Skocz do zawartości
  • 0

Czas na upgrade!


Piotrek Zieliński

Pytanie

Cześć,

od roku jestem szczęśliwym posiadaczem GSO 8" na Dobsonie. Ponieważ sezon letni zbliża się wielkimi krokami, czas na upgrade! 

Po rozpoznaniu tematu mam dwa typy okularów, które chcę kupić, ale tak jak było z teleskopem, przed dokonaniem ostatecznego zakupu chciałbym skonsultować mój wybór.

 

Do tej pory teleskopu używałem w następujący sposób: Używając fabrycznie dołączonego okularu, szukałem albo planety albo DSO, które chciałem oglądać. Po napatrzeniu się, przełączałem na załączony do GSA Plossl, by pooglądać obiekt w większym powiększeniu. W zależności od obiektu, warunków i chęci przełączałem się pomiędzy moimi dwom okularami.

Jeśli chodzi o obiekty, które oglądam to w większości są to planety. Łatwiej znaleźć amatorowi, lepiej widoczne z miejsca, w którym mieszkam. W okresie letnim często jednak wyjeżdżam na zielononiebieskie fragmenty mapy zanieczyszczenia światłem, gdzie próbuję szukać mgławic i galaktyk. Udało mi się znaleźć Pierścień, Hantle, Galaktykę w Andromedzie, czy gromadę w Herkulesie.

 

Ponieważ nie zdecydowałem jeszcze co mnie bardziej kręci (planety czy DSO), chciałbym przy pierwszym upgradzie utrzymać mój sprzęt w dalszym ciągu w miarę uniwersalny, ale o znaczeni lepszych osiągach. Mój wybór padł na:

1. Explore Scientific 4,5 mm 82 stopnie

2. Explore Scientific 14 mm 82 stopnie lub Explore Scientific 18 mm 82 stopnie

 

Niestety nie stać mnie w tej chwili na setki (te dwa okulary planuję zakupić generalnie w tym roku - pierwszy w maju). Doradźcie proszę Koleżanki i Koledzy, czy ten wybór ma ręce i nogi? Jeśli tak, który warto kupić jako pierwszy?

 

Pozdrawiam, szczęśliwych i bezpiecznych świąt oraz czystego nieba!

Edytowane przez Piotrek Zieliński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Z tych 3 okularów, ja bym wybrał 14 mm. Biorąc pod uwagę ogniskową Twojego teleskopu, to 4,5 mm będzie dawał zbyt duże powiększenia - ok. 266x. W naszym kraju nie ma w ciągu roku zbyt wielu nocy z idealnym seeingiem, żeby w pełni się nacieszyć widokami z takim powiększeniem. Z kolei 18 mm będzie dawał powiększenia rzędu 66x - trochę mało wg mnie. 14mm wydaje się optymalnym wyjściem.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Ok to podstawowe pytanie, czy DSo które znalazłeś do tej pory to tylko: " Pierścień, Hantle, Galaktykę w Andromedzie, gromada w Herkulesie " ?

Czy na przykład to jedne z wielu i masz na koncie oprócz wymienionych kilkanaście znalezionych galaktyk, trudniejsze gromady, mgławice planetarne itp. itd?

Bo jeśli nie masz w dorobku obserwatora nic więcej, to okular za 800 zł nic Ci nie da, nie pomoże w szukaniu, nie wyciągnie 200% więcej z obecnego widoku, oczywiście poprawi komfort obserwacji, ale może warto by zainwestować pieniążki w coś innego, a okular kupić np. nieco tańszy (np. baader hyperion 14mm) ?

 

Ja osobiście interesuje się tematem od 6-ciu może 7-miu lat i nie dorosłem jeszcze do drogich okularów, patrzyłem przez drogie szkła na astro spotkaniach i owszem odbiór był nieco lepszy, ale dobry okularwcale nie pokaże +500 gwiazd w gromadzie czy dodatkowego ramienia galaktyki.

Dla mnie największym i najlepszym skokiem obserwacyjnym na dobsonie była platforma paralaktyczna, która utrzymuje obiekt w miejscu i pozwala na wyłuskiwanie detalu podczas utrzymywania dłuższego skupienia na obiekcie.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, dimis napisał:

Hej, na Astromaniaku jest na sprzedaz okular, da powiekszenie 80 ze ZW 2,5 i FOV 1,25. Na twoja synte super moim zdaniem.

