Skocz do zawartości

Platforma paralaktyczna do avikowania księżyca Dobsonem


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

  • Kapitan Cook zmienił(a) tytuł na Platforma paralaktyczna do avikowania księżyca Dobsonem

Jakieś przymiarki do avikowania robiłem, ale na razie nic poważnego, bo jako sensor to był tylko telefon.

Wg mnie prowadzenie powinno być OK, dlatego kamerka już jest i czeka aż będę miał czas się nią zająć.

Platformę używam do Taurusa 12". Dość często obserwuję z powiększeniami ponad 400 i polem widzenia poniżej 10' i platforma spokojnie daje radę.

Mechanicznie platforma jest bardzo solidna i przełożenie napędu jest takie, że masa teleskopu nie powinna być ograniczeniem.
Bardziej martwiłbym się stabilnością, bo rozstaw nóżek nie jest jakiś ogromny.

Jak obserwuję blisko zenitu i środek ciężkości teleskopu jest najwyżej, to muszę wolno kręcić Dobsonem, żeby nie stracić stabilności.
Paradoksalnie, przy większej masie teleskopu tu może być lepiej, bo mój T300 z całym osprzętem to pewnie z 15 - 18 kg.

Żaby poprawić stabilność, w platformie zrobiłem dziury w które wchodzą nóżki Taurusa.
Teraz nic się nie ślizga i środek ciężkości jest ciut niżej.

Generalnie ta platforma to jest jeden z moich najlepszych zakupów astronomicznych, bo całkowicie zmieniła jakość moich obserwacji z planetarnymi powiększeniami.
Także wyszukiwanie trudnych obiektów przestało być problemem, bo nie trzeba się spieszyć.
 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.png.96b9effa86dec68462dc30dce88587d2.png

 

Mam do kupienia coś takiego. Produkcja Leszka Jędrzejewskiego. Silnik krokowy ciągnie po śrubie bodajże m6. Poprzedni właściciel obawia się tylko że mogą być drgania, bo on używał tego tylko pod wizual. Ktoś miał doświadczenia z takim modelem ? Jak w ogóle wygląda regulacja ze względu na szerokość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan Cook platformy Leszka są dokładne. Były osoby, które nawet fociły nimi DSy - bodajże newtonami 8 i 12 cali. We wrocławskiej grupie mieliśmy ze 3 takie platformy i z 14-16 calowymi taurusami spokojnie dawały radę przy bardzo dużych powiększeniach, w wizualu. Generalnie problem z drganiami przy 16 calowym dobsie możesz mieć przez wiatr i tutaj żaden montaż nie pomoże. Może pomóc, awaryjnie zdjęcie szmaty, ale to wiadomo kontrast się pogarsza. Także  najważniejsze  osłonić się przed wiatrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.