Skocz do zawartości

Uniwersał 200/1000 Super Szukacz Komet


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Srednice okularow zmierze.Co do reszty to zastanawiam sie ,czy faktycznie potrzebne sa te zmiany.Z uwaga czytam to co piszecie i kazdy z Was ma odmienne zdanie.Jedni radza expresowa wymiane:szukacza,lusterka wtornego,wyciagu okularowego inni zas kaza mi na spokojnie zostac przy tym co mam.Czy faktycznie to,ze moj U-boot ma plaskie lusterko wtorne w niczym nieprzeszkadza?I tak ma zostac?Wyciag sobie wyczernie,bo niema luzow.Dokupie tez komplet okularow.Bardzo by mi zalezalo gdyby ktos z okolic Cieszyna posiadajacy teleskop mogl fachowym okiem popatrzec ,co ja wlasciwe chce od mojego telepa.Moze wszystko jest ok?Jedyna rzecz ktora mnie zastanawia to ta,czy faktycznie zrobione przez znajomego okulary sa dobrej jakosc :blink: Z orginalnych okularow posiadam tylko:30x i 80x + barlow ale tandeta :angry: Przeslalem znajomemu tulejki do przedluzania okularow i sam mim zrobil takie ze teraz mam:100x,200x,500,530x,a dokladnie zrobil mi 2 okulary +1 Barlowa.Aby uzyskac powiekszenie 200x nakladam 2+1 ,500x nakladam 1+2,530x nakladam 3+2.tylko tyle wiem.Z 3-4.04 kiedy byl widoczny Jowisz przy okularze 12,5mm byl bardzo dobrze widoczny Jowisz z 4 ksiezycami.Przy okularze 10mm rewelka,lecz przy uzyciu tak jak wczesniej pisalem kombinacji okularow 2+1=200x obraz byl lekko rozmazany.Moze to wina nieorginalnych okularow(200x).Zamowilem Ploosla 6mm .Chcialem miec cos miedzy 100x a 200x.Jesli przy 6mm okaze sie ze boraz jest ostry to nosze sie z zamiarem kupna Ploosla 5mm.Poszukal bym rozniez okularu ,ktory da mi powiekszenie 300x.czytalem ,ze jest to max.przy obserwacji planet oczywiscie, kiedy jest dobry seeing.Pozatym 20mm tez wchodzi w gre.To chyba wszystko,czekam na kolejne bobre rady :Beer: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Promilu fajne zdjęcia :Beer: , dzięki nim można już coś więcej powiedzieć na temet twojego telepa. Jest lepiej niż przypuszczałem . Telep jest zadbany choć trzeba będzie co nieco poprawić ale nie koniecznie wymieniać . Rzeczywiście zdania na forum są różne ale z czasem sam zaczniesz podejmować słuszne decyzje czytaj dalej i nie spiesz się ze wszystkimi zmianami.

 

Moim zdaniem zmiany są konieczne zwłaszcza jeśli chodzi o wyciąg okularowy bo na oko wydaje mi się że jest niestandardowy i okulary które chcesz kupić czyli 1.25" po prostu nie wejdą do otworu w który wkłada się okulary , ale jeśli pozwolisz chciał bym zabrać głospo kolei co do niektórych elementów twojego telepa.

 

Aby pomóc ci w odpowiedziach posłużę się twoimi zdjęciami i konkretnie wskażę to o co pytam

 

Na początek mam pytanie o szukacza :

 

- jaka jest szerokość szukacza w obiektywie (przód szukacza)

- jaka jest długość minimalna i maksymalna ( bo chyba się zmienia ? ) - czy uzyskujesz w nim w ten sposób mniejsze i większe zbliżenia w szukaczu

- jaka jest średnica wewnętrzna uchwytu szukacza

- jakie masz pole widzenia w szukaczu to znaczy jak duży obszar nieba widzisz w szukaczy przy minimalnym i maksymalnym powiększeniu - przy minimalnym

powinieneś widzieć trzy gwiazdy Pasa Oriona ( to nizbędne minimum )

 

Następne pytania zadam później bo co za dużo to nie zdrowo , lepiej powoli a dokładnie.

