Skocz do zawartości

Kasjopeja na szeroko, ale coś nie poszło ...


okuul

Rekomendowane odpowiedzi

W piątek byłem na wsi, Bortle 3/4 i próbowałem złapać w szerokim kadrze Kasjopeję. Na stacku pojawił Pacman i Serce, SWSA pociągnął 5 minutowe klatki, natomiast chyba mi siadła ostrość.

Testowałem SWSA z Canonem 700D + Canon 50mm 1.8, wreszcie z opaską grzejną na obiektyw. No i chyba ta opaska mi coś napsuła. Nie wiem, czy to kwestia ustawienia ostrości "na zimno" i potem włączenia opaski, co mogło spowodować jakieś zmiany ostrości, czy po prostu kabel opaski coś poruszył.

30x300s, ISO 800, f/3.2, biasy i flaty. DSS + GIMP.

Macie jakieś porady jak przypilnować tej ostrości ? Prawie 3h materiału, a tu taka bieda ...

Cassiopea_20211001_v2_r.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprawdzał czy nie rośnie FWHM w pixie (np co 2-3 klatki), dodatkowo N.I.N.A. na bieżąco rysuje wykres HFR każdej klatki i ja po tym kontroluję, czy ostrość mi nie leci przy spadającej temperaturze- ale ona chyba nie współpracuje z Canonami. Można też w darmowym ASTAPie analizować każdą klatkę- podaje wartość któregoś z tych parametrów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dudeck napisał:

Założyłem bardzo podobny wątek dzisiaj i tam jest odpowiedź jak ustawiać w Canonach ostrość:

Ok, dzięki, fajny pomysł z tym APT.

Z tego co doczytałem w wątku https://astrophotography.app/usersguide/eos_lens_control_and_auto_focus.htm# to wygląda, że można ustawić focus programowo, a potem wyłączyć AF i powinna zostać poprawna ostrość. Można tez zostawić podłączony do laptopa aparat z AF i powinno to na bieżąco dokonywać poprawek.

 

Ale cały czas się zastanawiam - bo dotąd nie robiłem takich długich sesji - czy po ustawieniu ostrości na początku po jakimś czasie może się ona rozjechać, jeżeli mam założoną opaskę grzejną ? Jeśli tak, to jak często sprawdzać ? Co godzinę ? Co pół ? Jakie doświadczenia ma grono kolegów z forum ?

Edytowane przez okuul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię Canonem 70D i obiektywami od 10 do 400 mm na Sky Guiderze. Ostrość rozjeżdża się raczej przy dłuższych obiektywach, przy mrozie. Miałem problem z 200 i 400 mm. No chyba, że masz opaskę którą owijałeś obiektyw kilka razy i był gorący :)Na pewno F4. Są w sieci porównania jakości zależnie od f, poszukaj.

Sprawdzam raczej czy powerbank jeszcze ma siłę grzać - pojemność spada na mrozach, teraz 10 000 mAh starcza mi na circa 3-4h. Kontrolnie ostrość co 1,5 - 2 godziny maską Bahtinowa - robię fotkę i patrzę czy na pewno jest symetrycznie. Oko zawodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.