Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem. Twój refraktor to f 10, a tamta 150 to f 8. Zgodnie z prawami fizyki to Twój powinien dawać mniejszą aberrację chromatyczną. Zreszta czas konczyć bo znów powstaje dyskusja o wyższości refraktorów nad reflektorami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam w moim temacie ponownie.Dzis chcialem pokazać, co zmieniłem w moim teleskopie przez ten czas,kiedy go posiadam.Więć wymieniony został: Wyciąg z 1" na 1,25". Lusterko kątowe na eliptyczne 64mm. Szukacz z Rosyjskiej lunetki na sprzet o obiektywie 60mm(tuba z astrokraka z możliwoscia zastosowania okularków 2") Montaż,a dokładnie sposób mocowania(pozbyłem sie dwóch śrubek,które mocowały go na stałe,a w zamian zastosowałem obejmy). Pal "żywiecki" na TST2. Chłodzenie:Arctic Cooler zasilany bateryjka 9V. Jakośc obserwacji:Księżyc wypadl swietnie,nawet przy Pl 6mm + barlow 2xobraz byl dobry :Salut: Plejady-Pl 20mm i Pl 10mm obraz wyrazny,ostry. Andromeda-obraz lekko rozmazany(wina jasnego nieba ) Mars-przy 100x 166x,200x i 332x( w tym ostatnim przpadku przydal by sie porzadny montaż z prowadzeniem) zaczałem zauważac ciemniejsze obszary na planetce.Mam dwóch światkow ,którzy obserwowali ze mną. Na moje oko telep jak i jego optyka wydaje być się ok,ale planuje wyjazd do zbiga.Musze się z nim domówić co,jak i kiedy. To tyle. P.S (Gdyby okazało sie ze jednak optyka nie daje zadowalające obrazy -po opini zbiga,to tak jak pisałem bedę sprzedawal teleskop i myślal nad Orionem Xt 10 lub w przypadku niedozbierania funduszy XT8) Pozdrawiam :Beer:

Newton_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny avatarek , widzę że robisz postępy w sprzęcie i podejsciu do jego możliwości.

Pozdr-inter będę miał dopiero w październiku. :Beer:

Własnie kogos mi brakowalo na astroforum.czyżby niejakiego Astrokosmo :rolleyes: .Mam nadzieję ,że u Ciebie wszysko ok i już niedługo bedziesz stalym bywalcem forum.Pozdrawiam Cię serdecznie :Salut::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam i pytam :Beer: Czy jest szansa aby w montazu U przerobic mikroruchy ze spreżynkowych na przekładnie slimakowa?Czy ktoś sie już z tym bawil czy raczej jest to nie do zrobienia?Jesli jest to mozliwe to prosze o namiary gdzie i co mozna kupic ,a dokladnie co jest do tego potrzebne.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pytam :Beer: Czy jest szansa aby w montazu U przerobic mikroruchy ze spreżynkowych na przekładnie slimakowa?Czy ktoś sie już z tym bawil czy raczej jest to nie do zrobienia?Jesli jest to mozliwe to prosze o namiary gdzie i co mozna kupic ,a dokladnie co jest do tego potrzebne.Pozdrawiam

Dopóki nie będziesz miał PRZEKŁADNI ŚLIMAKOWEJ to nawet nie próbuj. Ja mam żywiecką przekładnię (napęd elektryczny) a i tak - JEDNA SPRĘŻYNKA POZOSTAŁA!

Kiedyś wymyśliłem, by wyrzucić sprężynkę i zrobić inaczej, jakieś proste rozwiązanie np. z dżwignią nożycową, albo śruba ta co jest tylko zamiast sprzężynki dżwignia pośrednia i tuleja podtoczona (ew. łożysko) z gwintem na śrubę tę co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie granulacje lepiej widać jak masz filtr szklanny przed obiektywem zamiast folii . Spawalnicze plyti szlifuje sie w kilku warstwach i potem poleruje . Któraś powinna być dobra i da ostrzejsze obrazy niz z folii Badera .