SZUKACZ.JPG

ORION.JPG

ORION_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Co do wyciagu okularowego,to dochodze to smutnego wniosku ze jest on 1" :angry: Czyli jakby niepatrzec czekam mnie wymiana na 1,25",ktory w zupelnosci mi wystarczy.Dzis zrobie pomiary mojego szukacza ,tak jak mi to ladnie wytlumaczyl Astrokosmo :Beer: dzieki wiekie :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciemne niebo to teleskopem 200/1000 duzo zyskasz z 2" wyciagiem i okularem 32 mm o duzym kacie patrzenia . Lepiej poczekaj i zainwestuj w 2" .

Do Polski ma wejsc ebay . Tam byle jaki / na początek/ plastikowy wyciag z skosnymi zebami kosztuje 10 $ . Mozna lepszy za 50$ . Itd .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciemne niebo to teleskopem 200/1000 duzo zyskasz z 2" wyciagiem i okularem 32 mm o duzym kacie patrzenia . Lepiej poczekaj i zainwestuj w 2" .

Do Polski ma wejsc ebay . Tam byle jaki / na początek/ plastikowy wyciag z skosnymi zebami kosztuje 10 $ . Mozna lepszy za 50$ . Itd .

 

Zbig ma rację ale :

1 ) wyciąg 2" pociaga za sobą dużo droższe okulary

2 ) czy lustro 200 mm nie jest za małe do tej wielkości wyciągu ( 2" )

3 ) czy nie musi się zwiększyć też wielkość lusterka wtórnego a co za tym idzie bardziej przysłoni lustro główne ?

 

Powyższy temat poddaję pod dyskusję.

 

Powracając do szukacza Promilu ( czekam na wymiary) to mam wrażenie że uchwyt do niego jest taki jak w moim czyli maksymalnie da się włożyć do niego szukacz o średnicy 30mm . Na początek może być , ale w przyszłości polecił bym ci go zmienić na szukacz o średnicy obiektywu 50 lub 60 mm i o ogniskowej ok 300 mm . Szukacz o takich parametrach cechuje duża jasność i przy zastosowaniu odpowiedniego okularu o ogniskowej około 35mm uzyskujesz powiększenie około 8 razy co w zupełności wystarczy.

 

tak wyglądał mój szukacz a włsściwie celownica od wiatrówki Tasco 4x20 ( powiększenie 4 razy średnica obiektywu 20 mm )

 

czekam na wymiary twojego szukacza i jego opis czy jest krzyż nitek , jaka długość itd. ... .

 

Ps. zobacz jaka jest różnica pomiądzy wielkością obiektywu mojego szukaczo-celownicy Tasco 4x20 a budowanym szukaczem 8x60 - w takim szukaczu dużo więcej widać zwłaszcza słabsze obiekty - nawet w mieście.

normal_15_filtered_20copy.jpg

11111.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" okular wystarczy 1 sztuka np. 32 mm. Na pozostałe 1i 1/4 " czy mniejsze jakie się ma uzywa się redukcje . Lusterko 64 mm powinno pasowac jak ktos wczesniej podał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Astro :Beer: Podaje wymiary mojego szukacza: Szukacz jest bez nitek,ma tylko taki grot ,ktory wskazuje srodek srednica soczewki to:32mm dlugosc szukacza niewysunietego:205mm dlugosc szukacza rozlozonego:320mm srednica pierscienia mocowania szukacza: 38mm(+,-)1mm Mam nadzieje ze to cos wiecej Ci powie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :Beer:

 

Promilu masz w szukaczu szpilkę <_< której koniec wskazuje to co masz w teleskopie- przynajmniej powinna jeśli jest dobrze ustawiona z osią teleskopu.- czy tak jest w twoim przypadku czy nie masz problemu z odnajdywaniem obiektów ? bo takie obiekty jak Księżyc, Jowisz czy jasne gwiazdy to nie problem ale czy udało ci się odnaleźć np. mgławicę M42 w Orionie lub galaktykę Andromedy - najjaśniejszą na naszym niebie i nawet widoczną gołym okiem jeśli masz ciemne niebo tam gdzie mieszkasz ?

