Skocz do zawartości

Pacman (i nie tylko) -> pierwsze starcie


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Patrząc na Wasze kolejne komentarze, największy problem mam z ustawieniem ostrości. Zamówiłem u kolegi @apolkowski maskę Bahtinova dla mojego obiektywu i niedługo do mnie dotrze, ale ostatnio miałem okazję do pofocenia w Bortle 4, więc zebrałem kilka materiałów starając się ustawić ostrość na jasną gwiazdę. I tak stacki mam tutaj:
https://drive.google.com/drive/folders/17jXh1gDhixvcsLwxqxqKwgamPY7fylxV?usp=sharing

A moje przeróbki (SiriL, Android Free Lightroom + Gimp):image.png.616bf55fb70566f963965f7a3d1cb55a.png
1.  M13 (z ok 2,5h materiały, Bortle 6 200mm/@f6.3)

image.png.e22acdeed9d33280def233dc88601417.png

2. Pacman (z ok 4h materiału 200 mm/@f5.6)
image.png.32f46fc6e9f3af2f048150698aa8953c.png
3. Perseusz Gromada podwójna i gdzieś tutaj powinna być Mgławica Serce (Bortle 4, 2h materiału [3h musiałem wyrzucić bo chmury...) 200 mm/@f5.6).

 

 

I teraz mam kilka pytań. 
1. Jaśniejsze gwiazdy mają takie półkoliste halo z prawej strony, dlaczego ? Zła ostrość?

2. Czy 4h materiału to nie jest wystarczająca ilość na Pacmana ? Jak wydobyć więcej detalu z tej mgławicy?

3. Używam SiriLa do kalibracji kolorów wg dostępnych tam katalogów(Photometric color calibration) oraz Background Extraction do ujednolicenia. Ale żeby było naprawdę czarne to nigdy mi się nie udało i robię to tylko w Gimpie za pomocą Enhance-Despackle i potem Subtrackuję warstwy (patrz M13 oraz Pacman).
4. Czy da się wyciagnąć więcej detalu/lepszą ostrość zdjęć z tego obiektywu?

5. Jak najlepiej wyczernić tło w darmowych programach?

6. Patrząc na te zdjęcie (oraz Andromedy z załączonego wątku) co powinienem poprawić w swojej obróbce, żeby zdjęcia były lepsze ? Nad czym się skupić? Czekam na maskę Bahtinova żeby uzyskać maksymalną ostrość, ale raczej nie poprawi to detalu tego co próbuję zebrać.

7. Jak zmniejszyć ilość gwiazd? Widziałem tutorial w Gimpie, a czy da się to zrobić w SiriLu?

 

Jeśli coś poza pytaniami rzuca się Wam w oczy to śmiało piszcie. Będę wdzięczny za każde uwagi.


EDIT:
Mój sprzęt:
Canon 1300D unmod, Jupiter 21m 200mm/f4, SWSA

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim masz za bardzo porozciągane obrazy - wszystkie. 

Jeśli używasz w Sirilu do rozciągania AutoStretchu to dopasuj czarny suwak tak, aby nie przekraczał 0,1%.

image.thumb.png.7534b183306d499df1e96f445dfa3b4a.png

Czasami PCC działa lepiej, a czasami manualnie lepiej ustawić punkt bieli i czerni. 

No i tło nie musi, a nawet nie powinno być idealnie czarne. Nie wiem czy w GIMPie jest próbkowanie kolorów ale wartości dla RGB powinny wynosic około 30-35 dla tła. 

 

Czy Ty masz w ogóle modyfikowaną lustrzanke? Bo jak na 4h to mało coś tego wodoru.  

image.png.6e0e094055becb08bbd593ef6a975d2c.png

To jest absolutne maximum do jakiego można ten materiał rozciągnąć, Ty przesadziłeś zdecydowanie. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Przede wszystkim masz za bardzo porozciągane obrazy - wszystkie. 