Nie pisze o filtrze w okularze , w razie jego pekniecia to oko papapapa :Beer:

Ja na moim U-ptisanie czaaasem dostrzegam granulację Słońca a to przecież tylko 114 mm f/8. Oczywiście jest ledwo widoczna i mało kontrastowa ale JEST. Przez filtr BaaderPlanetarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzis chcialbym napiac o korespodencji pomiedzy J.P a mną.Dotyczyla ona jakości mojego lustra glownego.Okazalo się ,że J.P(A.K) stwierdzil iż ta niebieska poswiata powloki lustra głownego to nic innego jak korozja warstwy utwardzającej MgF2 oraz to ,iz moje lustro bylo napylone stara technologią.Lekko mnie to zalamalo ,ale dzieki zbigowi :Beer: zadzwonilme do P.Sochy.Musze przyznac iż P.Socha jest osoba b.miła i zna sie na rzeczy.Gdy tylko uslyszal opinie J.P strwierdzil iz to bzdury,powiem wiecej wyjasnil mi, ze tak powinna wygladac dobrze utwardzona powloka MgF2 i jest to bardzo dobry srodek utwardzajacy.Nie namiawial mnie do napylania lustra,wrecz odradzal i nawet stwierdzil ,ze posylajac mu to lustro pozbede sie tej dobrej powloki utwardzajacej na rzecz samego napylenia Al. Moim zdaniem widac ,ze sa jeszcze ludzie ,ktorzy nie chca zrobic biznesu za wszelka cene :Salut: Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu, ciesz się teleskopem. Przez 20 cm lustro zobaczysz w wizualu bardzo dużo. Popatrz na M13 i M57 póki nie uciekną. Do Marsa kup albo pożycz jakiś lepszy okular. Gdy porównywałem obraz Marsa w moim 80ED dawany przez plossla i ortoskopa była kolosalna różnica w jakości na korzyść ortoskopa. Na koniec XT8 chyba nie da Ci lepszych obrazów niż Twó U-bot.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich ploslach prawie cale pole widzenia jest mocno rozjasnione od Marsa. Pewnie jest to wina warstw odblaskowych . W x-cel 12,5 ten efekt wystepuje slabo . Jakby kupic jakis lepszy okular to powinno byc lepiej . Tarcza planety i czarno , wzrasta kontrast . Jakis dobry /i drogi / okularek co dawalby ok 200 x jako podstawowy do planet. Nagler najlepiej zoom 3-6 mm czy nawet nataresa .Wiem juz, ze okulary u mnie sa najslabszym ogniwem . Plosle do jasnych planet nie wydalaja.

Ten zoom to chyba najuniwersalniejsze rozwiazanie .

Planowales kupic inny telep . Moze lepiej tego zooma ? Chyba jest troche tanszy niz nowy teleskop.

moze : http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=90 tylko troche ponad 800 zl .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za zainteresowanie.ja również zdaję sobie sprawę,ze dobre okulary to podstawa.jesli sie ma sprzet tani i słabej jakości to nic nie pomoże.Zbig jak sie spotkamy na wspólnym lukanku w listopadzie ,to bede mial okazje przetestowac Twoje okulary.I wszysko bedzie jasne :Salut: Narazie jestem w trakcie negocjacji w sprawie montazu znapędem firmy U po modernizacji od zayzik'a.Jesli ktos posiada taki montaż(Cygnusie do Ciebie prosba ,to prosze o Twoja opinię). Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat lustra już zostal zakonczony :Salut: J.P podzielil sie ze mna swoja opinia"że lustro bylo utwardzane starszą medota MgF2 :blink: ", a P.S mial z kolei inne zdanie na ten temat-nie kazal mi i nie namawial mnie aby zaraz wysylal do niego lustro aby go napylac bo jest do bani.Swoja opinie pozostawie sobie.................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko tyle,ze kiedy wspolnie ze zbigiem i moimi kolegami polukamy bede mial zywy dowod na to jaki jest moj teleskop.Do testowania bedziemy mies sporo ilosc róznych okularow i tych "markowych".To bedzie moja chwila prawdy.Pozatym bedzie milo polukac przez inny sprzet :D Juz nie moge sie doczekac spotkania :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak polukasz przez inne telepy , to sam zobaczysz że twój nie jest taki zły jak go wielu ocenia, ale w dobre okularki musisz zainwestować inne do planetek inne do DS - bo dopiero wtedy pokaże co potrafi takie duże lustro zdziałać. A jak tam twoje pierwsze fotki -czy już coś robiłeś ?

