Skocz do zawartości
  • 0

Dylemat okularowy - Hyperiony 31 i 36 vs ES30/82


Ajot

Pytanie

Witajcie mieszkańcy Astropolis!

Na początek się pochwalę. Niedawno skończyłem kompletowanie mojego wymarzonego zestawu okularowego. Składa się na niego 5 Morpheuszy i 2 Hyperiony 31mm i 36mm.

Droga była długa i kosztowna ponad miarę, bo sporo sprzętów, obiektywnie co najmniej dobrych, dla mnie okazało się jednak nie najlepszymi. A więc jest super?

No niestety znalazłem dziurę w całym. Zaczęły mnie drażnić Hyperiony Asferyki. Są dużo gorsze jeżeli chodzi o ostrość na brzegach i odblaski od Morpheuszy, do tego wyraźnie widać różnicę pola 72 kontra 76st.

Na Morpheusze je nie zamienię, bo nie ma takich ogniskowych. Zastanawiam się natomiast nad ES30/82. Czy będzie on wyraźnie lepszy od Hyperionów? Ogniskowa i to pole pozwoliłoby mi zastąpić 2 asferyki, a więc koszt żaden. I jeszcze pytanie do praktyków. Ile gorszy jest ten ES30/82 od Naglera 31? Różnica w jakości spora, czy ledwo zauważalna, bo w cenie kolosalna?

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Podpowiem jeszcze jedno rozwiązanie: Maxvision 30/82. Na moje oko jest to dokładna kopia ESa, tylko inny nadruk. Powłoki przeciwodblaskowe identyczne jak w moich ESach. Kupiłem na Aliexpress i wyszło sporo taniej niż odpowiedni ES. W użyciu jest to bardzo wygodny okular, pierwszy 82-stopniowy, jaki mi spasował. Dodam, że też lubię Morfeusze - mam dwa :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Lukacz napisał:

Hej

Napisz w jakim teleskopie używasz Hyperionów. I nie wiem czy zwróciłeś uwagę ile waży ES 30mm 82° - podobnie co oba Twoje Hyperiony. 

To rzeczywiście istotna rzecz, es 30/82 to naprawdę duża i ciężka cegła, ale dająca super obrazy i jest przy tym bardzo komfortowa:astronom:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, bartolini napisał:

Jaka jest światłosiła Twojego teleskopu i czy używasz/planujesz zakup paracorra?

Na razie głównie w refraktorze f/5 SW150mm. Planuję go zamienić na TS152/900 albo na jakiegoś ED/APO min. 120mm. Jeszcze nie wiem, bo i tak kasy mam za mało.

W ogóle nie przyszło mi do głowy użycie Paracorra. Powinienem? :)

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Lukacz napisał:

Hej

Napisz w jakim teleskopie używasz Hyperionów. I nie wiem czy zwróciłeś uwagę ile waży ES 30mm 82° - podobnie co oba Twoje Hyperiony. 

Achromat SW150/750. Mam wyciąg wymieniony na skróconego crayforda SW, więc da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Ajot napisał:

Na razie głównie w refraktorze f/5 SW150mm. Planuję go zamienić na TS152/900 albo na jakiegoś ED/APO min. 120mm. Jeszcze nie wiem, bo i tak kasy mam za mało.

W ogóle nie przyszło mi do głowy użycie Paracorra. Powinienem? :)

 

Do TS152/900 czy jakiegoś EDka brałbym ESa30/82. Pytałem o paracorr , bo myślałem, że może Masz newtona.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.