Skocz do zawartości

Polecane obiektywy foto do astrofotografii


tutifruti

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podawanie w niniejszym wątku polecanych obiektywów foto z ich krótką charakterystyką w astrofoto.

 

Może uda się stworzyć listę obiektywów foto które lepiej niż inne nadają się do zdjęć nieba według różnych zakresów ogniskowych. Wiem że są sigmy art, że jest Samyang 135 a co z konstrukcjami na m42 (słyszałem swego czasu wiele dobrego o APO Telezenitar 135 ale nie wiem czy to prawda). Czy są jakieś zoomy które są polecane (może jakieś 70-200). Myślę że taka baza opinii mogłaby być pomocna dla fotografii astro dslr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę z własnego doświadczenia i obserwacji, o Canonach i Sigmach.

 

Generalnie zakres ogniskowych podzieliłbym na:

a) do 135 mm włącznie;

b) od 135 mm  wzwyż.

 

Poniżej 135 mm - jeśli chodzi o obiektywy stałoogniskowe - moim zdaniem będą nadawały się wszelkie obiektywy Sigmy z serii Art oraz niektóre typy Canonów serii "L". W przypadku Canonów specjalnie piszę "niektóre", ponieważ nie każdy model Canona z serii "L" był udany, dotyczy to zwłaszcza konstrukcji pochodzących z początków ubiegłej dekady i wcześniejszych. Pomijając serię "L", to z Canona bardzo popularny jest model Canon EF 50mm f/1.8 STM. Obiektyw ten jest niczym tanie wino - dobry, bo jest tani. Używany ze znośnymi rezultatami na matrycach APS-C po mocnym przymknięciu (f4.0 albo i więcej).

W praktyce w tym zakresie ogniskowych mało kto używa Canonów serii "L" z tego powodu, że te obiektywy są co najmniej dwukrotnie droższe od ich sigmowych odpowiedników. Co do zaś modeli Sigmy, to największą popularnością cieszą się następujące modele: Sigma Art 35mm f/1.4 oraz Sigma Art 50mm f/1.4. Gdzieniegdzie czasami przewinie się jeszcze kapitalna Sigma Art 40mm f/1.4, ale jest ona co najmniej połowę droższa od pozostałych dwóch modeli. 

W zakresie 70-135mm zdarza mi się również widzieć zdjęcia z Sigmy Art 105mm f/1.4 - obiektyw najwyższej próby (sam zresztą do astrofoto chcę kupić sobie taki w przyszłości), drogi, ale i tak tańszy od canonowskich L-kowych odpowiedników.

 

W przypadku ogniskowej 135 mm polecane obiektywy prezentują się następująco:

a) Samyang 135mm f/2.0 - najtańszy i najpopularniejszy obiektyw wśród astrofotografów. Duży jakościowy rozrzut wykonania, więc jakość zdjęć tutaj zależy od tego, na jaki trafisz egzemplarz;

b) Canon 135mm f/2.0L - zdecydowanie droższy od Samyanga, ale nie ma już loterii jeśli chodzi o poziom powtarzalności jakości wykonania. Same zdjęcia raczej dorównują tym z dobrych egzemplarzy Samyanga;

c) Sigma Art 135mm f/1.8 - najdroższy obiektyw ze wszystkich trzech, ale i o najwyższym poziomie jakości wykonania; w zasadzie nie wymaga jakiegokolwiek przymykania, można focić na przysłowiowej "pełnej dziurze".

 

Powyżej 135mm - jeśli chodzi o obiektywy stałoogniskowe - to zdecydowanie królują tutaj canonowskie "L-ki":

a) Canon EF 200mm f/2.8L - najczęściej wymaga przymykania miedzy f3.2-f5.6 w zależności od wielkości matrycy i wymagań użytkownika;

b) Canon EF 300mm f/4L - dobre zdjęcia już od pełnej dziury;

c) Canon EF 400mm f/5.6L - j/w.

