Skocz do zawartości
  • 0

Zakup pierwszego teleskopu :)


ATK

Pytanie

Witajcie, przeczytałem trochę wpisów i postanowiłem jednak sam zadać pytanie... :)

 

Będę chciał kupić swój pierwszy teleskop astronomiczny... Taki aby móc zobaczyć samemu jak też pokazać prawie 6 letniemu synowi piękno nieba nocą. Marzy mi się zobaczyć samemu Jowisza, Saturna, Marsa jak też inne możliwe DSy... 

Podziwiać będziemy na obrzeżach miasta Torunia lub też ze swojej przydomowej działki w sumie to też obrzeża Torunia... ;)

 

Budżet... Nauczony doświadczeniem, "za tanie pieniądze psy mieso jedzą... ", chciałbym przeznaczyc na ten cel z 2-3k pln... Jeśli będzie przepaść to ewentualnie mogę nagiąć budżet do max 4-5k... Kupić coś na początek lub też raz a dobrze... Może być też sprzęt z drugiej ręki / używany... Fajnie byłoby gdyby można było tego co się zobaczy zrobić zdjęcie :)

 

Jakieś propozycje? Uwagi? Spostrzeżenia? 

Z góry dziękuję za konstruktywne wpisy ;)

 

Pozdrawiam 

G. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 godzin temu, piotrfie napisał:

Produkt, ale czy godny uwagi?
Prosty (wręcz baaaardzo niewysublimowany) zestaw astrofoto i live stacking.
Coś takiego znacznie taniej (a także ciekawiej), złożyć samemu.
Poza tym te elektroniczne gotowce to niewielkie teleskopy - Newton 114 mm za ponad 12 tysięcy, albo ED80 za 18 tys. - cena kosmiczna, a optyki nie przeskoczysz.

Jak wyliczyć co tam jest, to:

  • montaż GoTo azymutalny
  • mała tuba optyczna
  • kamerka niechłodzona, przeważnie coś klasy ASI224MC
  • komputerek (coś na poziomie Raspberry Pi)
  • soft
  • Stellina ma jeszcze derotator, tańsze bazują na stackowaniu krótkich klatek, gdzie rotacja pola jeszcze nie masakruje obrazu.

Jedyny plus (choć dla mnie minus), to że nic nie trzeba elementów wybierać, tylko kupić, wyjąć z pudełka i włączyć.

 

 

Może ktoś właśnie nie chce sam tego kompletować, składać, podłączać tylko zapłacić i mieć działające od razu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, KrisJot napisał:

 

Niestety w naszych okolicach nie znalazłem grup astro (najbliższa jest z okolic Poznania, spotykają się pod Brodnicą, jeśli dobrze pamiętam). Próbuję się z nimi zgrać, jeśli jesteś zainteresowany, możemy być w kontakcie.

 

 

Widziałeś tą stronę? Są z okolic Bydgoszczy, na pewno bliżej niż Poznań ;)

http://www.ppsae.pl/o-nas/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Justyna Wojtczak napisał:

 

Widziałeś tą stronę? Są z okolic Bydgoszczy, na pewno bliżej niż Poznań ;)

http://www.ppsae.pl/o-nas/

Cześć,

 

dzięki:-), tak widziałem. Z mojego rozpoznania wynika, że jest to raczej organizacja oczekująca na wstępie konkretnych inwestycji finansowych w postaci wpisowego itp. Osobiście na tym etapie szukam "wolnej" grupy osób o podobnych zainteresowaniach działającej na zasadach koleżeństwa bez posmaku komercji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 10.08.2021 o 10:18, ATK napisał:

 

Wg mapki - jest szansa, że powinno być ok ;)

 

image.png.2a9fa4fd4875cff7757d0970268da16c.png

Przy takim zaświetleniu to nie potrzebujesz latarki astronomicznej do czytania mapy nieba.

A weź pod uwagę, że to dane sprzed 6 lat - teraz jest zapewne gorzej.

