Skocz do zawartości
  • 0

mak 127 na eq3-2


shinobizu

Pytanie

Witam!

Jestem nowy więc proszę o wybaczenie jeśli temat już podobny był. 

Sporo w ostatnim czasie czytałem i wydaje mi się, że mam dość mocno sprecyzowane oczekiwania co do sprzętu jaki chcę nabyć. Planuję pójść w kierunku mak`a 127 (być może w wersji 2 calowej) na montażu eq3-2 i stalowych nogach. Moje warunki to miasto, a sprzęt był by użytkowany głównie z balkonu z możliwością wynoszenia go w teren dlatego też zależy mi na mobilności. Chcę skupić się na początek na planetach i moje pytanie brzmi czy kierunek jest słuszny? Co prawda nie jest to mój pierwszy sprzęt, ale to co mam po prostu mi już nie wystarcza. Posiadam bk1309 na eq2 i jako sprzęt do nauki i zaznajomienia się z montażem uważam, że nie straciłem bakcyla mimo, że sprzęt może do tego zniechęcać.

Proszę mi powiedzieć czy przesiadka z eq2 na eq3-2 będzie odczuwalna?

 

Mój budżet to powiedzmy 3tys. max i szukam raczej sprzętu używanego i natknąłem się na bliźniaczym forum, że ktoś wystawił taki montaż, który może mnie interesować: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=64608

Tubę bym kupił czekając cierpliwie aż się coś fajnego pojawi.

 

Chcę jeszcze zapytać o sprzęt, który jest wystawiony w powyższym linku. Czy łożysko szpilkowe jest to coś co faktycznie jest na plus dla takiego montażu? O smary nie pytam bo tu wiem, że tak jest. Nie widziałem takiego pilota nigdy do obsługi montażu czy jest on dobrym pomysłem? Czy cena jest odpowiednia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
12 minut temu, shinobizu napisał:

 

Proszę mi powiedzieć czy przesiadka z eq2 na eq3-2 będzie odczuwalna?

Nie mam porównania do eq2 ale przy ręczny kreceniu śrubami mikroruchów eq3-2 w okularze zauważalne są duże drgania. Polecałbym zaopatrzyć się w napęd osi R.A. Obserwacje będą dużo przyjemniejsze. 

 

Ja miesiąc temu na giełdzie wtórnej kupiłem maka 127 na eq3-2 za połowę budżetu jakim dysponujesz, więc spokojnie starczy Ci na napęd i dobre okulary do sprzętu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Gravios napisał:

Ja miesiąc temu na giełdzie wtórnej kupiłem maka 127 na eq3-2 za połowę budżetu jakim dysponujesz, więc spokojnie starczy Ci na napęd i dobre okulary do sprzętu. 

Dziękuję za szybką odpowiedź. W pierwszym moim wpisie przytoczyłem przykład montażu z napędem, który spełniał by moje oczekiwania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, shinobizu napisał:

Chcę jeszcze zapytać o sprzęt, który jest wystawiony w powyższym linku. Czy łożysko szpilkowe jest to coś co faktycznie jest na plus dla takiego montażu? O smary nie pytam bo tu wiem, że tak jest. Nie widziałem takiego pilota nigdy do obsługi montażu czy jest on dobrym pomysłem? Czy cena jest odpowiednia?

 

29 minut temu, shinobizu napisał:

Dziękuję za szybką odpowiedź. W pierwszym moim wpisie przytoczyłem przykład montażu z napędem, który spełniał by moje oczekiwania. 


Pilot z podlinkowanej oferty umożliwia wybór półkuli z jakiej prowadzone są obserwacje, masz też do wyboru trzy prędkości w zależności jaki obiekt obserwujesz (słoneczna, księżycowa i gwiazdowa - używana również do śledzenia planet). Po ówczesnym ustawieniu montażu na gwiazdę polarną, dzięki możliwości sterowania napędem osi deklinacji i rektascensji, możemy płynnie śledzić obiekt, bez konieczności manualnej ingerencji. Zapobiega to powstawaniu drgań obrazu w okularze.

Na ofertę korzystnie wpływa stalowy statyw. Jest on dużo stabilniejszy niż standardowy (aluminiowy). 

Na temat łożysk się nie wypowiem bo nie mam wiedzy na ten temat. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam porównanie do Synty 8" i SW150/750. Jeżeli chodzi o planety to według mnie w Maku 127 prezentują się one najlepiej, natomiast w obiektach głębokiego nieba wygrywa Synta 8". Do obserwacji Jowisza i Saturna, najczęściej używam ES'a 1,25" 14mm, ale gdybym drugi raz kupował okulary to zamiast 14 mm wziąłbym 11mm. W ESie 6,7mm atmosfera daje się już we znaki i korzystam z niego dość rzadko (może jeszcze nie miałem okazji przetestować go w lepszych warunkach).   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W obserwacji głębokiego nieba dużą rolę gra klasa nieba. U mnie (niebo podmiejskie), udało mi się zaobserwować M13 w Herkulesie, i gromady Woźnicy, M57 w Lutni ledwo majaczyła w okularze. M42 nie miałem okazji obserwować ale podejrzewam, że jest dostrzegalna, podobnie Galaktyka Andromedy. Możliwe jest obserwowanie DS ale nie robią one takiego wrażenia jak w ciemniejszych teleskopach (o mniejszej śwatłosile). 