 

Z moich obserwacji wynika, że w przypadku ogniskowych powyżej 400mm zdecydowanie dominują obiektywy zmiennoogniskowe. Najpopularniejsze modele używane w astrofoto to:

a) Tamron 150-600mm f/5.0-f/6.3 (zarówno pierwszej, jak i drugiej generacji);

b) Sigma C 150-600mm f/5.0-f/6.3;

c) Canon EF 100-400mm f/4.5-f/5.6L.

Przy czym z całej w/w trójki mnie najbardziej podobały się zdjęcia z Canona. 

 

Więcej wątków nt. obiektywów w astrofoto znajdziesz na forach anglojęszycznych - Cloudynights, Stargazerslounge itp., a najwięcej przykładowych zdjęć - na Astrobinie.

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do powyższego opisu, że posiadam Sigmę 105mm f2.8 Macro, czyli starszy i tańszy brat słynnej Art. Można ją dostać używaną w cenie oscylującej wokół 1tyś zł. Jeśli kogoś nie stać na Art'a, to śmiało polecam tą wersję. Do focenia przymykam ją do f3.5 i daję radę na FF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomchm napisał:

To ja napiszę z własnego doświadczenia i obserwacji, o Canonach i Sigmach.

 

Generalnie zakres ogniskowych podzieliłbym na:

a) do 135 mm włącznie;

b) od 135 mm  wzwyż.

Dzięki Tomchm. Świetny przegląd obiektywów.

Wydaje mi się że do podanego przez Ciebie zakresu ogniskowych dodałbym łajdfieldy czyli ogniskowe poniżej 35 mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tutifruti napisał:

Dzięki Tomchm. Świetny przegląd obiektywów.

Wydaje mi się że do podanego przez Ciebie zakresu ogniskowych dodałbym łajdfieldy czyli ogniskowe poniżej 35 mm.

 

Kwestia tego, jak kto podzieli sobie wielkości ogniskowych ;) 

Dla mnie 135mm jest o tyle graniczne, że poniżej tej wielkości wszyscy używają wyłącznie obiektywów, powyżej zaś liczba użytkowników obiektywów drastycznie spada; to samo dzieje się z liczbą oferowanych obiektywów. Przyczyny tego stanu rzeczy są następujące:

a) poniżej 135mm najzwyczajniej w świecie teleskopów nie ma, więc astrofotografowie nie mają wyjścia i muszą używać obiektywów;

b) powyżej 135mm zaczynają pojawiać się już pierwsze teleskopy, a astrofotografowie zdecydowanie preferują teleskopy nad obiektywy - z wielu powodów, czasami niekoniecznie słusznych, ale to nie jest wątek nt. przewagi teleskopów nad obiektywami :) Powyżej zaś pewnej ogniskowej (400mm) zakup stałoogniskowego obiektywu w stosunku do teleskopu ekonomicznie (i nie tylko) mija się z celem.

 

Obiektywy zaś o ogniskowej poniżej 35mm dla mnie to w zasadzie tylko do użycia przy astrofotografii krajobrazowej. Rzecz polega na tym, że tutaj niemal wszyscy zajmują się astrofotografią obiektów Głębokiego Nieba, ew. Słońca i/lub Planet, a tak krótkie ogniskowe tutaj nie są potrzebne. Ci zaś z forumowiczów, którzy próbują swych sił przy astrofoto krajobrazowym, najczęściej robią panoramy z obiektywów o ogniskowej gdzieś między 35-50mm. 

 

Jeśli chodzi o astrofoto krajobrazowe, to sam zacząłem się w to bawić i używam do tego Sigmy Art 14mm f/1.8 - drogie, wielkie, ciężkie, ale nie mam żadnych zastrzeżeń co do pracy tego obiektywu. Na temat innych obiektywów o ogniskowej do 35mm nie będę się wypowiadał, bo nigdy ich nie stosowałem.

 

Tak w ogóle w astrofoto krajobrazowe to bawi się zdecydowanie większa liczba osób niż w przypadku astrofoto DS/US, ale ich tutaj na forum nie znajdziesz - musisz szukać gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.