Srednica uchwytu świadczy o tym iż większego szukacza tam się nie włozy i w przyszłości trzeba będzie założeć większy uchwyt i szukacz.

 

Krzyż nitek jest oczywiście lepszy ale na początek może być i szpilka , ja też kiedyś miałem taką szpilkę w szukaczu i doszedłem do wprawy ale krzyż jest wygoniejszy - jednak może o tym potem. Najważniejsze jest to czy nie sprawia ci kłopotów w odszukiwaniu obiektów na niebie . Podam przykład jeżeli znajdziesz w szukaczu Jowisza to powinien być na końcu szpiliki , odrywając wzrok od szukacza zaglądasz do okularu w wyciągu przy powiększeniu np. 50x - Jowisz powinien być mniej więcej w środku pola widzenia- czy tak jest - jeśli nie to znaczy że oś szukacza nie jest zgodna z osią teleskopu-należało by więc go ustawiać delikatnie kręcąc trzema konfirmatami znajdującymi sie w uchwycie szukacza- czy w twoim przypadku jest to konieczne czy masz dobrze ustawiony szukacz z osią teleskopu ?

 

Kolejna sprawa to jake obrazy otrzymujesz w swoim szukaczu czy są one ostre ?

Długosc szukacza niewysunietego:205mm -jaki fragment nieba widzisz w szukaczu- np. wspomniany prze zemnie Pas Oriona - czy mógł byś zrobić rysunek w Paint-cie i zamieścić go w kolejnej twojej wypowiedzi ? , dla ułatwienia podam iż jeśli jest ładna pogoda to gwiazdozbiór ten jest widoczny nisko nad północno zachodnim choryzontem.

 

Do wyszukiwania obiektów na niebie najlepsze jest małe powiększenie bo wtedy zwiększa ci się też pole widzenia, a przy okazji konstrukcja szukacza jest najsztywniejsza i ułatwiająca wyszukanie takich obiektów jak mgławice czy galaktyki, ponieważ ich jasności sa małe a w małych powiększeniach są lepiej widoczne niż w dużych. czy widziałeś już w swoim teleskopie takie obiekty jak mgławicę M42 w Orionie i Wielką Galaktykę w Andromedzie ?-jeśli nie widziałeś to czy dlatego że nie możesz znaleźć tych obiektów za pomocą szukacza czy dlatego że masz jeszcze małe doświadczenie i dopiero poznajesz gwiazdozbiory itd. - czy masz jakąś literatórę na ten temat?

 

Jeżeli znasz już troszkę niebo ale masz problem z odnajdywaniem niektórych słabiej widocznych obiektów to najlepiej posłużyć się lornetką np. 7x50 (powiększenie 7 razy , średnica obiektywu 50mm), patrzysz to szukaczem teleskopu to lornetką korygujesz i w końcu uda ci sie znaleźć to czego szukasz. To jest dobra metoda nie tylko na początek.

 

Jaki masz obraz w szukaczu ziemski czy odwrócony do góry nogami ?- jest to o tyle ważne że jesli masz w szukaczu obraz ziemski nie odwrócony i szukasz czegoś na niebie to jesli to znajdziesz i spojrzysz w okular teleskopu to będzie on do góry nogami i czasami może wprowadzać w błąd że nie znalazło sie tego czego się szukało bo inaczej to wygląda w szukaczu a inaczej w teleskopie-poza tym jeśli chcesz zrobić korektę i zaglądasz do szukacza a następnie kręcisz mikroruchami i znowu zaglądasz do okularu to znowu widzisz coś innego niż w szukaczu. Takie ma się wrażenie i czasem są z tym kłopoty zwłaszcza dla początkujących.

 

Mam prośbę abyś odpowiedział na pytania zaznaczone zwłaszcza tłustym drukiem pomoże to mi udzielić ci kolejnych rad i przejścia do następnych tematów związanych z twoim teleskopem.