Niezbędnik w obserwacjach Księżyca to filtr księżycowy. Księżyc w pełni potrafi razić w oczy. Ja mam filtr GSO ND 0,6 ale nie wiem czy lepszy nie byłby ND 0,9, bądź inny filtr blokujący troszkę więcej światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najbliższy cel już sprecyzowałem, ale zastanawiam się nad tym by przyszłościowo na montaż eq3-2 mieć możliwość montowania drugiej tuby wymiennie oczywiście z makiem tak by można było fajnie obserwować właśnie głębokie niebo. Czy na eq3-2 był by jakiś sensowny teleskop np. jakiś refraktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do obserwacji wizualnych głębokiego nieba nadałby się SW150/750, mógłbyś go powiesić na eq3-2 ale lepiej byłoby dozbierać na eq5 i SW200/1000. W teleskopy soczewkowe do DS raczej bym nie szedł. Są to dość kosztowne teleskopy a w obserwacjach głębokiego nieba liczy się duża aparatura (im większe tym droższe). Co innego w astrofoto.

Najważniejszy jest dostęp do ciemnego nieba, to ono gra najistotniejszą rolę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Gravios napisał:

W obserwacji głębokiego nieba dużą rolę gra klasa nieba. U mnie (niebo podmiejskie), udało mi się zaobserwować M13 w Herkulesie, i gromady Woźnicy, M57 w Lutni ledwo majaczyła w okularze. M42 nie miałem okazji obserwować ale podejrzewam, że jest dostrzegalna, podobnie Galaktyka Andromedy. Możliwe jest obserwowanie DS ale nie robią one takiego wrażenia jak w ciemniejszych teleskopach (o mniejszej śwatłosile). 

Niezbędnik w obserwacjach Księżyca to filtr księżycowy. Księżyc w pełni potrafi razić w oczy. Ja mam filtr GSO ND 0,6 ale nie wiem czy lepszy nie byłby ND 0,9, bądź inny filtr blokujący troszkę więcej światła. 

w zasadzie to Księżyca w pełni to się nie ogląda, no chyba że z nasadką binokularową a wtedy żaden filtr nie jest potrzebny gdyż srobi to sama nasadka a obraz jest piękny.  Do Maka 127  pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić to pomyśleć o takiej nasadce. EQ3-2  będzie dobry zwłaszcza jeżeli jest na stalowych nogach. Ogólnie rzecz ujmując, kierunek jes słuszny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Mak127 na EQ3-2 ze stalowymi nogami od prawie roku. Wiadomo, apertura mogłaby byc większa, ale nie żałuję tego zakupu. Dobry na planety, księżyc, gwiazdy podwójne i na niektóre DSy też. Ja na podwarszawskim niebie bez problemu obserwowałem M57, M27, M13, M15, M2 czy nawet M51. Najprzyjemniej mi sie te DSy ogląda w ES 20/68, ale w Maku właściwie wszystkie okulary dają niezłe obrazy. Z akcesoriów na pewno nie żałuję zakupu szukacza 8x50, napędu w osi RA i kamerki ZWO ASI462 MC (na planety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, kompas napisał:

w zasadzie to Księżyca w pełni to się nie ogląda, no chyba że z nasadką binokularową a wtedy żaden filtr nie jest potrzebny gdyż srobi to sama nasadka a obraz jest piękny.  Do Maka 127  pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić to pomyśleć o takiej nasadce. EQ3-2  będzie dobry zwłaszcza jeżeli jest na stalowych nogach. Ogólnie rzecz ujmując, kierunek jes słuszny.

Dzięki za odpowiedź. Tak myślę nad nasadką jednak puki co gdy kupię samego maka127 (bo montaż z stalowymi nogami już do mnie jedzie) to będę musiał obyć się bez takowej wiadomo koszt też dość spory no chyba, że znajdę w dobrej cenie z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, twegier napisał:

Mam Mak127 na EQ3-2 ze stalowymi nogami od prawie roku. Wiadomo, apertura mogłaby byc większa, ale nie żałuję tego zakupu. Dobry na planety, księżyc, gwiazdy podwójne i na niektóre DSy też. Ja na podwarszawskim niebie bez problemu obserwowałem M57, M27, M13, M15, M2 czy nawet M51. Najprzyjemniej mi sie te DSy ogląda w ES 20/68, ale w Maku właściwie wszystkie okulary dają niezłe obrazy. Z akcesoriów na pewno nie żałuję zakupu szukacza 8x50, napędu w osi RA i kamerki ZWO ASI462 MC (na planety).

czyli coś takiego zakupiłeś? https://teleskopy.pl/Szukacz-8x50-kątowy-+-oprawa-(GSO)-teleskopy-2028.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, kompas napisał:

Skoro zdecydowanie chcesz oglądać planetki to ten szukacz który podlinkowałeś  jest całkowicie zbędny , wystarczy Red Dot lub prosty 6 X 30. Osobiście  uważam  że szukacz kątowy  bez tych dwóch  lub zielonego lasera jest bezużyteczny.

o widzisz czyli taki z zestawu razem z tubą wystarczy rozumiem w zupełności?