Jeśli używasz w Sirilu do rozciągania AutoStretchu to dopasuj czarny suwak tak, aby nie przekraczał 0,1%.

image.thumb.png.7534b183306d499df1e96f445dfa3b4a.png

Czasami PCC działa lepiej, a czasami manualnie lepiej ustawić punkt bieli i czerni. 

No i tło nie musi, a nawet nie powinno być idealnie czarne. Nie wiem czy w GIMPie jest próbkowanie kolorów ale wartości dla RGB powinny wynosic około 30-35 dla tła. 

 

Czy Ty masz w ogóle modyfikowaną lustrzanke? Bo jak na 4h to mało coś tego wodoru.  

image.png.6e0e094055becb08bbd593ef6a975d2c.png

To jest absolutne maximum do jakiego można ten materiał rozciągnąć, Ty przesadziłeś zdecydowanie. 

PCC ?
Lustrzanka niemodyfikowana. Canon 1300D. Dopisałem w temacie.

A jak zmniejszyć ilość gwiazd ?

Masakrycznie mało detalu jak na 4h :( Nie wiem jak np. miałbym zbierać 2-3 noce to jak to potem złączyć, bo przecież nigdy nie uda mi się mieć przez 3 noce takich samych warunków, kadru i ustawień ostrości oraz seeingu.

 

Dzięki za wskazówki!

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dudeck napisał:

PCC ?
Lustrzanka niemodyfikowana. Canon 1300D. Dopisałem w temacie.

A jak zmniejszyć ilość gwiazd ?

Masakrycznie mało detalu jak na 4h :( Nie wiem jak np. miałbym zbierać 2-3 noce to jak to potem złączyć, bo przecież nigdy nie uda mi się mieć przez 3 noce takich samych warunków, kadru i ustawień ostrości oraz seeingu.

PCC - Photometric color calibration

Nie porywaj się bez moda na mgławice emisyjne, szkoda czasu i migawki. Nie będzie dużo detalu, bo filtr blokuje wodór - to walka z wiatrakami. Osobiście w Bortle 5 nawet z modem nie wyciagnąłem duzo detalu. Dopiero l-extreme i klatki po 5 minut zaczęły robić robotę. 

Nie wyciągaj tak mocno materiału - nie będzie tyle gwiazd. 

 

Nie musisz mieć idealnie takiego samego kadru czy seeingu by łączyć materiał. Ale fotki muszą być dobrej jakości, tj. nie zasłonięte przez wysokie chmury. 

Nauczysz się ustawiać ostrość to będzie wystarczające by łączyć sesje. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

PCC - Photometric color calibration

Nie porywaj się bez moda na mgławice emisyjne, szkoda czasu i migawki. Nie będzie dużo detalu, bo filtr blokuje wodór - to walka z wiatrakami. Osobiście w Bortle 5 nawet z modem nie wyciagnąłem duzo detalu. Dopiero l-extreme i klatki po 5 minut zaczęły robić robotę. 

Nie wyciągaj tak mocno materiału - nie będzie tyle gwiazd. 

 

Nie musisz mieć idealnie takiego samego kadru czy seeingu by łączyć materiał. Ale fotki muszą być dobrej jakości, tj. nie zasłonięte przez wysokie chmury. 

Nauczysz się ustawiać ostrość to będzie wystarczające by łączyć sesje. 

Dzięki! Bardzo cenne informacje! 
Czyli wygląda na to, że najlepiej by było zrobić modyfikację mojego Canona... Na  l-extreme mnie nie stać, ale zamówiłem w tamtym tygodniu na aliexpresie na razie SVBONY CLS. Kolega mi polecił. Zastanawiam się co w takim razie mogę focić obecnym zestawem. Galaktyki to tylko 2 są na tyle duże, żeby coś zobaczyć w 200mm (Andromeda i M33). Wygląda na to, że jedynie Gromady Otwarte... Tak samo miałem problem z wyciągnięciem Plejad (rozumiem, że ten sam problem dotyczy mgławic refleksyjnych?).