 

A teraz kilka fotek aby ułatwić ci znalezienie mgławicy M 42 w Orionie :D

Orion.JPG

Orion_2.JPG

Orion_3.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Astro :Beer: Jak zawsze profesjonalna sciaga od Ciebie :notworthy: zaczne po kolei: Nieprobowalem znalesc M42 i Andromede.Pogoda jest fatalna,a wczesniej chcialem popatrzec na te obiekty ktore byly bardzo dobrze widoczne,czyli Ksiezyc,Jowisz,nadolbrzym w Orione Beletgeuza.Ksiazki posiadam oraz lornetke tez.Pozatm dopiero od niedawna mam okazje na spokojnie obserwowac niebo.Wczesniej teleskop wystawialem na balkon ,poniewaz mieszkam w bloku:/teraz Newton jest u tesciow i tam jest czarne niebo ok 7 km od miasta :D Czekam tylko na lepsza pogode i wtedy napewno bede mogl wiecej poustawiac w moim teleskopie.Co do ustawienia szukacza z osia teleskopu to obawiam sie ,ze bedzie maly problem.Juz raz ustawialem ale niemogel go ustawic tak aby np.ksiezyc byl na srodku szukacza tak i w teleskopie.Moze potrzeba jescze to dopracowac .I napewno bede obserwowal jakie mam obszar widoczny w szukaczu.Pozatym,juz dalem do skrocenia pal zywiecki o ok.20 cm.Teleskop poprostu jest za wysoki i kiedy cche obserwawac dany punkt na niebie,ktory jest niska nad horyzontem,mam go za wysoko :angry: Ostatnio szkolilo mnie to z Jowiszem oraz Pasem Oriona.Wracajac do wyciagu okularowego ,to znajomy mi doradzil abym wyczernil sobie wyciag matowa farba ,a nastepnie aby jakis tokaz dorobil mi przejsciowke z 1" na 1,25"(zaoszczedze na nowym wyciagu ,a za to bede mogl dorobil lepszy szukacz no i nowe mocowanie).Moj wyciag nieposiada luzow,wiec po przerobce bedzie pasowal kazdy okular od 1"-1,25".Jeszcze raz dzieki zafachowe rady.Mam nadzieje z ekiedys sie spotkamy i razem bedziemy obserwowac niebo :Beer: Z checia czekam na kolejne porady od Ciebie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ognisko masz tak daleko od wyciągu , że okular w zewnętrznej tulei przymocowanej do węższej tulei wyciągu da ostry obraz bez barlowa ? Może planujesz przybliżyć lustro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promilu wyciąg napewno było by dobrze wymienić na 1.25" , używany czy nowy , ale zanim to uczynisz zró nową tuleję z otworem 1.25" i gwintem jaki masz obecnie w wyciągu- najlepiej zleć to tokarzowi niech ci to wytoczy z jakiegoś metalu nie rdzewnego np. z aluminium.

Dużo pieniędzy nie stracisz a dzięki temu bądziesz mógł założyć okular 1.25"- obrazy uzyskiwane przez dobre okulary 1.25" będą dużo lepsze niż w tych które posiadasz . Jeżeli nie masz takich to kup sobie od kogoś na forum w dziale market- sprzedam lub nowe w Astrokraku np. Jeżeli chodzi o ogniskową to najlepiej mieć kilka i dobrego Barlowa np. 2x. Na początek polecił bym ci kupić Plössla 25mm.

Z twoją ogniskową da ci to powiększenie 40 x i bardzo ładnie będzie się w nich prezentować księżyc oraz mgławice i galaktyki. Do planet polecam kupić Plössla 6mm- na początek . Jak kupisz sobie Barlowa 2x to w połączeniu z tymi okularami u zyskasz dobre połączenie do planet i księżyca a do ds-ów używaj 25mm.

 

w moim teleskopie dzięki okularowi Plössla 25mm i Barlow 2x widzę w ten sposób jak na zapożyczonych zdjęciach . pozdrw więcej info wieczorem bo wychodzę do pracy.

mozaika11052003duzy.jpg

thumb_jowisz3n1.jpg

thumb_saturn5.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz coś o "przedłużkach".

Wywal te przedłużki na śmietnik.

Soczewka Barlowa jest dobrze policzona na pracę w określonej odległości od okularu. Jeśli masz soczewkę Barlowa z Uniwersała to użyj ją z jedną a max z dwoma rurkami zwanymi "przedłużkami", pchanie większej ilości tych beczułek to już porażka, obraz bardzo się degraduje.

