Skocz do zawartości

Czy potrzebne flaty ?


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy wg Was ten stack (bez klatek kalibracyjnych, mocny streching celem uwidocznienia różnic w tle) wymaga flatów ? Ja nie widzę winiety albo czegoś innego co powodowałoby różnice w odcieniach tła, ale ekspertem nie jestem, to moje początki w DS. Na razie to tylko lumi, jeszcze sporo materiału zamierzam tutaj zebrać.

strech.jpg

Autosave 77c.jpg

Edytowane przez Misza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma ampglow do flata? 

 

Ja na Twoim miejscu bym zrobił. Zarówno flat bias dark. Jeśli masz kamerę to nie kosztuje Cię to nic. Przede wszystkim, że kalibracja to nie tylko jakieś tam winiety a również kalibracja niedoskonałości elektroniki. Wszystko zależy co chcesz wynikowo otrzymać 

Edytowane przez danon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje i nie... Lumi chce zbierać jeszcze na kilku wyjazdach (jeżdżę po 80 km) przez najbliższe 2 miesiące. Jeśli mam robić flaty to w zasadzie przez cały ten czas nie mogę rozebrać setupu (w sensie refraktor+kloło+kamera). Druga sprawa, RGB będę zbierać mniej niż lumi i może podczas jednej nocy uda mi się zebrać np dla 2 kanałów a przecież flaty powinny być inne dla R i np dla G (przez sam fakt zastosowania innych filtów i innej ostrości) więc wychodzi na to że w ciągu nocy moge zrobić tylko jeden kanał dla koloru, rono flaty dla tego kanału z tym filtrem (nie mam flatownicy, robię skyflaty) i na następnym wypadzie materiał + flaty dla innego kanału. Chyba że się mylę co biorę pod uwage. Ja to rozumiem tak że jeśli robię materiał dla dwóch kanałów jednej nocy to nie zrobię dla obydwu flatów rano ze względu na zmianę ostrości jakiej musiałem dokonać w nocy pomiędzy dwoma filtrami.

Co do darków to średnio miałem na nie ochotę bo nie widzę wiekszych problemów na matrycy i uznałem ze więcej wprowadzą dodatkowego szumu niż przyniosą korzyści.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekty ostrości występują niemal zawsze podczas sesji i nie są krytycznie istotne dla działania flata, ale zmiana kąta fov już tak.

Flaty są istotne tak naprawdę tylko dla kanału L, bo niesie on informację o jasności. Dobrze oświetlone i płaskie L to 99% sukcesu.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Odpowiednio i unikalnie dla każdego kanału/filtra, po każdej istotnej zmianie w torze optycznym np. bacfocusa, usytuowania względem siebie elementów, zabrudzeń optyki lub zmiany kąta kamery.

Edytowane przez Piotr4d
Literówka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.