Skocz do zawartości

Wybór drugiego teleskopu (tuby optycznej)


Rythm

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję opinii osób bardziej doświadczonych więc pytam.

Jaką tubę wybrać jako drugą w mojej „karierze"?

Kryteria: pasująca do montażu eq6, cena nie przekracza 4000 zł, najlepiej 8” newton

Kilka ofert zapisałem i ich zakup najbardziej rozważam ale oczywiście chętnie poczytam inne propozycje.

 

1.     Skywatcher Teleskop Sky-Watcher N 200/800 Quattro-8S tubus stalowy OTA

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-sky-watcher-n-200-800-quattro-8s-tubus-stalowy-ota/p,22199

 

2.     Orion Optics UK Teleskop N 200/900 VX8 Advanced OTA

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-optics-uk-teleskop-n-200-900-vx8-advanced-ota/p,62267

 

3.     Omegon Teleskop Pro Astrograph 203/800 OTA

https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-pro-astrograph-203-800-ota/p,54740

 

4.      TS Optics Teleskop N 203/800 Photon OTA

https://www.astroshop.pl/teleskopy/ts-optics-teleskop-n-203-800-photon-ota/p,57997

 

5.    Tuba optyczna GSO N-203/800 M-CRF OTA (model 600)

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-GSO-N-203/800-M-CRF-OTA-(model-600)-teleskopy-2069.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rythm napisał:

Refraktor SW Synta R-120/600 

Głównie do visuala, foto dopiero się uczę.

Miałem jeszcze Newtona więc właściwie to będzie moja trzecia tuba. 2,5 roku doświadczenia z tubą większą niż te, które wymieniłem (i ten zakup był błędem). Chodzi mi o to, że mam tube amatorską, profesjonalną a wolę mieć coś po środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, JSC napisał:

F/4 do wizuala to masakra, no chyba, ze masz same Naglery... Sorki - tak mi się zrymowało ;)

Z lepszych okularów mam ES 8.5 i 4.7 82°. W takim razie lepiej szukać tuby z inną światłosiłą. Ile powinna ona wynosić? :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rythm napisał:

Z lepszych okularów mam ES 8.5 i 4.7 82°. W takim razie lepiej szukać tuby z inną światłosiłą. Ile powinna ona wynosić? :mellow:

Ja kiedyś też tak myślałem. Ktoś mi napisał wtedy, żeby nie szukać wad, tylko żeby korzystać ze sprzętu. 

No i kupiłem ostatnio N203/800. To spowodowało załamanie pogody póki co :ph34r:

 

To ja zapytam inaczej. A na co Ci ten EQ6 do Newtona? I jaką maksymalnie dużą tubę on będzie w stanie udźwignąć? Ja tego nie wiem. 

 

Duży Newton 8" F6 i Dobson to dobre zestawienie. Choć to gabarytami Frania :heehee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Rythm napisał:

Z lepszych okularów mam ES 8.5 i 4.7 82°. W takim razie lepiej szukać tuby z inną światłosiłą. Ile powinna ona wynosić? :mellow:

Do wizuala brałbym f/6 (chociaż to już jest troche długie jak na dobrą mobilność). Jeszcze zalezy co w zasadzie obserwujesz. jak tylko w centrum pola to bedzie dobrze.

Ja tez kombinowałem jakiego Newtona kupic, aby było mobilnie, aby pasowało na EQ5  i było  przynajmniej 8". W końcu kupiłem f/5. Z mobliności jestem niezwykle zadowolony, z optyki średnio - bo tak jak pisałem wolałbym f/6. No ale zawsze jest coś za coś - jakiś kompromis...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rythm napisał:

Miałem jeszcze Newtona więc właściwie to będzie moja trzecia tuba. 2,5 roku doświadczenia z tubą większą niż te, które wymieniłem (i ten zakup był błędem). Chodzi mi o to, że mam tube amatorską, profesjonalną a wolę mieć coś po środku.

Która to amatorska, a która profesjonalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, JSC napisał:

Do wizuala brałbym f/6 (chociaż to już jest troche długie jak na dobrą mobilność). Jeszcze zalezy co w zasadzie obserwujesz. jak tylko w centrum pola to bedzie dobrze.

Ja tez kombinowałem jakiego Newtona kupic, aby było mobilnie, aby pasowało na EQ5  i było  przynajmniej 8". W końcu kupiłem f/5. Z mobliności jestem niezwykle zadowolony, z optyki średnio - bo tak jak pisałem wolałbym f/6. No ale zawsze jest coś za coś - jakiś kompromis...

Co obserwuję? Planety, księżyc, gromady kuliste, mgławice, galaktyki. W tej kolejności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.