Powiększenia podawane w instrukcji z Uniwersała są wyssane z palca: 100x, 200x, 300x, 400x itd. Prawdziwe powiększenia uzyskiwane z "przedłużkami" są znacznie mniejsze. Teksty z U: "powiększenie 500x, 800x" itd są przedmiotem pośmiewiska wśród astrofanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyngus ma rację najlepiej zakladać Barlowa i okular i to wszysto żadnych przedłużek- zobaczysz jaka będzie różnica przy lepszych okularach1.25".

 

No ale narazie nic nie wywalaj bo zanim kupisz musisz przez coś patrzeć :Boink:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie.Moze mnie zle zrozumieliscie ,wiec jeszcz raz napisze co mam zamiar zmienic w U 200/1000.Po pierwsze ,to juz zamowilem okular Ploosla 1,25" 6mm :Salut: Po drugie,niemam juz tych orginalnych przedluzek.Mam zrobiona z tego soczewke Barlowa 3x,oraz okular 10mm(lecz niestety 1")Co do wyciagu okularowego ,to mam zamiar dorobic przejsciowke 1"/1,25".Zastanawiam sie jednak ,czy to niezapoczatkuje nowego problemu z jakoscia obrazu?Pozatym jak juz bede mial dorobiona ta przejsciowke 1"/1,25" to zaczne kompletowac okulary 1,25"i napewno kupie okular 25mm.Co chodzi o szukacz,hm ciezka sprawa (jak dla mnie)nieza bardzo znam sie na optyce i jesli ktos by byl na tyle uprzejmy ze zlozyl by mi taki szukacz ,o ktorym pisze Astrokosmo ,to bylbym bardzo wdzieczny.Pozdrawiam

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBwro - dzięki za ciepłe słowa :notworthy: . Nie chciał bym tu dorabiać jakiejś filozofi ale taki jest mój cel pobytu na forum czyli:

 

1 ) miła atmosfera ( chociaż nie musimy się zgadzać we wszystkim zwłaszcza w astro)

2 ) zdobywać wiedzę

3 ) dzielić się z innymi swoimi pomysłami

 

Cyngus podoba mi się twoje poczucie humoru :ha: i nie jedna dobra rada jakich udzielasz na forach- tak trzymaj idziesz w ślady El_Capitana.

 

Promilu - zachowaj spokój. Masz dobry teleskop. Wymaga pewnych sprawdzeń i zmian ale spokojnie nie odrazu Kraków zbudowano.

Pozwolę sobie krótko podsumować to co widziałem na fotkach i z twoich relacji.

Tuba - zadbana

Szukacz- na początek może być

Lustro główne ocenimy jak napiszesz jakie obrazy dzięki niemu otrzymujesz

Lusterko wtórne - podobnie jak wyżej ( zmartwiłem się że je odkręcałeś - mam nadzieję że nie będzie problemu z klimacją-zanim coś odkręcisz zapytaj na forum proszę)

Montaż i statyw- na początek może być a w przyszłości można trochę zmodernizować albo wymienić na inny ale o tym potem

 

A teraz kilka słów o tym jak ocenić twój teleskop a raczej obrazy otrzymywane przez niego.

Pierwszy i najłatwiejszy przykład to Księżyc - właśnie zaczyna się jego wędrówka po niebie dziś tzn.11.04.05. przypominał literę ( . Ponieważ nie zajmujesz się jeszcze astrofotografią zwłaszcza za pomocą kamerek to jedyna metoda na ten czas to porównać zdjęcia zrobione przez innych i porównać z tym jakie masz obrazy w swoim teleskopie wizualnie patrząc w okular.Zacznij go obserwować w miarę możliwości pogodowych i czasowych (telep u teściów) , czy będziesz widział wyrażnie i ostro kratery przy powiększeniu 50 czy 100x.Mam na myśli taki widok jak na zdjęciach które zamieszczę na końcu . Podobnie ma się sprawa z Jowiszem i Saturnem. Na Jowiszu powinieneś widzieć 2 pasy chmór a na Satórnie jeden oraz pierścień. Jeżeli zobaczysz przerwę Cassiniego w pierscieniach - to już nie jest źle. Oczywiście bardzo ważne w takich obserwacjach jest to aby pogoda była jak najlepsza zwłaszcza przejrzystość powietrza tak zwany seing (czytaj sing) .

