Skocz do zawartości

Bino zeiss mikroskopowe, jak obliczyć powiększenie z barlowem?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jakiś czas temu stałem się posiadaczem  mikroskopowej nasadki bino zeiss. Dorobiłem nosek i używam jej do US z edkiem 80. Aby ostrzył używam dwucalowego barlowa gso 2x ed. Wiem że ogniskową okularów mikroskopowych obliczamy dzieląc 250 przez powiększenie na okularze. Mam okulary 10x i 12x. Czyli przykładowo 250/10 i otrzymujemy okular 25mm. Z edkiem 80/600 daje nam to powiększenie 24x. Pytanie jakie to daje powiększenie z barlowem wkręconym w redukcję 1.25 i bez redukcji? Jak oglądam Księżyc z barlowem wkręconym w redukcję 1,25 cala to wydaje mi się obraz porównywalny jak przez okular es 6.7 mm czyli 90x. Czyli coś koło 3,5x ? Jak to obliczyć? Poniżej zdjęcia. Dziękuję

IMG_20211023_151335.jpg

IMG_20211023_151215.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Bino zeiss mikroskopowe, jak obliczyć powiększenie z barlowem?

O, zupełnie jak moja "bieda nasadka" bino którą zrobiłem z nasadki mikroskopowej PZO :) To nie jest możliwe żebyś z barlowem 2x miał krotność 3,5x. W nasadce bino obraz wydaje się nam większy, być może dla tego ze patrzymy dwuocznie. Raczej masz power max 50x z tym ED-kiem. Może spróbuj pomierzyć po prostu suwmiarką źrenicę wyjściową okularu nasadki bino i z tego policzysz sobie powiększenie z barlowem jak i bez niego. Ja tak robiłem kiedyś obliczając w przybliżeniu powiększenie lunetki rosyjskiej, w której zmieniałem układ soczewek, a tym samym jej power. Suwmiarką zmierzysz źrenice wyjściową z dokładnością przynajmniej 0,1 mm, a to wystarczy do przybliżonych obliczeń powiększenia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką "biede" to niejeden miał i ma jako pamiątkę.;) No zwiększając odległości zespołu optyki Barlowa od okularów power dość szybko rośnie, a ile dokładniej to tylko ze źrenicy da się wyliczyć. Dla mnie dość często Barlowy przepowerowują nasadki i obraz sie marny robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek1977 mam tą nasadkę i z testowałem z tym barlowem - wychodziło coś w okolicach 3~3.5x

Powiększenie możesz określić, mierząc czas dryfu przez pole widzenia, gwiazdy w okolicach równika niebieskiego - musisz znać pole własne okularu.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Binocooler napisał:

Taką "biede" to niejeden miał i ma jako pamiątkę.;) No zwiększając odległości zespołu optyki Barlowa od okularów power dość szybko rośnie, a ile dokładniej to tylko ze źrenicy da się wyliczyć. Dla mnie dość często Barlowy przepowerowują nasadki i obraz sie marny robi.

Nie jest ona znowu taka biedna, nasadkami astronomicznymi zobaczymy to samo tylko jaśniej ,bieda nasadki dwuoczne służą zasadzie tylko do Księżyca i obserwacji plenerowych te astronomiczne nadają się jeszcze do planet. Barlowa z takiej nasadki należy usunąć,  źrenice wyjściową najlepiej jest zmierzyć okularem pomiarowym z dołożoną matówką, z takiego okularu można też zrobić dynametr Ramsdena a dokładność pomiaru znacząco wzrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Spróbowałem zmierzyć suwmiarką źrenicę i powiem tyle że bardzo ciężko. Obliczenia robiłem dla okularów 10xSK i 12xO z ed80 i nasadką zeissa.

       Wyszło mi dla okularów 10xSK z barlowem 2x2ed źrenica 1,3mm- powiększenie 61 x.

Z barlowem wkręconym w redukcję źrenica 1,6 mm- powiększenie 50x

       Dla okularów 12xO z barlowem 2x2ed źrenica 1,1 mm- powiększenie 80x

Z barlowem wkręconym w redukcję źrenica 1,3mm- powiększenie 61x

 Co o tym myślicie? Może tak być? Ale nie wiem na ile dokładne są moje pomiary, pewnie nie za bardzo....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.