Skocz do zawartości

Przesiadka na Newtona F/4.6


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam możliwość zakupu Newtona na dobsonie (14", F/4.6). Zastanawiam się jednak czy pchać się w ten sprzęt. Pomijając oczywiste kwestie jak gabaryty (teraz mam GSO 10") chciałem się zapytać czy przy takiej światłosile korektor komy to będzie must have? Mój dotychczasowy dobytek okularowy jest bardzo skromny (Maxvision 24mm, 2", 82* oraz WO UWAN 7mm 82* 1.25") i zastanawiam się czy będę mógł w ogóle coś przez nie zobaczyć (w grę wchodzi oczywiście tylko visual). Nie mam w tej kwestii doświadczenia. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Pozdrawiam :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micropoint  Nie powinieneś podczas normalnych obserwacji zauważyć przejścia z f/5 na f/4.6 z tymi okularami, które masz. Może w 24mm koma będzie zaczynać się trochę szybciej, ale to jakieś procenty.

Ogólnie z paracorrem jest tak, że dopuki z niego nie skorzystasz, to go nie potrzebujesz :P

 

Pytanie co to za 14 cali - rozsuwane czy ultralight?

Czy Będziesz w stanie go przenosić/przewozić?

Czy Masz go gdzie przechowywać?

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 14" flex-tube. Wstępne szacunki w oparciu o dane internetowe wskazują, że dam radę przenosić i przewozić ale decyzję podejmę dopiero jak zobaczę sprzęt na żywo. Przy okazji jak jest z trwałością luster w syntach? Czy obawiać się wieku luster (8 lat) jeśli teleskop był używany zgodnie ze sztuką? Nie chciałbym za rok wydawać pieniędzy na ponowne napylenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, micropoint napisał:

To jest 14" flex-tube. Wstępne szacunki w oparciu o dane internetowe wskazują, że dam radę przenosić i przewozić ale decyzję podejmę dopiero jak zobaczę sprzęt na żywo. Przy okazji jak jest z trwałością luster w syntach? Czy obawiać się wieku luster (8 lat) jeśli teleskop był używany zgodnie ze sztuką? Nie chciałbym za rok wydawać pieniędzy na ponowne napylenie.

W 8 letnim teleskopie może być OK, a może lustro już być do napylenia. We flex tube ciężko obejżeć lustro pod kątem, bez wyjmowania z tuby. Ewentualnie w ciągu dnia trzeba zobaczyć je na zewnątrz budynku. Czy nie ma obszarów zmatowień albo grupek czarnych kropek. Dobrze jest popatrzeć przez lustro, od spodu, pod światło. Wiadomo jakieś pojedyncze kropki mogą prześwitywać, ale jeżeli to są całe obszary, to wypadałoby nałożyć nowe powłoki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki teleskop, mam Maxvisiona (klona Meade, nie ES-a) ale nic Ci nie powiem ... Nie ma sensu. Dla mnie obrazy są w porządku ale dla innej osoby nie będą. Robiłem "eksperyment" (ale pobieżny) z SWAN-em 33 mm, czyli erflem i też obraz był dobry. A wiadomo co można wyczytać o Erflach w jasnych teleskopach ;) 

 

Skąd planujesz nosić ? Z blok ? Z domu ? Z garażu ? Jakie auto ?

 

PS. I też przechodziłem z F/5 tylko, że 8".

 

PS. 2. Maxvsion, klon Meade UWA S5000 też sprzedawany był jako ES-a ... Tak czy siak, czy to ES, czy Maxvision klon Meade czy ES pod nazwą Maxvision to jedeno i to samo jakościowo. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jako astroamator nie powinienem odczuć wielkiej różnicy po przesiadce. Niestety nie dojdzie to do skutku, gdyż rzeczony teleskop zostanie najpewniej sprzątnięty mi sprzed nosa :) mieszkam w bloku z windą, mam duże kombi więc gabaryty to nie problem. Teleskop trzymalbym w domu a do auta woził wózkiem. Bardzo często jeżdżę na obserwację ze znajomym więc w razie czego będzie pomocna dłoń. 