 

I dalej sprawa jest prosta porównujesz obserwacje wizualne ze zdjęciami i już wstępnie możesz go ocenić . Jeżeli masz rozmyty obraz czy jakieś kolorowe obwódki przy oglądaniu księzyca lub widzisz nie ostre lub podwójne obrazy to znaczy że trzeba będzie dokładniej sprawdzić twój telep - najlepiej przez jakiegoś fachowca który mieszka w pobliżu-albo na jakimś zlocie. Ja swój telep zawiozłem do chłopaków z PTMA i okazało się że nie jest źle - jak narazie trzeba go tylko zkolimować - widziałem nawet przerwę cassiniego za pomocą okularu, Barlowa i przedłużki od U :helo: .

Oczywiście taka ocena jest umowna ale już da ci jako takie pojęcie czy z twoim teleskopem jest wszystko ok.

Za jakiś czas podziel się z nami tym co obesrwujesz- jakie obiekty i co widzisz-jakie szczeguły, możesz robić rysunki lub opisy lub zamieszczać zdjęcia takich obiektów i obrazów jakie masz w telepie nawet a właściwie przede wszystkim podejrzanych o złą jakość-bo to nam pomoże ocenić telepa czy ma jakieś wady.

 

to na razie tyle zamieszczam zdjęcia w kolejnościch słabej dobrej i najlepszej widocznośći. Oczywiście Jowisza iSaturna możesz widzieć mniejszego niż na zdjęciach ale się tym nie przejmuj bo zdjęcia są celowo powiększone aby lepiej widzieć szczeguły o które pytam.

JOWISZ.JPG

SATURN.JPG

KSIĘ&#379;YC.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj. oj. Z wieksza rozwaga podchodzcie do takiego porownywania obrazu w okularze z fotkami na monitorze.

 

Po pierwsze, nawet w b.dobrej optyce raz bedzie widac genialne szczeg. a raz beda ledwo paski na Jupim. Tu wiele zalezy od tego jakie akurat sa warunki.

 

Po drugie, ogladajac te "referencyjne" fotki Saturna mozna odniesc wrazenie, ze obraz dobry to taki na ktorym widac Cassiniego. Oj, nie prawda to. Na pow. 50x moze byc genialny Saturn, ale Cassiniego nie zobaczysz - za maly power.

 

Po trzecie, kazdy ma inny wzrok. To co jeden zobaczy w teleskopie X drugi nie zobaczy bo slepy jest i tyle.

 

Po czwarte, nie mozesz ocenic akosci optyki teleskopu nie dysponujac dobrym okularem.

 

Po piate, na jednym monitorze twoje foty beda wygladac inaczej niz na innym. Ludzie pracuja w roznych rozdzielczosciach i na roznej klasy obrazie. Fotki dodatkowo zdaja sie sugerowac konkretne powiekszenia.

 

Generalnie astrokosmo pelen szacunek dla twoje osoby za pomoc jaka wnosisz na forum innym jego userom, ale pomysl z referencyjnymi obrazkami to po mojemu pomylka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - masz rację w 99%. :Salut:

 

Zważ tylko uwagę na moje słowa

Zacznij go obserwować w miarę możliwości pogodowych i czasowych (telep u teściów) , czy będziesz widział wyrażnie i ostro kratery przy powiększeniu 50 czy 100x.Mam na myśli taki widok jak na zdjęciach które zamieszczę na końcu . Podobnie ma się sprawa z Jowiszem i Saturnem. Na Jowiszu powinieneś widzieć 2 pasy chmór a na Satórnie jeden oraz pierścień. Jeżeli zobaczysz przerwę Cassiniego w pierscieniach - to już nie jest źle. Oczywiście bardzo ważne w takich obserwacjach jest to aby pogoda była jak najlepsza zwłaszcza przejrzystość powietrza tak zwany seing.