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dudeck napisał:

Dzięki! Bardzo cenne informacje! 
Czyli wygląda na to, że najlepiej by było zrobić modyfikację mojego Canona... Na  l-extreme mnie nie stać, ale zamówiłem w tamtym tygodniu na aliexpresie na razie SVBONY CLS. Kolega mi polecił. Zastanawiam się co w takim razie mogę focić obecnym zestawem. Galaktyki to tylko 2 są na tyle duże, żeby coś zobaczyć w 200mm (Andromeda i M33). Wygląda na to, że jedynie Gromady Otwarte... Tak samo miałem problem z wyciągnięciem Plejad (rozumiem, że ten sam problem dotyczy mgławic refleksyjnych?).

Zdecydowanie warto poddać aparat modyfikacji, wtedy zwiększysz możliwości zestawu. 

Jeśli masz mniejszą ogniskową wyceluj w Drogę Mleczną i powoli faktycznie możesz już zbierać materiał z Andromedy. Niebawem wyżej będą też Plejady, nada się idealnie. W zimę będzie Orion i Głowa Wiedźmy, z którą powinieneś sobie poradzić. 

 

Edytowane przez Łukasz Czerwiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Zdecydowanie warto poddać aparat modyfikacji, wtedy zwiększysz możliwości zestawu. 

Jeśli masz mniejszą ogniskową wyceluj w Drogę Mleczną i powoli faktycznie możesz już zbierać materiał z Andromedy. Niebawem wyżej będą też Plejady, nada się idealnie. W zimę będzie Orion i Głowa Wiedźmy, z którą powinieneś sobie poradzić. 

 

Andromedę mam tutaj:

 Ale w takim razie skupię się na tym co mogę teraz, pozbieram na modyfikację Canona i po modyfikacji zacznę przygodę z innymi niż Orion czy Plejady i Głowa Wiedźmy obiektami. Tutaj Veila też ciągnąłem z uszy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dudeck napisał:

bo przecież nigdy nie uda mi się mieć przez 3 noce takich samych warunków, kadru i ustawień ostrości oraz seeingu.

 

No a jak ludzie palą po kilka tygodni jeden obiekt? Ja np wodór zbierałem z miesiąc chyba na jeden obiekt, w sumie 100x10min co daje ponad 16h.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu przypadkach przesadziłeś z rozciąganiem. Ale robiłem podobnie na początku.

Z czasem zobaczysz, że jak zbierzesz więcej dobrego materiału to nie trzeba tak ciągnąć. 

Jak mówiłem, staraj się aby w Sirilu nie przekraczać przycięcie powyżej 0,1% (zaznaczyłem na screenie gdzie ta wartość). Jeśli przy tym nic nie widać, to nie ma sensu dalej rozciągać.

Bo tak naprawdę tylko masakrujesz wszystko szukając czegoś, czego tam nie ma. 

Andromeda już całkiem całkiem. Więcej materiału i jazda. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, użyłem maskę Bahtinova do ustawienia ostrości na jasnej gwieździe (chyba któraś z Kasjopeji, ale nie pamiętam).

image.png.1f4e6935eb4a5a11ba7404c51277fcd7.png

Wycelowałem sprzęt w Veila (najlepiej widoczny tam gdzie fociłem, Księżyc zbliżający się do pełni). Nie rozciągałem na siłę histogramu, ale jak zmieniałem AutoStretch na < 0,1% to obraz robił się jaśniejszy, przez co bardziej szary. Najlepiej obraz wyglądał wg standardowych ustawień AutoStretch. PCC zrobione wg katalogu dla NGC 6960 oraz usuwanie zielonego tła i ekstrakcja + Cropp.
 Stack 90% z 250 x 60s, ISO 1600, f6.3 200mm Jupiter 21m, Canon 1300D unmod:

image.png.90508859919d2d2013afe7d3e586a1ff.png

Chyba przez Księżyc jest ta szara poświata na górze. Poczytałem o tym jak łączyć sesje w DSS i po prostu do każdej grupy mam wrzucać oddzielne lighty, darki, biasy, flaty i on sobie to ogarnie. 