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat i redukcje juz sa,tylko czekaja na odpowiednia pogode.pozatym masz racje ,ze porzadne okulary to podstawa.Mam nadzieje ze podczs obserwacji ze Zbigiem na wlasnej skorze bede mogl sie przekonac jakie ja posiadam okulary.Jesli tak jak juz pisalem,obraze uzyskiwane beda lepsze przez w moim telepie po zastosowaniu okularow zbiga ,to bede staral sie kupic okulary firmowe.

Ja jak sprawy z twoim telepem?

Jak tam szukacz,gotowy?

Mam nadzieje ,ze w koncu bedziesz mial stale lacze u siebie w domu i bedziemy mogli "sciemniac" jak za starych dobrych czasów. :D

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , szukacz już dawno zrobiony i zamontowany , teraz przyszła kolej na bafle wyczerniające w tubie leleskopu, własnie robię rysunek podwykonawczy. Jezeli chodzi o okulary to powoli- nie spiesz się bo to kosztowne zabawki i warto popytać na forum o jak najlepsze i dopiero wtedy kupować.-pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , szukacz już dawno zrobiony i zamontowany , teraz przyszła kolej na bafle wyczerniające w tubie leleskopu, własnie robię rysunek podwykonawczy. Jezeli chodzi o okulary to powoli- nie spiesz się bo to kosztowne zabawki i warto popytać na forum o jak najlepsze i dopiero wtedy kupować.-pozdr :Beer:

Mam nadzieję ,ze nie długo pochwalisz się nam swoim sprzętem?

Co do tematu okularów to rzecz jasne,iż powoli ,powoli aż zbiore komplecik dobrych egzemplarzy.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...dc33990a15076e5

Co myslicie na temat jakości tych okularów?Warto je kupić?Wiadomo nie tak od razu,lecz powoli systematycznie jak fundusze pozwola :D Czy jest coś "posredniego" chodzi mi o jakosc /cenę.

Narazie posiadam kilka sztuk plossl'i.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W krótkim czasie będę posiadaczem tego montażu z napędem.

Mam pytanie jako nigdy wcześniej nie mialem okazji bawic się na takim sprzęcie,czy w razie braku zasilania jest możliwośc obsługi mikroruchów?A dokładnie jednej osi z napedem?

czy w tym przypadku zasilanie jest niezbedne?

Zapodaję kilka fotek :Salut:

Po_modyfikacji.jpg

montaz_1.jpg

13.jpg

montaz_2.jpg

montaz_3.jpg

Plejady_139_sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że to Uniwersal lecz narazie na nic innego mnie nie stać. :D

Napisz moze ile juz do niego wlozyles ?

:Beer: Pewnie drugi z odzysku bys kupił , ale jak jest dobry to warto.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejah promil ale fajny napęd masz. A Wiesz zastanawiałem się właśnie jak to jest mocowane w tej głowicy, a teraz widzę.

 

Mam montaz z U5 tyle, że manualny i może kiedyś dorobiłbym sobie napęd osi RA. Właśnie czekałem na takie fotki jak te Twoje.

 

A te Plejady to z tego montazu ? No chyba tak. A z jakiej ogniskowej robione ?

 

P.S.

Tak poza nawiasem.

Z którym montażem EQ można porównać ten od U5 ?

Może z EQ-5 ? :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejah promil ale fajny napęd masz. A Wiesz zastanawiałem się właśnie jak to jest mocowane w tej głowicy, a teraz widzę.

 

Mam montaz z U5 tyle, że manualny i może kiedyś dorobiłbym sobie napęd osi RA. Właśnie czekałem na takie fotki jak te Twoje.

 

A te Plejady to z tego montazu ? No chyba tak. A z jakiej ogniskowej robione ?

 

P.S.

Tak poza nawiasem.

Z którym montażem EQ można porównać ten od U5 ?

Może z EQ-5 ? :D:D:D

Sprzedający dołączyl fotki plejad zrobionych na tym montażu.

Pozatym wiadomo ,że montaz "U" jest słabszej jakości niz inne np.EQ5 lecz duzym plusem jest to ,iż uciagnie o wiele wiecej na sobie niz tubę 200/1000.

Ja osobiscie jestem ciekawy jak bedzie sie sprawował,narazie powinien wystarczyć dla amatora czyli mnie :D

Jesli bedzie to kogos interesowało, to zdam relację z obserwacji z zastosowaniem tego napedu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.