Skocz do zawartości

Astrofotografia na Macu


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy są na forum osoby, które uprawiają to piękne hobby ale korzystając z jabłuszka, a nie z Windowsa? Ja jestem skazany na maca i mam wrażenie, że niepotrzebnie próbuję wynaleźć koło. Chodmi o to, z jakiego oprogramowania korzystacie? Zakup Pixa póki co nie wchodzi w grę, więc ja na razie używam do kalibracji i stackowania SiriL. W SiriL'u też robię postprocesing typu background extraction, histogram, dekonwolucja. Ale np kształtu gwiazd już nie zmienię. Może ma ktoś sprawdzone programy? 

Ostatecznie będę musiał kupić laptopa z Windowsem, ale mając dobrze skomponowanego maca trochę szkoda nie wykorzystać jego możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem jakiś czas z Mac-iem w astrofoto, ale dałem sobie spokuj i kupiłem asiaira, a teraz jeszcze nowego lapka z niestety windowsem. Z softu do obsługi sprzętu korzystałem z https://www.cloudmakers.eu/

Działa tez PHD2 i Nebulosity plus CDC. Do obróbki masz PIX-a, APP, Nebulosity i Sirila, choć z wine działa też PIX LE, IRIS, DSS i jak mi się jeszcze coś przypomni co używałem to napiszę ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maca używam (zamiennie z Rpi) do akwizycji - Kstars. Mam też na nim Pixa i PSa, ale praktycznie ich nie używam, bo obrabiam zdjęcia na stacjonarnym komputerze z win10. Ostatnio używałem Maca z przedłużką USB->LAN->USB na kablu LAN 40 metrów i działało dobrze, więc komputer nie musi być blisko setupu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek z pytaniem innym, ale podobnym. Czy da się robić obróbkę astrofoto na sensownym, wysokim poziomie w samym Pixie, bez Photoshopa? Kosztowo mogę sobie na to pozwolić, jedyne co mnie boli to to że PS wymaga Windowsa, a to dla mnie spory problem i minus. Większość tutoriali jakie widzę w internetach to PS albo Pix + PS.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz skorzystać z Affinity Photo. Ja go kupiłem za chyba 20 funtów, bo akurat był w promocji. Nie ma żadnego abonamentu i w dodatku są już wbudowane narzędzia astro, min stackowanie, czytanie FITsów, czy wyrównywanie tła. Niektóre pluginy z PS-a też działają, choć HLVG na Mac-u nie udało mi się uruchomić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, stfn napisał:

Podepnę się pod wątek z pytaniem innym, ale podobnym. Czy da się robić obróbkę astrofoto na sensownym, wysokim poziomie w samym Pixie, bez Photoshopa? Kosztowo mogę sobie na to pozwolić, jedyne co mnie boli to to że PS wymaga Windowsa, a to dla mnie spory problem i minus. Większość tutoriali jakie widzę w internetach to PS albo Pix + PS.

Jest PS na Maka. Chyba, że używasz Linuxa. Wtedy zostaje sam Pix. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.