 

Czyli teraz rozumiem, ze z tymi samymi ustawieniami albo przybliżonymi powinienem porobić kilka takich sesji i wtedy dopiero będę miał jakiś detal dla Veila? Czy to powyższe zdjęcie jest już "ok"?

Edytowane przez dudeck
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, licho52 napisał:

Robienie niezmodyfikowaną lustrzanką w 2021 to jak samobiczowanie.  Z tymi czasami ekspozycji powinieneś mieć niesamowity kolor i detal a praktycznie nie ma jednego ani drugiego.  Masz zapał i pasję do robienia zdjęć, zainwestuj w astrokamerę i "don't look back".

Mam zamiar zmodyfikować mojego Canona, ale na razie wykosztowalem się na dodatki. Rozumiem, że najrozsądniej jest usunąć filtr IR bez dodawania Baadera?

Z astrokamer to mam Astro T7C i robię nią zdjęcia planet w SW 8' Dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dudeck napisał:

Ok, użyłem maskę Bahtinova do ustawienia ostrości na jasnej gwieździe (chyba któraś z Kasjopeji, ale nie pamiętam).

 

Wycelowałem sprzęt w Veila (najlepiej widoczny tam gdzie fociłem, Księżyc zbliżający się do pełni). Nie rozciągałem na siłę histogramu, ale jak zmieniałem AutoStretch na < 0,1% to obraz robił się jaśniejszy, przez co bardziej szary. Najlepiej obraz wyglądał wg standardowych ustawień AutoStretch. PCC zrobione wg katalogu dla NGC 6960 oraz usuwanie zielonego tła i ekstrakcja + Cropp.
 Stack 90% z 250 x 60s, ISO 1600, f6.3 200mm Jupiter 21m, Canon 1300D unmod:

 

Chyba przez Księżyc jest ta szara poświata na górze. Poczytałem o tym jak łączyć sesje w DSS i po prostu do każdej grupy mam wrzucać oddzielne lighty, darki, biasy, flaty i on sobie to ogarnie. 

 

Czyli teraz rozumiem, ze z tymi samymi ustawieniami albo przybliżonymi powinienem porobić kilka takich sesji i wtedy dopiero będę miał jakiś detal dla Veila? Czy to powyższe zdjęcie jest już "ok"?

 

Ostrość - fajnie.

Obróbka - znacznie lepiej. Pamiętaj, że jeszcze możesz środkowym suwakiem się bawić. Najpierw ustawiasz czarny, tak by nie tracić danych, a później środkowy aby dostosować kolor tła. Choć w Twoim przypadku przyciemnienie tła będzie też wygaszać mgławice - więc będzie Cię kusić wyciągać więcej...

Czy jest ok? Moje nie jest jeszcze ok nawet.

image.thumb.png.61cc36b2e700704dcd5405fa287f9f81.png

 

No ale Ty nie masz moda. Moja rada - na razie odstaw na bok mgławice. Skup się na jakichś innych obiektach, asteryzmach albo coś. 

Nie wiem pod jakim niebem focisz ale zobacz jak to wygląda u mnie z modem (!) w Bortle 5 w tym wątku. Nawet z modem jest do bani czasami.

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość na zdjęciu z maską nie jest do końca dobrze ustawiona. Środkowa linia jest niesymetrycznie ułozona między liniami skrzyżowanymi. Można (należy) lepiej próbować ustawiać. Ustawiałeś z LiveView? Dla mnie najlepiej sprawdzało się robienie krótkich testowych ekspozycji i korygowanie ostrości aż linia środkowa będzie naprawdę w środku. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wypada wrzucać na forum swoje zdjecia w wątek kogoś innego, ale chcialbym dodać swojego pacmana tylko dla porównania bo ja też robiłem niemodyfikowanym canonem. Tylko czasy mialem inne (jak chcesz to mogę sprawdzić dokładnie ale myślę, że nie więcej niż 1-2h).

ngc281.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Nie wiem czy wypada wrzucać na forum swoje zdjecia w wątek kogoś innego, ale chcialbym dodać swojego pacmana tylko dla porównania bo ja też robiłem niemodyfikowanym canonem. Tylko czasy mialem inne (jak chcesz to mogę sprawdzić dokładnie ale myślę, że nie więcej niż 1-2h).

ngc281.jpg

W takim razie jak to możliwe ?