 

tu piszę wyrażnie o tym co powinien zobaczyć w swoim telepie-przy jakich powiększeniach - sugeruję warunki pogodowe i nie podnoszę zbytnio poprzeczki jeśli chodzi o Saturna- w moim telepie zawsze widać Saturna pas na planecie i pierścień nawet jak są słabe warunki i saturn pływa-przerwę Cassiniego to już nie tylko telep ale i seing musi być dobry.

 

Moje sugestie co do otrzymywanych obrazów w telepie promila są duuuuuuuuużo uproszczone dlatego podzieliłem na 3 kategorie obrazy (poza Saturnem-zdjęcia), czyli plama, coś widać widać wyraźnie.

Patrzę przez teleskopy Uniwersałów od 5 lat zaczynając od 90 poprzez120 a obecnie przez 170mm lustro i uwierz mi że w tych trzech telepach widziałem ostry Księżyc,pasy na Jowiszu, pierścień wokół Saturna i pas chmór na planecie-tym bardziej w swoim u 200 mm Promil powinien to widzieć. Ja również używałem podobnych okularków jak ma Promil czyli nie znanej jakości ale na pewno gorszej od 1.25" które mam obecnie.

Dlatego jeśli przez takie okularki Promil zobaczy to o czym pisałem to przez dobre typu Plössla że o wyższej półce nie wspomnę Nagler i takie takie tam szkiełka... zobaczy dużo więcej, a to wstępnie może dać jakieś pojęcie o lustrze lusterku wtórnym i okularkach.

 

Jeżeli chodzi o zdjęcia księżyca to

to na razie tyle zamieszczam zdjęcia w kolejnościch słabej dobrej i najlepszej widocznośći. Oczywiście Jowisza iSaturna możesz widzieć mniejszego niż na zdjęciach ale się tym nie przejmuj bo zdjęcia są celowo powiększone aby lepiej widzieć szczeguły o które pytam.

Promil dopiero zaczyna swoją przygodę z teleskopami i chociaż ma już potężne działo bo 200mm ma jeszcze nie duże dośiadczenie i dlatego podaję wszystko tak uproszczone i być może nie do końca dokładne. Chodziło mi przede wszystkim aby Promil mógł sobie trochę porównać co widać w jego telepie. Zwłaszcza czy widać tylko jakieś tam rozmyte plamy - bo z teleskopemi U już tak bywało. Ja trafiłem na 3 telepy niezłej jakości ale nie wszyscy dlatego nie bronię tu firmy tylko prubuję pomóc Promilowi wstępnie ocenić swego telepa.

Myślę że w pewnym momencie będę musiał przekazać pałeczkę bardziej doświadczonym optykom niż ja ale nie chcę zbytnio mieszć w głowie promilowi bo jak mu wszyscy zaczną dawać dobre rady to chłop zgłupieje i wymieni wszystko a wtedy to już nie będzie U-bot.

A podejrzewam że wystarczy wymienić wycią iszukacz i powinno wystarczyć-no może jeszcze statyw z montażem ale na początek może być - do pierwszych obserwcji-jak przejdzie na lepszy montaż to go lepiej doceni.

 

 

Po drugie, ogladajac te "referencyjne" fotki Saturna mozna odniesc wrazenie, ze obraz dobry to taki na ktorym widac Cassiniego. Oj, nie prawda to. Na pow. 50x moze byc genialny Saturn, ale Cassiniego nie zobaczysz - za maly power.
w moim telepie 170x900 przy powiększeniu 100x widać przerwę Cassiniego-jeśli seing na to pozwala

Po trzecie, kazdy ma inny wzrok. To co jeden zobaczy w teleskopie X drugi nie zobaczy bo slepy jest i tyle.

i tu masz rację o tym nie pomyślałem :Boink: - Promil nosisz okulary albo masz słaby wzrok ????????????????????????????????? B):blink:

Po czwarte, nie mozesz ocenic akosci optyki teleskopu nie dysponujac dobrym okularem.

masz rację ale jeśli w słabych okularach zobaczy to o co pytałem to podejrzewam że lustro główne i wtórne są ok .

