Skocz do zawartości

Dobson 8" czy 10"


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Ponieważ nie mam doświadczenia w obserwacjach przez sprzęt o lustrach >15cm i zamierzam kupić dobsona chciałbym zadać kilka pytań...

 

1) Interesuje mnie Celestron StarHopper, zwłaszcza modele 8" i 10".Różnica w cenie tych dwóch jest jednak ponad tysiąc złotych. Moje pytanie brzmi jak dużo mogę zyskać przez te 2 cale. Wydaje mi się, że nie za wiele i że współczynnik 'econo' przemawia tu na korzyść wersji 8"

 

2) wersja 8" ma trzy punkty mocowania lusta,a 10" dziewięć. Czy skutkiem ubocznym tego nie jest trudniejsza kolimacja wersji 10"?

 

3) wersja 10" ma wbudowany wiatrak... o ile szybciej teleskop się będzie studził w porównaniu z wersją 8" która to wiatraka nie ma?

 

z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos kolimacji to przynajmniej w teleskopach Taurus 38cm które maja 18 punktów podparcia są tylko trzy śruby regulacujne więc problemu z kolimacją nie ma - zreszta nie ma konieczności stosowania więcej niż 3 punktów kolimacyjnych (bo po co) - więc trudności z kolimacja nie są wcale większe w róznych telepach a zalezą jedynie od wprawy regulujacego - takie jest moje zdanie jak cos zamieszałem to mnie poprawcie - pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowałbym w 10". W 8" wielu rzeczy, jak ramiona spiralne w najjaśniejszych galaktykach, będziesz się musiał raczej domyślać, zwłaszcza jeżeli nie masz dostępu do naprawdę ciemnego nieba. I do tego ten wiatrak - bradzo przydatna rzecz.

 

PS Nie dziw się, że wszyscy Ci doradzają 10". Jeżeli stawiasz sprawę tak - "czy brać teleskop mniejszy czy większy", to wiadomo, że lepiej wziąć większy :icon_wink:

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak skłonię się w kierunku 8". Ponieważ będę obserwował tylko wyjazdowo, to mniejszy rozmiar może mieć tu kluczowe znaczenie, samochodem wygodniej pewnie będzie wozić 8". Dodatkowo myślę, że zastąpię też starą lornetkę PZO nowym Vixenem Ultimą. A mając do wyboru albo 10" albo 8" plus Vixen wybieram zestaw z lornetką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak skłonię się w kierunku 8". Ponieważ będę obserwował tylko wyjazdowo, to mniejszy rozmiar może mieć tu kluczowe znaczenie, samochodem wygodniej pewnie będzie wozić 8". Dodatkowo myślę, że zastąpię też starą lornetkę PZO nowym Vixenem Ultimą. A mając do wyboru albo 10" albo 8" plus Vixen wybieram zestaw z lornetką :)

 

Zastanow sie czy 13cm roznicy w ogniskowej i 5cm w aperturze to az tak wiele na roznice w transporcie...

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem troszkę inaczej. Nie zastanawiałbym się nad Celestronami, tylko kupiłbym Taurusa 270. Tutaj masz jego test - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6676 . Lustro większe niż 10", o mobilności nie wspomnę. Jest również Taurus 250, który kosztuje tyle co Celestron 10". Jeszcze lepszy jest Taurus 380 :D Do tego również mobilny ;) Producenta w razie problemów masz zawsze "pod ręką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanow sie czy 13cm roznicy w ogniskowej i 5cm w aperturze to az tak wiele na roznice w transporcie...

:Salut:

 

8" ma jakieś 113cm a 10" 122cm i właśnie ta dziesiątka na tylne siedzenie to by już weszła chyba na "styk", a 8" wejdzie z zapasem (Skoda Fabia). Poza tym noszenie tuby o wadze 16kg trochę mnie przeraża ;)

 

Co do teleskopów Taurus to nie ujmując ich jakości trochę nie mam przekonania, za rok, dwa jak się sprawdzą i dobrze zadomowią na polskim rynku to wtedy pewnie wyposażę się w jakieś duże lustro.

 

PS. Zdecyduję się chyba na dobsa Oriona.. moją pare fajnych akcesoriów w ofercie tj. specjalna torba na tube, czy pełnoaperturowe szklane filtry słoneczne :)

Edytowane przez DominikM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Zdecyduję się chyba na dobsa Oriona.. moją pare fajnych akcesoriów w ofercie tj. specjalna torba na tube, czy pełnoaperturowe szklane filtry słoneczne :)

 

Mam Maka z Oriona i jestem bardzo zadowolny.

Solidne wykonanie i tez fajna torba na tube :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopów Taurus to nie ujmując ich jakości trochę nie mam przekonania, za rok, dwa jak się sprawdzą i dobrze zadomowią na polskim rynku to wtedy pewnie wyposażę się w jakieś duże lustro.