 

Z dnia na dzień koncepcja dużego Newtona ewoluuje w mojej głowie. Teraz myślę że lepiej byłoby chyba pójść w teleskop kratownicowy (np. Taurus) w przedziale 12-16" ale pojawiają się tak rzadko na giełdzie że mogę się nie doczekać. 

 

Dziękuję za odpowiedzi :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Synta 10 cali to F/4.7 i jest znakomicie pod względem brzegu w nietanim okularze 82st. ale chińskiej produkcji.

Większe problemy to się zaczynają poniżej F/4.5

22 godziny temu, bartolini napisał:

Ogólnie z paracorrem jest tak, że dopóki z niego nie skorzystasz, to go nie potrzebujesz :P

To muszę się do kumpla wybrać i więcej tym pobawić, bo zrobiłeś mi smaka :essen: na perfekcyjny brzeg. Trzeba się rozwijać na wyższy level.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, micropoint napisał:

To jest 14" flex-tube. Wstępne szacunki w oparciu o dane internetowe wskazują, że dam radę przenosić i przewozić ale decyzję podejmę dopiero jak zobaczę sprzęt na żywo. Przy okazji jak jest z trwałością luster w syntach? Czy obawiać się wieku luster (8 lat) jeśli teleskop był używany zgodnie ze sztuką? Nie chciałbym za rok wydawać pieniędzy na ponowne napylenie.

Jak zobaczysz na żywo to dopiero sobie uświadomisz wielkość tego teleskopu, no i radzę Ci podnieść, przenieść i ogólnie spróbować przenoszenia tej tuby. Montaż jest łatwy do transportu bo można go bez problemu (i bez żadnych kluczy) rozmontować. 

Co do trwałości lustra - swój teleskop mam 8 lat, ostatnio czyściłem lustro i wygląda jak nowe, więc jeśli dotychczasowy właściciel dbał o teleskop, nie masz powodu żeby martwić się o jakość powłok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pawlik napisał:

Jak zobaczysz na żywo to dopiero sobie uświadomisz wielkość tego teleskopu, no i radzę Ci podnieść, przenieść i ogólnie spróbować przenoszenia tej tuby. Montaż jest łatwy do transportu bo można go bez problemu (i bez żadnych kluczy) rozmontować. 

Co do trwałości lustra - swój teleskop mam 8 lat, ostatnio czyściłem lustro i wygląda jak nowe, więc jeśli dotychczasowy właściciel dbał o teleskop, nie masz powodu żeby martwić się o jakość powłok. 

Mogę sobie wyobrażać tylko jakie to jest bydlę ponieważ do tej pory na żywo obcowałem tylko z 10". Możliwe, że uda mi się niedługo zobaczyć 14" na żywo to zweryfikuję wtedy moje wyobrażenia z rzeczywistością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos powłok - różną mają ludzie wilgotność w domu. Jeden ma 60% inny 80%. Jeden ma w domu 20*C inny 25*C. Czasami teleskop może być przechowywany chłodniejszym pomieszczeniu czy szafie wnękowej, gdzie będzie dochodzić do kondensacji. Chińczykom też trafia się słabsza partia powłok.

Każdy ma dobre intencje, ale zawsze warto sprawdzić.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, micropoint napisał:

Mogę sobie wyobrażać tylko jakie to jest bydlę ponieważ do tej pory na żywo obcowałem tylko z 10". Możliwe, że uda mi się niedługo zobaczyć 14" na żywo to zweryfikuję wtedy moje wyobrażenia z rzeczywistością :)


Zwykle w tych dużych flex tube'ach, z dobsona można zrobić karuzelę dla mniejszych dzieci :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, micropoint napisał:

Mogę sobie wyobrażać tylko jakie to jest bydlę ponieważ do tej pory na żywo obcowałem tylko z 10". Możliwe, że uda mi się niedługo zobaczyć 14" na żywo to zweryfikuję wtedy moje wyobrażenia z rzeczywistością :)

 

Z bloku to nie radzę. Najlepiej poziom gruntu i wózek/taczka. I do auta. 

 

Byłem raz z 14" i dwóch znajomych, jeden z 10" Flex jak dobrze pamiętam i LB12". No cóż ... One były mobilne :D Nawet w pewnym sensie T500 był mobilny ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.