Skocz do zawartości
  • 0

Czyszczenie optyki


kaerpegie

Pytanie

Siema,

macie jakieś dobre i sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie optyki? Ostatnio robiąc zakupy zapomniałem zakupić specjalnych płynów, a z początku o okulary i filtry jakoś super nie dbałem (np. łapiąc palcami za szkiełka xd) i teraz myślę, że warto je lekko przeczyścić

 

Problemem są głównie okulary i filtry, ale przyszłościowo przeczyściłbym również szukacz oraz lustro

 

Także jak macie sposoby na dokładne wyczyszczenie optyki tym co każdy ma w domu to podzielcie się 

 

Chyba, że lepiej nie cudować i znów zapłacić za przesyłkę, w okolicy mam tylko małe sklepy fotograficzne, to też mogę tam zapytać na dniach o rade 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
20 minut temu, kaerpegie napisał:

 

Chyba, że lepiej nie cudować i znów zapłacić za przesyłkę, w okolicy mam tylko małe sklepy fotograficzne, to też mogę tam zapytać na dniach o rade 

 

 

Alkohol izopropylowy 100% kup sobie, np. 1l i wystarczy na... długo :P

 

Nie wiem, czy nie można go dostać w aptece, albo w markecie budowlanym.

 

Za to w markecie na pewno jest benzyna ekstrakcyjna, ale o niej tylko słyszałem, że jest rewelacyjna na forum, sam jeszcze nie używałem w praktyce.

 

Ja tak czyszczę: alkohol + patyczki kosmetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Najpierw przedmuchuje gruszą fotograficzna, a następnie chucham na  soczewkę okularu i przecieram delikatnie ściereczką baadera z mikrofibry. Dodatkowo już ją parę razy przeprałem w mydle oraz płynie do mycia naczyń. Ściereczki używam w rękawiczkach gumowych, a na specjalne okazje nam ten flamaster do optyki Celestona oraz płyn baader planetarium. Choć go bardzo żadko używam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Eh,

zostawiłem teleskop na balkonie, żeby się wychłodził, w tym czasie coś załatwiałem

 

Rowniez w tym samym czasie ktoś z rodziny postanowił sobie popatrzeć, oczywiście teleskop nie był ustawiony, zamiast poczekać i się zapytać to wszystko było robione na oko

Po nieudaniej probie znalezienia księżyca ta osoba stwierdziła ze problemem musi być lustro wtorne - więc normalnie palcami chciała przestawić LW xD

 

Efekt? Na zdjęciu 

 

Czy LW mogę umyc tym samym sposobem co LG? Np. sposobem z kanalu Astrofazy, pod kran, plynem Ludwik i na koniec woda destylowana

Bo alkohol izopropylowy odpada jak mniemam

 

20210716_224452.jpg

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 29.06.2021 o 10:24, Behlur_Olderys napisał:

 

Alkohol izopropylowy 100% kup sobie, np. 1l i wystarczy na... długo :P

 

Nie wiem, czy nie można go dostać w aptece, albo w markecie budowlanym.

 

Za to w markecie na pewno jest benzyna ekstrakcyjna, ale o niej tylko słyszałem, że jest rewelacyjna na forum, sam jeszcze nie używałem w praktyce.

 

Ja tak czyszczę: alkohol + patyczki kosmetyczne.

Zadnej benzyny, matko i córko! Dobra sciereczka zeissa i izopropylowy. Po kazdym przeciagnieciu zmieniamy fragment sciereczki na czysty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Diabeł jest jak zwykle w szczegółach. Woda "destylowana" ze stacji benzynowej nie jest wcale destylowana (tylko filtrowana) a ta naprawdę destylowana (z apteki) jest... na receptę (!?).

Podobnie benzyna "ekstrakcyjna" ze sklepu budowlanego nie jest jakoś specjalnie "ekstrachowana" - to taki benzynowy bimber do rozcieńczania farb, ja bym tym optyki nie czyścił.

Izopropyl elektroniczny "najwyższej czystości" zostawia często paskudny twardy biały osad...
Jak żyć, jak żyć..?

Ano.. Izopropyl Cz.d.a (czysty do analizy) np. firmy Warchem albo Chempur - do kupienia na Aledrogo - jest OK.

Przy płukaniu luster do ostatniej wody można dodać parę kropel płynu typu "Fotonal" zmieniajcego napięcie powierzchniowe wody, która lepiej wtedy spływa.

Do zwykłego "codziennego" czyszczenia okularów czy małych obiektywów niezły jest Lenspen, ale tu uwaga: 90% to tanie podróbki niewiadomej jakości, miałem oryginalne kiedyś to wiem ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.