Skocz do zawartości
  • 0

Okular GSO 15 72°


Bezel

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem ten okular (GSO 15 SV), dawał bardzo dobre obrazy w achromacie Bresser 152L 1200. Jeżeli chcesz go używać z refraktorem to polecam, jeżeli z Newtonem to odradzam. Na próbę raz użyłem go w GSO 10" i z tego co pamiętam to obraz gwiazd nie był dobrej jakości.

Edytowane przez MaciejK87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Swego czasu miałem GSO SV  15 mm, SW 15 mm 66 oraz ESa 14 mm 82.  Używałem te okularki w mak SW 127  oraz GSO 10 F5.  Pamiętam że porównywałem je w GSO 10 i tam jak dla mnie była duża różnica w ilości oddzielenia struktur w M42 na korzyść ESa 14 mm 82. W esie 14 mm 82 stopnie wygrywał kontrastem. Jeśli porównać GSO SV 15 mm z SW 15 mm 66 to ten pierwszy daje bardziej chłodny obraz, drugi miał cieplejszy kolor. W mak 127 częściej używałem tego GSO 15 mm niż ten SW 15 mm 66.  Tak jak pisał Hamster pole jest oszukane nie ma 72 stopni tylko tak ok 68.  Już nie mam GSO 10 jak i tych okularów., Miałem też W0 Swan 15 mm 72 stopnie. do maka 127 jak znalazł, jednak w achromacie od SW 102/500 jest ten okular tylko ostry do ok 80 procent pola, choć ostrością w centrum jest lepiej względem GSO SV 15 mm czy SW 15 mm 66. Wymieniłem te okulary konstrukcji Erfla na ESa 16 mm 68 stopnie jako najbardziej dla mnie uniwersalnym. Zatem wszystko zależy do czego chcesz stosować ten okular i w jakim teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja dodam tylko, że przedwczoraj porównywałem tego GSO SV 15 ze SWANem WO 15mm w MAKu 150/1800 i wypadły bardzo podobnie. Jedynie na bardzo jasnym Jowiszu SWAN dawał szczątkową aberrację gdy patrzyło się trochę nieosiowo. W GSO aberracja była jednak nieco większa. Na Saturnie SWAN sprawował się będą zarzutu a GSO z lekką aberrką. Na ciemniejszych obiektach okulary te prezentowały się podobnie. Na planetach ciut więcej szczegółów pokazał SWAN, tak więc to on na stałe zagościł w maku. GSO jest jednak 2,5 raza tańszy i warty zakupu, różnica w jakości dawanych obrazów jest na prawdę mała. Nie napisałeś jednak z jak światłosilnym teleskopem chcesz go używać. Do maka polecam, w refraktorze jeszcze go nie sprawdzałem. 

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po dzisiejszych obserwacjach Miazra i Alkora za pomocą SW 80ED zdecydowanie wybrałbym SWANa. Jednak GSO SV 15 wprowadza widocznie większą aberracje.  GSO nie jest zły ale SWAN jest zdecydowanie od niego lepszy. Punktowość gwiazd i ich kolor na + dla SWANa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.