Zobacz temat - 2" okular Meade 100*, 15mm • astromaniak.pl • Forum Astronomii Amatorskiej

 

Dzięki za wskazówkę - spojrzę na to!

 

2 godziny temu, cwic napisał:

Ok to podstawowe pytanie, czy DSo które znalazłeś do tej pory to tylko: " Pierścień, Hantle, Galaktykę w Andromedzie, gromada w Herkulesie " ?

Czy na przykład to jedne z wielu i masz na koncie oprócz wymienionych kilkanaście znalezionych galaktyk, trudniejsze gromady, mgławice planetarne itp. itd?

Bo jeśli nie masz w dorobku obserwatora nic więcej, to okular za 800 zł nic Ci nie da, nie pomoże w szukaniu, nie wyciągnie 200% więcej z obecnego widoku, oczywiście poprawi komfort obserwacji, ale może warto by zainwestować pieniążki w coś innego, a okular kupić np. nieco tańszy (np. baader hyperion 14mm) ?

 

Ja osobiście interesuje się tematem od 6-ciu może 7-miu lat i nie dorosłem jeszcze do drogich okularów, patrzyłem przez drogie szkła na astro spotkaniach i owszem odbiór był nieco lepszy, ale dobry okularwcale nie pokaże +500 gwiazd w gromadzie czy dodatkowego ramienia galaktyki.

Dla mnie największym i najlepszym skokiem obserwacyjnym na dobsonie była platforma paralaktyczna, która utrzymuje obiekt w miejscu i pozwala na wyłuskiwanie detalu podczas utrzymywania dłuższego skupienia na obiekcie.

Gdzieś trzeba zacząć. Nie zrozum mnie źle - nie oczekuję, że z nowym okularem będę widział wszystko jak na dłoni. Zależy mi na posiadaniu większego wachlarza powiększeń, a przede wszystkim na szerszym kącie widzenia niż to, co oferują kitowe okulary. Mam wrażenie, że dołączona trzydziestka jest troszkę za słaba, a Plossl jest ok, ale ma za mały kąt widzenia.

 

Podobną radę usłyszałem kiedyś w kwestii zakupu samej rury - kilka osób mówiło mi żeby nie inwestować na początek w Syntę 8", ale zacząć łagodnie od sześciu. Poszedłem od razu w 8" i nie żałuję. Podobną filozofię staram się stosować przy okularach - jeśli mam wydać odłożone pieniądze, to chciałbym je wydać na coś, co ze mną zostanie na lata. Może to nie jest zgodne z Twoją filozofią, ale jak rzekłem - od czegoś trzeba zacząć.

W drugiej kolejności planuję kupić dwa filtry - polaryzacyjny i zapewne coś w stylu UHC-S, żeby podnieść troszkę kontrast obserwacji. Nad montażem paralaktycznym zastanowię się jak szukanie, obsługa microfocusera i żonglerka okularami staną się intuicyjne - na tą chwilę, jak pomyślę sobie, że miałbym przed każdą obserwacją kalibrować statyw to się zniechęcam - a mnie zależy też na tym, żeby rozłożenie sprzętu trwało moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do rury to nie mam wątpliwości, zawsze jak największa możliwa.

8 cali na dobsonie robi smaczka, 10 cali zaczyna pokazywać co tam się kryje, 12 Ci to rozbije, a 16 "oczy zabije" 

 

Jeśli chodzi o inwestowanie w okulary w cenie teleskopu to ja uważam to za lekką przesadę, zwróć uwagę że za 2-3 okulary w cenie których szukasz masz +2" do lustra, a większe lustro z nieco gorszym okularem zawsze pokaże więcej niż mniejsze z lepszym.

Ja bym rozważył półkę cenową 300-400 zł i odkładanie na większy sprzęt. 

Nie powiem drogie okulary są fajne, ale w wyścigu okular vs apertura ja bym inwestował w to drugie, a jak już dojdziesz do etapu, nie moge mieć większej apertury bo mi kolana/plecy/ręce siadają przy noszeniu to wtedy dopieszczałbym obraz okularami :)

Wyrób sobie nawyk zakupu używanego sprzętu, wtedy nie tracisz przy zmianie sprzętu, nigdy nie używałem więcej niż 3ch okularów w sesji obserwacyjnej, a przez moje ręce przeszło już około 20-30 różnych okularów i dopiero teraz mniej więcej co mi pasuje, a i tak nie raz okazuje się że dana optyka po prostu nie współgra dobrze z moim okiem. 