IMO w takich warunkach można sobie odpuścić kupno dużego newtona f/5 i wybrać coś do obserwacji planet i Księżyca. Jakiś większy MAK albo SCT.

Do obiektów głębokiego nieba też będzie można w sumie użyć, jakieś tam gromady wypatrzysz nawet w takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, flamezz napisał:

A jak chcesz pofocić to też się da. Ja ostatnio takie coś zrobiłem dobsonem 10 calowym bez prowadzenia. Kamerka ASI290 + Barlow 3x

 

jupiter and saturn.jpg

Cześć,

 

zdjęcia robią wrażenie. Mógłbyś podać jakiego zestawu użyłeś do uzyskania ich (okular, filtr, model barlowa)? Czy kamerę miałeś zamocowaną do okularu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, KrisJot napisał:

Cześć,

 

zdjęcia robią wrażenie. Mógłbyś podać jakiego zestawu użyłeś do uzyskania ich (okular, filtr, model barlowa)? Czy kamerę miałeś zamocowaną do okularu?

Kamerka kolorowa więc bez filtrów. Kamerka z noskiem włożona w wyciąg 1,25 cala. Barlow GSO 3x ED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, flamezz napisał:

Kamerka kolorowa więc bez filtrów. Kamerka z noskiem włożona w wyciąg 1,25 cala. Barlow GSO 3x ED

Mógłbyś podesłać zdjęcie jak wygląda ten wyciąg z kamerą?

To są zdjęcia bezpośrednio z kamerki (nie musiałeś ich wywoływać), aby uzyskać taki dobry efekt?

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, KrisJot napisał:

To są zdjęcia bezpośrednio z kamerki (nie musiałeś ich wywoływać), aby uzyskać taki dobry efekt?

Nie sądzę, aby te planety były z pojedynczej klatki. Pewnie są AVI-kowane. Kręcisz filmik kilkadziesiąt klatek na sekundę. W sumie trzeba złapać parę tysięcy klatek. Potem odpowiednim oprogramowaniem wybiera się najlepsze (najostrzejsze, bo ze względu na falowanie atmosfery  ostrość bez przerwy "pływa") klatki i dopiero te klatki się stackuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, KrisJot napisał:

Super:-), czy do uzyskania zdjęć tej jakości nie potrzeba ich wywoływać / obrabiać w oprogramowaniu graficznym?

Trzeba, programy : PIPP,AUTOSTAKKERT I ASTRAIMAGE lub darmowy Registax w którym wywołujesz i obrabiasz. Nic trudnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nagrywasz kamerką kilkaset-kilkatysięcy klatek w formacie AVI czyli nagrywasz filmik. Potem wrzucasz to do PIPP i program łączy nagrania i środkuje planetę na środek. Potem wrzucasz do to Autosskaerta lub Registax i stackujesz czyli program wybiera najlepsze klatki i wypluwa plik o mniejszym szumie i lepszym detalu. Potem obrabiasz suwakami Wavelet i tyle :) Kosmetyka w Gimpie lub Photoshopie. Wrzuciłem porównanie dobrego i słabego seeingu. W takiej skali obrazu, stabilność atmosfery gra pierwsze skrzypce :)

porównanie seeingu.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

 

chciałbym podziękować Wam rady i podzielić się z Wami małym sukcesem. W miniony weekend przeszedł chrzest bojowy wybrany z Waszą pomocą świeżo złożony teleskop (Dobson GSO 10" + korektor komy + barlow TV 2x + TV Plossl 11mm). Na pierwszą obserwację wybrałem Jowisz i Księżyc. Oba obiekty udało mi się zaobserwować pomimo średniego seeingu w powiększeniu ok 250x. Jowisz pomimo delikatnego falowania cieszył oko detalem, zaś księżyc, no cóż, to jak napisał ktoś na forum, to trzeba zobaczyć :-). Kolejne kroki to poza polowaniem na okienko pogodowe, to adapter do telefonu / lustrzanki i motoryzacja dobsona.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.