 

 

Co do strony mechanicznej Taurusów to trudno jest się do czegoś przyczepić. Co do lustra to rzeczeczywiście nie do końca wiadomo jak będzie z ich jakością. Myślę jednak, że nie będą gorsze od luster chińskich w Celestronach. Jeżeli trafisz na kiepskie lustro w Taurusie to łatwiej będzie reklamować niż w produkcie z Chin.

Co do Celestrona 8" i 10" (w Orionie zresztą też) to jest duże prawdopodobieństwo, że lustra w tych teleskopach są robione dokłądnie tam gdzie lustra z Synty o ile Synta 8" zbiera bardzo pochlebne recenzje o tyle Synta 10" to jest nieporozumienie (przynajmniej tak wynika z opinii tych który mieli z nią do czynienia).

 

Ja bym się jednak poważnie zastanowił nad Taurusem. Jego konstrukcja jest zdecydowanie mobilniejsza od Celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8" ma jakieś 113cm a 10" 122cm i właśnie ta dziesiątka na tylne siedzenie to by już weszła chyba na "styk", a 8" wejdzie z zapasem (Skoda Fabia). Poza tym noszenie tuby o wadze 16kg trochę mnie przeraża ;)

 

Co do teleskopów Taurus to nie ujmując ich jakości trochę nie mam przekonania, za rok, dwa jak się sprawdzą i dobrze zadomowią na polskim rynku to wtedy pewnie wyposażę się w jakieś duże lustro.

 

 

no to i ja sie włączę, jako posiadacz i Antaresa 250/1200 (ciągle jeszcze) i Taurusa 270 mogę powiedzieć tyle.

Po pierwsze Antaresik mieści se spokojnie do Favoritki, mój miał odrobine skrócona rurę bo też sie bałem że nie wejdzie i okazało sie że można bylo nie skaracać.

po drugie brać 10" różnica w wymiarach/gabarytach pomiędzy 8" a 10" to juz w sumie jest drobiazg.

po trzecie to ja dorobiłem uchwyt (u Pana Janusza) do noszenia tuby i bylo to calkiem wygodne do noszenia w jednej ręce choć faktycznie te 13 kg (nie 16) po jakimś czasie daje sie we znaki.

Co do Taurusa, to nie smiem powiedzieć nic złego na jego temat, wykonanie jest super, funkcjonalność odjazd, te zdjęcia Mirka z teleskopem w rekach to po prostu normalka, sam swojego czasami biorę szybko i biegnę na balkon bo akurat jest przerwa w chmurach, poza tym obrazy jak żyleta. Lustra przecież są z AK i Pana Poruczki (tak mi się wydaje).

 

I na koniec podsumowanie brać 10" - takie jest moje zdanie, choć do biegania :lol: i noszenia na pewno najwygodnieszy będzie Taurus. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem troszkę inaczej. Nie zastanawiałbym się nad Celestronami, tylko kupiłbym Taurusa 270. Tutaj masz jego test - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6676 . Lustro większe niż 10", o mobilności nie wspomnę. Jest również Taurus 250, który kosztuje tyle co Celestron 10". Jeszcze lepszy jest Taurus 380  :D Do tego również mobilny  ;) Producenta w razie problemów masz zawsze "pod ręką".

 

Oj ja bym też poszedł w kierunku Taurusa 380... Wprawdzie do walizki nie wchodzi, tak jak 270, ale widoczki daje niczego sobie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi !!

 

Wybór ostatecznie padł na 8". Będąc ograniczonym finansowo (jeszcze student :) ) o wiele korzystniejszym wydaje mi się zakup mniejszego teleskopu i w miarę dobrej lornetki niż tylko większego teleskopu. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapewne za jakiś czas poczuję głód większego lustra... :D Choć dotychczas obserwałem tylko przez MTO i jestem pewny, że światłosilne 8" spełni moje oczekiwania B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi !!

 

Wybór ostatecznie padł na 8". Będąc ograniczonym finansowo (jeszcze student :) ) o wiele korzystniejszym wydaje mi się zakup mniejszego teleskopu i w miarę dobrej lornetki niż tylko większego teleskopu. Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia i zapewne za jakiś czas poczuję głód większego lustra... :D Choć dotychczas obserwałem tylko przez MTO i jestem pewny, że światłosilne 8" spełni moje oczekiwania  B)

 

A którą 8" bierzesz f/5 czy f/6? Orion, Celestron czy SW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion SkyQuest XT8 f/5.9 bo jest atrakcyjny cenowo oraz ma szeroką ofertę na dodatkowe akcesoria. Zbiera także pochlebne recenzje oraz ładnie wygląda ;)

 

A to Ci się będzie miło czytało:

 

http://www.teleskop-service.de/gsseiten/testbericht8zdob.htm

 

Sprzed paru lat, ale... i tak miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion SkyQuest XT8 f/5.9 bo jest atrakcyjny cenowo oraz ma szeroką ofertę na dodatkowe akcesoria. Zbiera także pochlebne recenzje oraz ładnie wygląda ;)

 

A tak wogóle to gdzie masz zamiar kupić ten teleskop ? W Polsce chyba nie ma Orionów do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.