszych lustrach był by to poroblem?Może sie mylę?Pozdrow. :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez mojego U 170x900 bardzo wyraźnie widziałem plamy na Słońcu , protuberancje (poziome jasne pofalowane linie) , granulację - słabiej ale czasami było widoczne- wszystkie obserwacje z użyciem filtra Mylarowego, powiększenia w przedziale 50-100x.pozdr :Beer:

 

Ps. Nie sądze aby kłamali na swojej stronie ponieważ sam oferowałem im swoje zdjęcia z U 170x900 oraz recenzję obserwacji, a że nie kłamałem mogę udowodnić poprzez zdjęcia które robiłem, a na razie skromny rysunek widoku słońca w moim porzednim U 170x900.

bez_tytułu.JPG

Nowy_obraz.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie granulacje lepiej widać jak masz filtr szklanny przed obiektywem zamiast folii . Spawalnicze plyti szlifuje sie w kilku warstwach i potem poleruje . Któraś powinna być dobra i da ostrzejsze obrazy niz z folii Badera .

Nie pisze o filtrze w okularze , w razie jego pekniecia to oko papapapa :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam kolejny raz :D bo czytalem juz co nieco na temat filtrow planetarnych i mgławicowych.Ja osobiscie zbieram fundusze na takie cacko,lecz moje pytanie brzmi.Czy "szkielka" z okularkow 3D moga sie do tego przydac?Wiecie,i to tylko w zastepstwie.Tak wyczytalem w ktoryms z tematow,ze moga polepszyc kontast i obraz podczas obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,mam dzis do was bardzo wielka prosbę mianowice chce ,abyscie odpowiedzieli mi szczerze na moje pytania dotyczace mojego telepa.Im wiecej wypowiedzi ,tym szybsza bedzie moja decyzja dotyczaca mojego Newtona.Pokrótce,w tym tygodniu definytywnie skonczylem skladanie i modernizacje telepa.Ostatnim krokiem bylo zamocowanie wentylatora pod spodem lustra (braciu U zrobili mi mily prezent).Wczoraj wzialem sie za obserwacje łysego-mimo tego ,że jest pełnia, widok ekstra,lustro F5 dawalo po oczach ,lecz ja zrobilem sobie takie przyslony z kartonu o wym,16cm i 13cm.To lekko przyciemnilo mi obraz w okularze.Ok godziny 23.30 moja uwage zwrócilo cialo niebieskie na południowym wschodzie ,czyli na moj rozum byl to MARS ( no chyba ,że sie myle).I zaczelo sie ,na pierwszy strzal poszedl Pl 20mm +barlow 2x=maly czerwonawoniebeiski punkt,dalej 10mm to samo,nastepnie 10mm + barlow 2x,nadal braz szczegółów.Kolejny okular Pl 6mm,bez zmian i na koniec 6mm + Bralow 2x,nie wiem co jest grane.Żadnych szczegółów :blink::angry: Wracajac pamiecia kiedy moj newton posiadal wyciag 1" ,okularki 1",lusterko kątowe kwadratowe,slup zywiecki dnia 4.04.05 obserwowalem Jowisz z ksieżycami.widok byl naprawde wspaniały,a tu po 50% modernizacji nic nie moglem dostrzec :unsure: Co jest grane.Mars jest za daleko i do obserwacji wizualnych sie jeszcze nie nadaje,czy sprzet jest do bani?Bardzo prosze o opinie :Salut: Będe bardzo wdzięczny!

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zobacz nad ranem jak bedzie wyżej i wplyw atmosfery sie zmniejszy . Choc z tym to róznie . Tak od miesiaca nie wyciagam telepa bo albo za jasno , albo za nisko , albo na zachodzie a tam drzewa itp. Jak nie widzailes 2 marsow to lustra za mocno nie skrecils . Moze zobacz obrazy dyfrakcyjne przed i za ogniskiem ? Poćwicz na Jowiszu ale jeszcz na jasnym niebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars byl pojedynczy,dzis jezeli pogoda dopisze ,bede obserwowal do wczesnych godzin rannych( o ile żona i corka beda wyrozumiale :D ).Jesli okaże sie ze nadal porażka ,to pozostaje mi kupic nowy firmowy telep.Już nawet wiem co -ale to tylko ostatecznosc :Salut: Bardzo prosil bym o opinie czy powinnienem widziec jakiekolwiek szczegóły na Marsie ,czy to ze nic nie widze to wina opytki telepa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy od siebie 45 km . Jakby cos Ci nie wyszło to zawsze moge spróbować poprawić .

Sprawdz obraz gwiazdy np. z 20 mm okularem . Jaki jest obraz dyfrakcyjny gdy wyciągiem wysuniesz okular bardziej niż punktowa gwiazda i mniej . Tzn. Za i przed . Powinny być widoczne pierscienie dyfrakcyjne , przynajmniej za ogniskiem .

Zobacz jak widzisz Jowisza dzisiaj od 20 .

Moze akurat warunki atmosferyczne Masz zle. Na ogół na zdjeciach widać lepiej niz na zywo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skolimowałeś telepa???????????? :rolleyes:

Oczywiscie ze tak,musze dodac ,ze na przykladzie Ksiezyca obraz byl wyrazny,dużo szczegółów.Co do kolimacji to przebiegła be zproblemow.Sam zrobilem kolimator wg pomyslu Hamala.Centralnie na srodku lustra zrobilem znacznik markerem ok 3mm.potrenuje jescze na Jowiszu.Jesli tam bedzie podobny efekt ,to bede mial problem :blink::angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zbig jak co to sie umówimy i popatrzysz co gryzie Gilberta. :Salut:  :Beer:

Hej

Ja miałem problemy z kolimacją. Laser wskazywał środek ale coś było nie tak.

Nie wiem czy słyszałeś coś o offsecie ale kuknij tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=5730&st=0

 

 

Ja w moim antku obrazy księżyca miałem w miare ostre, ale reszta była kupa. Dopiero po paru dniach zmagań wszystko było oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset 2mm zrobiłem.Jesli miales podobne problemy ,to faktycznie może to wina kolimacji.Tylko dziwi mnie jedna sprawa.Kiedy moj newton posiadal lusterka prostokatne i kazdy ruch telepa powodowal obracanie sie tego lusterka(rozwiazanie firmy U,nakrętka do dociągania :blink: )mimo tej prowizorki obraz Ksieżyca,Jowisza i reszty byl OK.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim antu nie miałem lusterka elipycznego tylko prostokątne o ile pamiętam :Boink:  Może zmień na to co miałeś?

Zmienic :o Zakupione bylo w Astrokraku 64mm eliptyczne cena 240 zl.Raczej zdawalo mi sie ze zrobilem krok milowy ,porównujac stare lusterko z nowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienic :o Zakupione bylo w Astrokraku 64mm eliptyczne cena 240 zl.Raczej zdawalo mi sie ze zrobilem krok milowy ,porównujac stare lusterko z nowym?

No to popatrz trochę z kolimacją jeszcze. Jeżeli masz to lusterko(stare) to wsadź je i porównaj obrazy). :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co cokolwiek w ciemno robić ? Najpierw sprawdz obrazy dyfrakcyjne jakieś gwiazdy . Jak masz pierscienie to OK . Może solidnie przykreciłeś lustro głowne, extra klej do wtórnego, itd ... . Jest tego trochę czemu coś nie tak . Kolimacja musiała by być mocno nie tak aby plam nie widziec , z poczatku to mniej ostre .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.