Skocz do zawartości

Statua Wolności by bas.sic / NA2021


bas.sic

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Nowok76 napisał:

Pewne wartości matryc CMOS i CCD można podstawić pod odpowiednie wzory. Wynik potwierdzi co napisałem wyżej.

Tak. CMOSem można robić długie klatki pod ciemnym niebem , ale z marnym skutkiem. W sensie dużej ilości szumu.

 

Nie...nie będę oświecał Was jakie to wzory.

 

Tyle z mojej strony.

wzory wzorami, praktyka praktyką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, karp_killer napisał:

Hmm... no, a tak w ogóle to obiekty nieba południowego powinny mieszkać na forum w osobnej kategorii, bo to kurde nie fair i żal ściska :)

ale dlaczego - niebo niebem - ale pomyśl ile trzeba poświęcić żeby coś zrobić z półkuli południowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd na półkulę południową to koszt i ograniczony czas pobytu oraz ograniczona ilość sprzętu.

Zbieranie materiału jest pewnym rodzajem kompromisu pomiędzy ilością materiału, a ilością obiektów, a czasem dostępnym do fotografowania.

W ciągu 7 - 10 nocy można zrobić kilka obiektów (7 do 10 robiąc po 2 -3 obiekty na noc i powtarzając w noc kolejną). A może mniej? Będzie super materiał ale obiektów mało.

 

Można walnąć Eta Carinę i Magellany i mamy trzy fotki, poobrabiamy to na dziesiątki sposobów - i już. A reszta? Gdzie fun? 3 obiekty i wyjazd życia? Jak dla mnie nie tędy droga.

 

Przebywanie na drugiej półkuli, przy pierwszym pobycie jest swego rodzaju stanem euforycznym :) Chcesz zrobić wszystko i każdym sprzętem, który masz do dyspozycji. Paweł był już chyba 2. raz i widzę, że plan był i był realizowany. Jak dla mnie super. Bez względu, czy mogłoby być więcej, dłużej, inaczej.

 

Mam nadzieję jeszcze zobaczyć południowe niebo.

Autoportret z niebem w tle :) Tivoli 2019 przed odjazdem.

IMG_7890-kopia.jpg.70c0ceda2694869bf8a40a26fdc29b17.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Nowok76 napisał:

Tak. CMOSem można robić długie klatki pod ciemnym niebem , ale z marnym skutkiem. W sensie dużej ilości szumu.

Nie, jak się ma nowoczesny CMOS :headbang:

Ciemny prąd w ASI 2600 MM i jej podobnych to 0,00012 e/s/pix przy schłodzeniu chipa do - 20 st C . Przy -10 st jest to około 0,0006 e/s/pix.

Dla porównania wartość dark current dla kamery QHY694 i jej podobnych na matrycy ICX694 wynosi 0,002 e/s/pix. przy - 10 stC

Dla połykacza fotonów FLI  ML16200 ( KAF16200) dark current przy - 25 st to 0.015  e/s/pix.

No to która kamera  z wyżej wymienionych nadaje się najbardziej do długich ekspozycji?   :busted2:

 

Zresztą także starsze  COMS-y spokojnie mogą konkurować z utytułowanymi CCD-kami w tej materii

 

 

Czas wybić sobie z głowy te mity o wspaniałych CCD-kach

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, dlaczego ludzie mówiący "są na to wzory" ani razu nie postarali się pokazać co to za wzory i dlaczego pokazują tak a nie inaczej. Cały czas tylko wyciągnięte nie wiadomo skąd ogólniki.

Nie wiem dlaczego pojawiają się czasami takie "prawdy objawione" nie wynikające z niczego, a są powielane niczym info, że szczepionki powodują autyzm.

Ja bawiłem się trochę CMOS-ami przy niebie nie gorszym niż Bortle 3/4 i trochę wniosków udało mi się wyciągnąć. Przede wszystkim to, że zasada długości palonej klatki nie polega na tym jak ma być ona długa, ale żeby była odpowiednio długa. Różnice w efektywności tonalnej, wielkości pikseli, transmisji szkieł i światłosił optyki już dawno powinny sprawić, że te wszystkie tabelki powinny zostać wywalone do kosza. "CMOSAmi się robi tak" -> przy tak dużym rozstrzale technologicznym samych CMOS-ów (stare Panasoniki vs nowe BSI od Sony) to też trochę tak jakby powiedzieć, że każdy facet to brudas. A tak naprawdę to jak w życiu ... zależy. 

 

Co więcej, rozkład dynamiki tonalnej na liniowym zdjęciu to nie jest piękny histogram z rozkładem normalnym, jak na zdjęciach dziennych. W 90% przypadków, to są najjaśniejsze gwiazdy blisko prawej strony, ciemniejsze gwiazdy bliżej środka, a cała reszta mocno przytulona do lewej strony. Więc jeżeli ignorujemy to czy nam się prześwietli 4 jasne gwiazdki czy 8 to tak naprawdę czas nie ma aż tak dużego znaczenia.

W najnowszych CMOS-ach przy chłodzeniu do -10C ciemny szum po kalibracji jest tak bardzo pomijalny, że sesje zrobione z klatek 3 minutowych i sesje zrobione z klatek 10 minutowych dadzą porównywalny finalny stack. Tak długo jak przy obu długościach zarejestrujemy z tła wszystko co powinniśmy zarejestrować.

Edytowane przez dominiksito
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.