Bardzo ładny detal jak na tak mało materiału. A czym fociłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, dudeck napisał:

Bardzo ładny detal jak na tak mało materiału. A czym fociłeś?

Canon 5D mk III (niemodyfikowany) przez Skywatcher 102/500mm na ISO1600. Pojedyncza klatka to 90 sekund. Zdjęcie było robione 12 maja 2021 kiedy Kasjopeja była już nisko nad horyzontem i nocy astronomicznej zostało 1h w ciągu całej nocy.

 

Może to kwestia matrycy? Ja mam pixel 6.22um ty masz 4.29um, czyli w teorii mój jeden piksel łapie więcej światła (ale to tylko moje domysły - może ktoś się wypowie).

 

Jaki miałeś czas na pojedynczą subekspozycję?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2021 o 18:41, dudeck napisał:

Mam zamiar zmodyfikować mojego Canona, ale na razie wykosztowalem się na dodatki. Rozumiem, że najrozsądniej jest usunąć filtr IR bez dodawania Baadera?

Z astrokamer to mam Astro T7C i robię nią zdjęcia planet w SW 8' Dobson.

Jeśli tylko usuniesz IR sprzed matrycy, to będziesz miał mocno rozlane gwiazdy (przez UV i IR). Mocno sugerowałbym jednak filtr Baadera. Odnośnie zdjęć: są okolice pełni księżyca, bez NB nie ma sensu teraz robić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2021 o 00:40, WojtasSP320 napisał:

Canon 5D mk III (niemodyfikowany) przez Skywatcher 102/500mm na ISO1600. Pojedyncza klatka to 90 sekund. Zdjęcie było robione 12 maja 2021 kiedy Kasjopeja była już nisko nad horyzontem i nocy astronomicznej zostało 1h w ciągu całej nocy.

 

Może to kwestia matrycy? Ja mam pixel 6.22um ty masz 4.29um, czyli w teorii mój jeden piksel łapie więcej światła (ale to tylko moje domysły - może ktoś się wypowie).

 

Jaki miałeś czas na pojedynczą subekspozycję?

60s. Ale to nie ma znaczenia podobno, bo liczy się suma ekspozycji. A jedynie zajeżdżam migawkę.


Dzięki @apolkowski, właśnie u Ciebie chcę modyfikować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dudeck napisał:

60s. Ale to nie ma znaczenia podobno, bo liczy się suma ekspozycji. A jedynie zajeżdżam migawkę

No nie do końca, jest pewien minimalny próg poniżej którego albo foton spowoduje zliczenie elektronu na matrycy albo nie (nie ma wartości pośredniej) nawet są na to wzory (jak poszukam to wieczorem postaram sie podesłać). Ale 60 sekund na suba powinno być już ponad tą granicą.

 

Edit: Zobacz tu koło 48 minuty (chociaż polecam obejrzeć cały materiał) 

 

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dudeck napisał:

60s. Ale to nie ma znaczenia podobno, bo liczy się suma ekspozycji. A jedynie zajeżdżam migawkę.


Dzięki @apolkowski, właśnie u Ciebie chcę modyfikować ;)

Ale to nie moja strona, tylko Michała Kałużnego. Ja tylko link porzuciłem. Sam u niego modyfikowałem Canona jakiś rok temu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał:

Ale to nie moja strona, tylko Michała Kałużnego. Ja tylko link porzuciłem. Sam u niego modyfikowałem Canona jakiś rok temu.

Gdzieś na tej stronie Twoje nazwisko się przewinęło i myślałem, że to Twoja strona ;) Sorry za pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.