Skocz do zawartości
  • 0

Dwa problemy z ED80


slvmtz

Pytanie

Cześć,
mam ED'ka 80 zawieszonego na EQ5 Pro i mam z nim dwa problemy. Może Wy pomożecie mi je rozwiązać.

 

1. Fotografując niebo przy tym setupie, aby złapać ostrość, muszę wysunąć wyciąg niemal do końca. Z tego powodu przy konkretnym ułożeniu, kiedy łapię fotony z obiektów znajdujących się prawie w zenicie, zdarza się, że aparat zahacza o jedną z nóżek, co powoduje blokadę.

2. Od kilku dni obserwuję problem z działaniem wyciągu, a mianowicie łapiąc ostrość wsuwa się do pewnego momentu i ma problem, żeby wsunąć się dalej. Pomagam mu ręcznie, podpychając aparat do góry, ale chyba nie tak to powinno wyglądać. Gdy go kupiłem, wszystko działało poprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja nie robię astrofoto ale podobne sprawy są w wizualu.

 

Ad 1. Potrzebujesz albo mini piera albo zmiany dovetaila na takie położenie, aby aparat nie trafiał w nogi statywu. 

 

Ad 2. Chyba musisz rozkręcić wyciąg, może go wyczyścić, może przesmarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Musisz wyregulować wyciąg. Nie rozkręcaj go. Tu masz instrukcję jak to zrobić, kręcisz tylko śrubami nie musisz nic zdejmować. 

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://stargazerslounge.com/applications/core/interface/file/attachment.php%3Fid%3D478986&ved=2ahUKEwj1-Kf1p9jxAhXdisMKHShLC_YQFnoECAUQAQ&usg=AOvVaw30SMY5j7AAkBmza-ISNdKo

Edytowane przez oicam
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, oicam napisał:

Regulacja tak. Ale z opisu wygląda na to, jakby jakiś paproch wlazł do środka. Jeśli regulacja nie pomoże, to trzeba będzie rozkręcić. Może się uda bez tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, slvmtz napisał:

Cześć,
mam ED'ka 80 zawieszonego na EQ5 Pro i mam z nim dwa problemy. Może Wy pomożecie mi je rozwiązać.

Problem 1 - fotografując w zenicie, wysuń do przodu teleskpo na szynie dovtail. Wyważenia nie stracisz (za mocno....) a jest szansa uniknąć kolizji

Problem2 - rozbierz wyciąg okularowy i zobacz, czy nie ma jakiegoś brudu na zębatce przykręconej do tuby.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, oicam napisał:

Dzięki, popróbuję pochmurnej nocy :D Teraz boję się, że całkowicie rozwalę, a jeszcze trochę fotonów do złapania zostało

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, kjacek napisał:

Regulacja tak. Ale z opisu wygląda na to, jakby jakiś paproch wlazł do środka. Jeśli regulacja nie pomoże, to trzeba będzie rozkręcić. Może się uda bez tego. 

Nie paproch tylko.zwyczajnie wyciag do regulacji. W swoim ed80 tez musialem podregulowac docisk. Rob to z wyczuciem. To jest bardzo proste. Kolega we wczesniejszym poscie zamiescil instrukcje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Wyciąg w ED 80 to zabawka nadająca się do niezbyt wymagających obserwacji, ale nie do astrofoto. Miałem podobne problemy z wyciągiem...

Regulacja, czyszczenie, smarowanie i inne zbiegi nic tu nie pomogą. Jedynym wyjściem jest wymiana na porządny wyciąg. Ja wymieniłem na Baader Steeltrack Diamond RT i zapomniałem o kłopotach. Dobre szkło potrzebuje dobrego wyciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.