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-MAK-127-OTAW-(wyciąg-2-,-złączką-2-)-teleskopy-2237.html

 

Swoją drogą czytałem, że akcesoria, które dołączone są wraz z makiem 2 calowym (t.j. kątówka okular) są całkiem niezłe jak na początek, a wy co o tym myślicie?

Edytowane przez shinobizu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, twegier napisał:

Z akcesoriów na pewno nie żałuję zakupu szukacza 8x50,

Ja kupilem red dot sky surfer iii, sprawdza się ale brakuje mi szukacza optycznego bo tak jak planety łatwo, szybko i wygodnie mam w okularze to szukanie ds red dotem zdecydowanie odpada, bynajmniej pod miejskim niebem. 

Mam maka 127 Celestrona i polecam, montaż mam lżejszy ale daje radę (kupilem zestaw na forum).

 

8 godzin temu, shinobizu napisał:

o widzisz czyli taki z zestawu razem z tubą wystarczy rozumiem w zupełności?

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-MAK-127-OTAW-(wyciąg-2-,-złączką-2-)-teleskopy-2237.html

 

Swoją drogą czytałem, że akcesoria, które dołączone są wraz z makiem 2 calowym (t.j. kątówka okular) są całkiem niezłe jak na początek, a wy co o tym myślicie?

8 godzin temu, shinobizu napisał:

 

Akcesoria wg. mnie wystarczą na początek.  Ja dokupilem trochę sprzetu przez giełdę forumową (polecam)  Po zakupie teleskopu nosiło mnie z kupowaniem sprzętu, okularow, filtrów itd. ale najważniejsze (jak wielokrotnie zauważono na forum) są obserwacje. Popatrzysz troche i będziesz wiedział czego wiecej Ci trzeba. Obserwując giełdę wiesz co się pojawia i co by Ci pomoglo w przyszłych obserwacjach.  Najpierw popatrz przez fabryczny zestaw. 

Maka polecam z racji na mobilność.  Jeździ ze mną na każdy dalszy wyjazd. Montaż jest gorszy do zabrania.  Mak miesci się w małym plecaku. 

 

W która stronę masz balkon @ shinobizu?

Edytowane przez Rurykow
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też,  jeżeli poczekam na planety to po wyłonieniu się zza narożnika bloku widzę je ładnie.  Najpierw (wiadomo) mam Saturna, później kiedy on "zachodzi" korzystam z pozycji Jowisza. Latem było lepiej, teraz już są niżej kiedy mam je w polu widzenia. Ogólnie balkon na zachod ogranicza mocno dostępność ciekawych obiektów. Rzuć okiem na mapę nieba ;-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Apertura czynna MAK-a SW127 to 118mm (bez uwzględnienia obstrukcji centralnej). Sądzę więc, że nie zobaczysz planet lepiej niż przez newtona 130/900, choć na pewno wygodniej.

Zaznaczam, że nie miałem takiego MAK-a, choć innych apertur MAK-owych używałem, z newtonem 130/900 tak samo, a więc tylko teoretyzuję.

Ja bym raczej szedł w MAK-a 150mm albo w SCT 6", tu już będzie różnica na plus - wiem, koszty inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 10/13/2021 at 6:50 AM, shinobizu said:

Tak, dokładnie ten. 

Red dot owszem jest bardzo przydatny jak chcesz szybko namierzyc jasną planetę czy gwiazdę. Ale ze znalezieniem słabszych obiektów na niebie możesz mieć problem. Nawet jak kupisz Mak127 z VB 2" i okular np. GSO SV 42mm, to będziesz mieć pod okularem pole widzenia maks ok. 1.5 stopnia, no i obraz odbity lewo-prawo. Pamietam jak kilka razy bezskutecznie próbowałem znaleźć Urana, kupiłem szukacz, i znalazłem go od razu. Masz w nim jasny, prosty obraz, 5 stopni pola widzenia, i skakanie po gwiazdkach jest banalne. Red-dot słuzy mi natomiast teraz w małym refraktorze o krótkiej ogniskowej; namierzam w nim jakiś jasny obiekt i dalej już szukam pod okularem, bo pole widzenia w takim refraktorze jest spore.

Ale jak widzisz po wypowiedzi kolegi Kompas, każdy może mieć na ten temat trochę inne zdanie. Być może Tobie Red-dot też wystarczy i zaoszczedzisz trochę grosza, bo ten szukacz 8x50 tani nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.