Skocz do zawartości

ASI 294 MC Pro - parametry akwizycji i inne pytania


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Wiekopomna chwila nadejszla i od wczoraj, ja zatwardziały lustrzankowiec stałem się właścicielem swojej pierwszej kamery chłodzonej OSC - ASI 294 MC Pro. Czy szczęśliwym posiadaczem to się jeszcze okaże, ale chyba jak zawsze przy tak dużej zmianie i przejściu na ten poziom astrofotografii w głowie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. O nich za chwilę, bo kilka ich mam.

 

Do takich spraw podchodzę raczej metodycznie i staram się nie dopytywać o byle pierdoły, dlatego zebrałem garść informacji z różnych stron i forów. Jak zauważyłem ten model kamery stał się ostatnimi czasy niezwykle popularny, szczególnie wśród osób takich jak ja, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z chłodzonymi CMOS-ami.

 

[być może dałoby się połączyć kilka wątków z AP? - pyt. do admina]

 

1. Kalibracja OSC flat, dark flat - ZWO ASI 294C PRO

2. ZWO ASI 294 MC Pro problem z odbiciami

3. Dyskusja o ASI 294 MC Pro

i pytanie odnośnie tego modelu:

4. Problem z NB (rozwiązany na CN - link w wątku):

no i na koniec jest jeszcze dyskusja o wyższości ASI 533 nad ASI 294 lub odwrotnie, ale to już nie stricte o tej kamerze, chociaż informacji tam zebrano o niej sporo - ASI 294 vsASI 533

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie to natomiast metodologia stosowanych przez Was (drodzy posiadacze) czasów ekspozycji i gainu. Teoria mówi swoje, a w praktyce zauważyłem, że większość osób ustawia 180 sek przy gainie 120 - dla RGB, chociaż nie wszyscy - wiadomo, przy 120 uruchamia się High Conversion Gain, ale na astrobinie widzę także sporo zdjęć robionych przy 100, a z innej strony przy 175.

 

Pamiętam jak kolega @_Spirit_ w którymś z wątków napisał, że unity gain rządzi i nie ma co eksperymentować :D UG 117, jedni mówią, że jednak 120 itd. Co zatem proponujecie?

 

Jak z narrowband?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tuvoc napisał:

Moje pytanie to natomiast metodologia stosowanych przez Was (drodzy posiadacze) czasów ekspozycji i gainu. Teoria mówi swoje, a w praktyce zauważyłem, że większość osób ustawia 180 sek przy gainie 120 - dla RGB, chociaż nie wszyscy - wiadomo, przy 120 uruchamia się High Conversion Gain, ale na astrobinie widzę także sporo zdjęć robionych przy 100, a z innej strony przy 175.

 

Pamiętam jak kolega @_Spirit_ w którymś z wątków napisał, że unity gain rządzi i nie ma co eksperymentować :D UG 117, jedni mówią, że jednak 120 itd. Co zatem proponujecie?

 

Jak z narrowband?

EDIT: yotube'owy celebryta (tak, to sarkazm) Astrobackyard - pisze natomiast tak na swojej stronie tak:

 

"I find that the best camera settings to use with this camera are to set the gain at “unity gain” and an exposure length of 3 to 5 minutes. This, of course, depends on the deep sky target you are shooting, and the filters being used with the camera. For example, using a narrowband filter such as a 12nm Ha, I would choose an exposure length of at least 5 minutes. I even shot some images that were as long as 10 minutes with this camera. The photo below shows the Rosette Nebula using a stack of 20 x 10 minutes exposures using the ASI294MC Pro and an Astronomik 12nm Ha filter."

 

https://astrobackyard.com/asi294mc-pro-review/

 

Jak rozumiem, chodzi mu tam tylko o NB. 300 sek. - w BB przecież wypaliłoby większość gwiazd?

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć, że wiele osób zwyczajnie myli ze sobą Unity Gain i High Conversion Gain. Z wieloma osobami, które polecały stosować Unity Gain, później okazało się, że chodziło im właśnie o 120.

 

To własnie wartość 120 jest najlepszym złotym środkiem przy 99% zastosowań w DS. Z czasami naświetlania to jest tak, że trzeba upewnić się że sygnał rejestruje się wyżej niż szum odczytu. Cała reszta zależy od całkowitego czasu sesji. Tutaj są dwie drogi. Można zgadywać, a można ustawić sobie tak żeby było dobrze i to zmierzyć. Jak to zrobić? Bardzo łatwo:

 

Jako, że chcemy żeby nasz sygnał znajdował się powyżej poziomu szumu odczytu musimy wiedzieć dwie rzeczy.

  • poziom szumu odczytu w ADU
  • poziom tła w ADU przy naszych subach

Wartości ADU dla danego miejsca w obrazku można sprawdzić chyba przy pomocy każdego dedykowanego software (ja używałem ASIAIR jak jeszcze robiłem foty).

 

Więc robimy tak:

 

1. Mierzymy poziom szumu odczytu, robiąc zwykłego biasa i studiujemy wartośći ADU. W programie powinny nam się pokazać wartości takie jak MIN, MAX, AVG i STD. To co chcemy osiągnąć jeżeli chodzi o poziom tła, to co najmniej wartość AVG + STD. Wartości MIN/MAX odpuszczamy bo mogą one być hotpikselami. W praktyce do tej wartości warto dodać solidny margines.

2. Przy robieniu próbnego zdjęcia naszego obiektu mierzymy wartość ADU w najciemniejszym miejscu (tło bez gwiazdek) i upewniamy się, że nasze suby mają tam średni poziom ADU większy niż AVG + STD + margines z biasa, który zrobiliśmy wcześniej.

 

W ten sposób upewniamy się, że rejestrujemy maksimum detalu przy danych warunkach/obiekcie/kamerze/optyce.

 

Wartości używane przez wszystkich typu 2,3,5 minut wynikają zwyczajnie z praktycznego podejścia, żeby nie musieć robić biblioteki darków dla każdej sesji osobno. Wtedy mając przygotowane takie darki, wybieramy najkrótszy czas z tego co mamy w bibliotece, który spełnia warunki wyżej.

 

W przypadku CMOS-ów jeżeli chodzi o klatki bardzo często krócej znaczy więcej, bo upewniając się że rejestrujemy wszystko w cieniach, zarejestrujemy również najwięcej jasności utylizując dynamikę tonalną najlepiej jak się da. To pozwoli zachować najwięcej koloru w jasnych gwiazdach, czy też zwyczajnie przepalić ich jak najmniej.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Piękna klateczka. Gratuluję fajnej kamerki. 

Wiem że męczę z tym pytaniem, ale spod jakiego nieba? 

 

A w żadnym wypadku! To jest wiejskie Bortle 4 (SQM 21.32) w Beskidzie niskim. Ok 30 km na południe mam już 3, bliskie bieszczadzkiemu niebu ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 10.09.2022 o 08:17, Miesilmannimea napisał:

@TuvocMożesz napisać ze dwa zdania podsumowania jak skończyło się Twoje przejście z lustrzanki na 294MC?

Zadowolony jesteś? Jakieś problemy?...

 

M.

 

Dokładnie tak jak pisze @dobrychemik wszystko poszło gładko. Program do akwizycji nadal ten sam - APT, biblioteka darków dla różnych czasów wykonana raz i robi robotę do dzisiaj. Nie było żadnych problemów. Masz jakieś konkretne pytania czy wątpliwości co do niej? Jakby coś to chętnie odpowiem na ile potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.