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, cwic napisał:

Co do rury to nie mam wątpliwości, zawsze jak największa możliwa.

8 cali na dobsonie robi smaczka, 10 cali zaczyna pokazywać co tam się kryje, 12 Ci to rozbije, a 16 "oczy zabije" 

 

Jeśli chodzi o inwestowanie w okulary w cenie teleskopu to ja uważam to za lekką przesadę, zwróć uwagę że za 2-3 okulary w cenie których szukasz masz +2" do lustra, a większe lustro z nieco gorszym okularem zawsze pokaże więcej niż mniejsze z lepszym.

Ja bym rozważył półkę cenową 300-400 zł i odkładanie na większy sprzęt. 

Nie powiem drogie okulary są fajne, ale w wyścigu okular vs apertura ja bym inwestował w to drugie, a jak już dojdziesz do etapu, nie moge mieć większej apertury bo mi kolana/plecy/ręce siadają przy noszeniu to wtedy dopieszczałbym obraz okularami :)

Wyrób sobie nawyk zakupu używanego sprzętu, wtedy nie tracisz przy zmianie sprzętu, nigdy nie używałem więcej niż 3ch okularów w sesji obserwacyjnej, a przez moje ręce przeszło już około 20-30 różnych okularów i dopiero teraz mniej więcej co mi pasuje, a i tak nie raz okazuje się że dana optyka po prostu nie współgra dobrze z moim okiem. 

 

Propozycja zakupu większego sprzętu bywa niekiedy słuszna. 

Ale kolega, który pyta o inne okulary w zasadzie nie wykorzystał jeszcze posiadanego sprzętu. 

Sugeruję powstrzymać się przed zakupem sprzętu o większej aperturze i spróbować wykorzystać ten, który posiadasz. Wymiana na większy w tym momencie nie ma większego sensu moim zdaniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poszperaj po forum, jest takich tematow sporo "jakie okulary do synty 8"". Generalnie, w zaleznosci od celu, warto myslec w przedzialach 25-30 14-18 7-9, okulary z szerokim polem takie ES-y 82 Morpheusze 70 itd. W Stellarium lub na astrotools mozesz zasymulowac FOV.

Wszystko od czasu do czasu pojawia sie na forumowej gieldzie (daj ogloszenie). Ja nowke kupilem tylko 30mm, poprostu tak rzadko ktos je sprzedaje, ale to zadna regula oczywiscie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@kjacek Też mam takie wrażenie, a zakup okularu za połowę wartości teleskopu to oznaka mocnego wkręcenia się w temat, euforia kupowania... każdy z Nas to przechodzi cyklicznie, dlatego polecam wstrzymać się z zakupem drogich okularów, jeśli jest MUS kupna to ograniczyć wydatek i próbować wyciągać ze sprzętu maksa.

 

@Piotrek Zieliński Teraz jest sezon na galaktyki, spróbuj z okularem 30mm GSO znaleźć jakieś skupiska, na przykład Łańcuch Markariana, Tryplet Lwa, itp.. 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zalety dodatkowych cali są niezaprzeczalne, ale wtedy dochodzi u mnie problem logistyki: gdzie to trzymać, jak przewozić, jak obronić przed żoną. Na tą chwilę musiałem postawić gdzieś granicę i póki co trzymam się moich 8 cali, z których chce wycisnąć więcej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Koledzy a doradźcie jeszcze: jaka jest praktyczna różnica pomiędzy ESami 82st a Baader Hyperion 68st?

Kurczę, opis Hyperionów trochę mnie skonfundoeał. Cytując za deltaoptical:

Optymalne własne pole widzenia wynoszące 68 stopni, największe dostępne dla nieruchomego oka ludzkiego. Całe pole widzenia pozostaje widoczne pomimo lekkich mimowolnych ruchów głowy obserwatora, których po prostu nie da się uniknąć. Pola widzenia ponad 80 stopni występujące w wielu innych systemach okularowych mogą wydawać się bardzo zachęcające na papierze, ale o tym, że zachodzi wtedy potrzeba aby obserwator usilnie utrzymywał oko dokładnie w osi optycznej wspomina się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Irytujący efekt "fasolek", przekleństwo wielu systemów okularów ultraszerokokątnych, w ogóle nie występuje u Hyperiona;

