Skocz do zawartości
  • 0

DSy, sezony i filtry


kaerpegie

Pytanie

Siema,

 

posiadam Dobsona 10 od jakiegoś czasu - póki co widziałem tylko Jowisza, Saturna no i księżyc

mam również filtry Svbony - czerwone, niebieskie, żólty, zielony, szary i polaryzacyjny, miałem okazje ich użyć tylko na Jowiszu i Saturnie, ale jakoś specjalnie mi nie pomagały i wolałem obserwować bez nich

 

Dziś w nocy chciałem poszukać jakichś DSów, okular ES16mm, ale nic nie udało mi się zobaczyć - wiedziałem mniej więcej w jakim kierunku patrzeć

Wynika to z metody szukania czy raczej chodzi o brak sezonu i białe noce? Mieszkam na wsi, nie ma jakiegoś szczególnie zanieczyszczonego powietrza

 

Druga sprawa to co więcej do DSów potrzebuje? Czy okular 16mm wystarczy? Posiadam jeszcze 25mm no ale jest kitowy

Filtry (podstawowe, 20-25zł/szt) które wymieniłem przydadzą się do dsów czy są glownie planetarne? Ewentualnie co mógłbym dokupić?

 

Ostatnie pytanie - jest ktoś w stanie podać rozpiskę sezonów do obserwacji danych obiektów? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
4 minuty temu, kaerpegie napisał:

Ostatnie pytanie - jest ktoś w stanie podać rozpiskę sezonów do obserwacji danych obiektów? 

Jak masz komputer to zainstaluj sobie np. program Strllarium. Pokazuje gdzie na niebie szukać poszczególnych obiektów. Jeśli masz smartfona, to można spróbować bezpłatnej wersji SkySafari. To pomoże zorientować się na niebie.

Jak szukać? 

Najpierw na oko ustawiasz kierunek. Potem poprawiasz ustawienie szukaczem. Gdy masz już w szukaczu region z obiektem użyj najdłuższego okularu (u ciebie 25, to nic, że kitowy).

Powinien pokazać obiekt. Jeśli obiekt wymaga większego powiększenia, zmieniasz okular na krótszy.

Co możesz zobaczyć?

Na początek zacząłbym od Galaktyk Bodego (M81 i M82). Są wysoko na niebie w pobliżu Wielkiego Wozu, więc "białe noce" im nie straszne. W sierpniu będzie sezon na M31 z przyległościami, ale to obiekt wyglądający lepiej na zdjęciach niż przez okular (choć jest łatwy do znalezienia).

Co do listy obiektów, których warto poszukać, to zajrzyj do tabeli Wimmera http://picios.pl/wimmer/ czyli listy nietrudnych do zobaczenia, ale pięknych obiektów.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze byłoby na początek zaznajomić się z gwiazdozbiorami jakąś lornetką z leżaczka i mapkami wydrukowanymi z komputera z symulatora.

To doświadczenia pozwoli zrobić ogromny skok w nabraniu wprawy w lokalizowaniu obiektów. Te jaśniejsze są właśnie widoczne w lornetce jako mikro plamki. Potem łatwiej będzie ogarnąć celowanie samym szukaczem według mapek, bo ten ma powiększenie lornetkowe i obiektyw też tej samej wielkości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tabela Wimmera na początek. 

Stellarium lub inne na komórkę. SkEye może cię zainteresować, o ile telefon dobrze z nim współpracuje. 

 

I książki, jest tego sporo.

Np:

Książka Atlas Nieba Delta Optical, Pascal

Niebo nocą Kevin Ildslay

Niebo poradnik użytkownika David H. Levy

Niebo na dłoni E.Pittich, D. Kalmancok

Gwiazdy planety jak je odszukać, poznać i polubić

Niebo na weekend

Miesięczny przewodnik po niebie (to też tylko na start). 

I inne. 

 

Białe noce, zwłaszcza na północy kraju, to dla mnie martwy sezon. Za jasno. Owszem, gromadki można obserwować. A Ty ćwicz obserwacje w tym czasie. Przygotowuj się na jesień. 

 

Okulary, temat rzeka. Nie dam rady teraz napisać. Zostań na razie z tym co masz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a jak wygląda sprawa z filtrami do DSów? Coś próbować na tych podstawowych svbony czy tu już leci inna półka i 200/300zł+/szt za specjalny filtr?

 

Jaki okular najlepiej stosować w ostatecznej fazie - do oglądania? 16mm starczy czy rozglądać się za czymś innym? Póki co w planach ~5mm do planet zakupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, 

Idąc od początku - przepraszam jeśli będzie zbyt oczywiście. Na początek proponowałbym sprawdzić ustawienie szukacza. Skieruj teleskop na jakiś jasny i duży obiekt - proponuję księżyc.  Kierujesz obiektyw na księżyc a później patrzysz w szukacz - jeśli jest skierowany gdzieś indziej to śrubami skoryguj tak żeby szukacz był skierowany tak jak teleskop. Dla precyzji powtórzyłbym operację na gwieździe - teraz dobra jest Vega, Arktur czy Altair. NIektórzy doradzają na obiektach naziemnych ale moim zdaniem lepiej na niebie. 

Co do wyszukiwania to - moim zdaniem - lepiej jednak lokalizować obiektu na niebie przy użyciu mobilnych aplikacji telefonicznych które po skierowaniu na niebo pokazują co gdzie jest. Żeby nie płacić możesz użyć darmowej aplikacji SkyViewFree. 

W białe noce z DS ów proponowałbym Ci zapolować na gromady - ja bardzo lubię kuliste. Masz teraz wysoko gromadę w Herkulesie. Jest trochę gromadek w rejonie Strzelca i Węża. Inne co możesz zapolować to rzeczywiście galaktyki w okolicach wielkiego wozu, mgławice pierścień czy hantle ale te ostatnie lepiej będzie polować zapewne w sierpniu. 

Co do okularów to nie jestem, pewien masz 16 mm. Ja jak miałem 10" to najczęściej używałem 14 mm. To tylko 2 mm różnicy a więc w tym wypadku nieznacznie większe powiększenie więc chyba nie namawiałbym Cię na kupno 14 mm chyba, że jakoś superokazyjnie. Ewentualnie 11 mm. 

Do planet mógłbyś się zaopatrzyć w coś krótszego 7-9 mm. Im krótsze tym większe powiększenie osiągniesz - co oczywiste - ale tym trudniej będzie go użyć z sukcesem ze względu na warunki. 

Co jeszcze potrzebujesz do DS? Teleskop jest, okulary są więc pozostaje ciemna noc i ...godziny :original:. Tak godziny spędzone nocą z teleskopem i poszukiwanie obiektów a z czasem będziesz śmigał po nocnym niebie. Powodzenia. 

Ewentualnie popytaj - może (na pewno)  znajdzie się w okolicy ktoś bardziej doświadczony i parę "śtucek" Ci pokaże. Wybierz się na zloty czy współne obserwacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.