Mam nadzieję że w teleskopie Promila nie ma zbyt wielu wad optycznych dlatego wspomniałem o tym pobieżnie ale nie chciałem pisać o wszystkim zbyt duż można do tego tematu wrócić później a nawet trzeba, ale nie chciałem go zasypywać lawiną informacji bo na początek to i tak za dużo. Myśle że do Promila i jego teleskopu musimy podchodzić powoli i nie spieszyć się zbytnio z poinformowaniem go czego jeszcze nie wie i co powinien wymienić bo się chłop załamie i niedaj Bóg da se spokój z astro - a szkoda by było-astromaniaków nigdy za wiele. :banan:

 

Po piate, na jednym monitorze twoje foty beda wygladac inaczej niz na innym. Ludzie pracuja w roznych rozdzielczosciach i na roznej klasy obrazie. Fotki dodatkowo zdaja sie sugerowac konkretne powiekszenia.
i tu masz też rację - Promilu napisz coś o swoim kompie i monitorze co tam masz przed oczami - proszę. :D

 

Generalnie astrokosmo pelen szacunek dla twoje osoby za pomoc jaka wnosisz na forum innym jego userom, ale pomysl z referencyjnymi obrazkami to po mojemu pomylka.

masz rację ale zobaczymy co z tego wyniknie może to jednak trochę pomoże Promilowi. Ja dzięki widokom zdjęć w interze mogłem porównać czy widać to w moim U przy jak najleprzych warunkach i okularkami 1.25" Plössla. I tak okazało się że okularek 25mm ma aberrację i telep był rozkolimowany , ale i tak przez niego widziałem to o czym wcześniej pisałem, a co dopiero zobaczę po kolimacji która już jest zakończona i muszę go tylko odebrać -może nawet Encke-go zobaczę?

Prwdę powiedziawszy nasze telepy czyli mój ,Promila i reszty z klubu U 900-100mm są przeznaczone raczej do ds-ów i tu bijemy na głowę długie ogniskowe ze względu na dużą światłosiłę , ale myślę że jak się założy dobrego Barlowa 2x i okularek np. 10mm to i planetki będzie widać niczego sobie- a w przeyszłośći kamerka i ....... ale to już inna para kaloszy i nie na ten czs dla Promila - trzeba zwolnić tempo.

 

Pozdr dla wszystkich :Beer:

 

Ps. Promilu czekamy na jakieś wieści od ciebie jak tam twój telep i obrazy przez niego widziane.

pon_110.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chocbys Promilu miał rewelacyjne okulary to obrazów takie jak sa z prawej strony na fotkach w życiu nie zobaczysz . Chyba że z kosmosu . Albo sam nakręcisz aviki i właściwie je obrobisz . Bo tak po mojemu tamte zdjecia są na pewno po komputerowej obróbce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm Astrokosmo :Beer: Twoja pomoc ,to dzielo sztuki. :notworthy: Rewelka,krok po kroku moge na spokojnie sie wszystkiego nauczyc.Teraz odpowiadam na pytania.Wzrok mam dobry ,nie nosze okularow.Fazy Ksiezyca znam i z niecierpliwoscia czekam az wyjdzie w tym tygodniu zza chmur.Saturn ajeszcze nie obserwowalem.Co do Jowisza to wklejam fotke:

JOWISZ_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc bardzo dobrze widoczne kratery,tylko oczywiscie nie byl widoczny caly.Obserwuje go tylko podczas pierwszej i ostatniej kwadry.Obraz ostry ,choc dalo sie odczuc falowanie cieplego powietrza:/

KSI_YC_2.JPG

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym narazie co zmodernizowalem to to,ze skrocilem pal Zywiecki o 20 cm.Mam zalatwione tez z tokarzem, ze dorobi mi ta tulejke 1,25".Tylko ladna checa ,bo jak mierzyl orginalne żywieckie to nawet nie mialy 1" :blink: teraz tylko czekam na orginalny okular Ploosla 1,25 i dokladnie zmierzymy i bedzie mozna dorobic tulejke. dziekuje za rady ,bedziemy w kontakcie.Jeszcze mnie martwi tylko sprawa szukacza.Chyba faktycznie jest do bani.Wiecej bede wiedzial jak beda czyste noce do obserwacji. :Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.