Edytowane przez Piotrek Zieliński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No właśnie nie wszyscy lubią okulary >80deg. Ja na przykład naprawdę starałem się do nich przekonać, kupiłem w sumie chyba 6 różnych i za każdym razem mniej lub bardziej mnie to duże pole denerwowało. Nawet dzisiaj o tym wspominałem tutaj: https://astropolis.pl/topic/77614-okular-sw-panorama-23mm-82deg/?tab=comments#comment-890871

 

Uczciwie jednak trzeba przyznać, że większość ludzi chwali sobie bardzo duże pole widzenia i mając do wyboru ES82 kontra Hyperion wybiorą pierwszą opcję. Sugeruję kupić na początek nie więcej niż jeden taki okular i sprawdzić jak Ci się przez niego patrzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pole 80 stopni w szerokim okularze (np 30mm) jak dla mnie jest nie do ogarnięcia wzrokowo, ale przy 14mm nie powinno być tego problemu. Natomiast ja miałem inny problem, przy porównywaniu okularów 14mm 68st i 100st, miałem wrażenie że obiekt w tym 100st był mniejszy. Wiem że to tylko wrażenie spowodowane większym polem, ale nie pasowało mi to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

i tak to juz jest, ilu odbiorcow, prawie tyle opinii. Sprawa percepcji, doswiadczenia, warunkow itp itd. Jak nie wyprobujesz, to sie nie przekonasz. Mnie irytuje nieosiowosc okularow, a maly ER wogole mi nie przeszkadza, lubie "zanurzyc" sie w okular i rozgladac po szerokim polu. Dla innych to knock out kryterium.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, cwic napisał:

Pole 80 stopni w szerokim okularze (np 30mm) jak dla mnie jest nie do ogarnięcia wzrokowo

Chcesz ogarnąć całe pole wzrokiem w tym samym czasie? Pytam, bo zupełnie nie rozumiem tego stwierdzenia... 

Ja to po prostu widzę zupełnie inaczej, mianowicie szerokokątny okular 30mm 80, a jeszcze lepiej 100 stopni to właśnie to co jest siłą tych okularów. Właśnie to szerokie pole, niemożliwe do objęcia jednym spojrzeniem. No ale przecież bez zmian położenia teleskopu możemy spojrzeć w inną stronę. Możliwość zobaczenia więcej niż mniej jest wartością dodaną. 

Dlatego kupiłem za duuuże pieniądze Naglera 30mm, mimo że posiadam TV Wild Field 32mm, perełkę przewyższającą jakością optyki Pentaxa 30mm... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, Piotrek Zieliński napisał:

Koledzy a doradźcie jeszcze: jaka jest praktyczna różnica pomiędzy ESami 82st a Baader Hyperion 68st?

Kurczę, opis Hyperionów trochę mnie skonfundoeał.

ES-y mają trochę lepszy obraz przy brzegu pola, ale od Hyperionów są (to moja subiektywna opinia) mniej komfortowe (szczególnie w tych z krótszą ogniskowa oko trzeba mocniej wlepiać w okular). Oczywiście ES ma szerszy kąt, ale trzeba wlepić oko i się rozglądać. Dla mnie za szeroki. Z Hyperiona przesiadłem się na Morfeusze, które jak dla mnie to optimum szerokości pola i jakości. 

Jednak długo używałem Hyperiona 13mm z dużym Dobsonem (Taurus 330) i uważam, że dobrze się sprawdzał. Teraz leży w szufladzie bo Morfeusz 12,5 go zastąpił :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@kjacek Rozumiem Twoje podejście, ale ja po prostu tego nie czuje, od szukania po dużej przestrzeni mam szukacz, a jak już znajdę obiekt to się skupiam na nim, więc takie okulary nie przynoszą mi żadnej wartości dodanej. Duże pole mam w lornetce 7x35 albo w "wyraku" 2x43.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, cwic napisał:

@kjacek Rozumiem Twoje podejście, ale ja po prostu tego nie czuje, od szukania po dużej przestrzeni mam szukacz, a jak już znajdę obiekt to się skupiam na nim, więc takie okulary nie przynoszą mi żadnej wartości dodanej. Duże pole mam w lornetce 7x35 albo w "wyraku" 2x43.

I dobrze, że różnimy się podejściem, każdy z nas ogląda niebo nieco inaczej i co innego lubi. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.