Skocz do zawartości

Poprawa prowadzenia EQ3-2 za pomocą enkodera - finał


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Focie, technikalia- wrzucaj. Jestem pod wrażeniem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczna robota, wzorowy ATM... czy raczej AMM. +1 za pudełko na elektronikę, wskazany jednak upgrade w postaci worka foliowego na to pudełko ;-) Ciekawe jakie efekty byś miał traktując w ten sposób coś mechanicznie wyższej klasy, typu HEQ5 albo EQ6. Przypuszczam, że dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał:

Fantastyczna robota, wzorowy ATM... czy raczej AMM. +1 za pudełko na elektronikę, wskazany jednak upgrade w postaci worka foliowego na to pudełko ;-) Ciekawe jakie efekty byś miał traktując w ten sposób coś mechanicznie wyższej klasy, typu HEQ5 albo EQ6. Przypuszczam, że dobre.

 

 

 

Przypuszczam, że już nie tak spektakularne, bo te montaże chyba "same z siebie" już jeżdżą lepiej niż EQ3-2 - przynajmniej tak wszyscy mówią.

Inna sprawa: na ile można rzeczywiście wymienić w HEQ5 silniki albo zamontować enkoder na osi ślimaka? 

Z trzeciej strony: eq-32 można kupić za < 1000zł. Nie jest mi go żal wiercić itp. A już HEQ5 zadbany to jakieś 4koła, wolałbym już nie modyfikować :)

 

Zresztą im dalej w las tym bardziej oczywista potrzeba guidingu, tego się nie przeskoczy za bardzo. Jeszcze nie jestem pewien, na ile w ogóle można zrealizować pożenienie mojej idei korekcji enkoderem z guidingiem. Wydaje mi się wejściem na dwa poziomy trudności wyżej. Bez przepisania programu sterującego nie będę się za to zabierał. Całe szczęście ostatnio programuję mikroprocesory w pracy więc wiem, jak to powinno wyglądać żeby było porządnie.

 

 

 

 

PS
Pudełko jest zamykane na klapkę, widać na dole zdjęcia :) Nie domyka się do końca ale wiesz... jest ok :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, @bacHor, przecież ja już na zlocie z tym złomem się obnosiłem, damn, przecież to był maj ;)

 

Tyle mi zeszło ;)

 

Ostatecznie wszystko zaczęło działać gdy zauważyłem 2 rzeczy:

mocowanie enkodera wcale nie było takie stabilne, bo z blachy 1mm. Przez to kiwało się lekko przy obrocie i wprowadzało sztuczny błąd. Wymieniłem je wczoraj na 2mm. 

 

A po drugie: okazuje się, że kamera ustawiona w SharpCapie na 6s robi klatki trwające 5,63s!!! DSS też tego nie widzi, ale widać to dopiero na timestampach plików. To też wczoraj zauważyłem i naprawiłem, nigdy nie przypuszczałbym, że różnica będzie taka duża...

 

 

Tak czy inaczej mogę teraz spokojnie uznać projekt za skończony sukcesem. 

I zabrać się za następny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, lkosz napisał:

No obudowa jest urocza :) udało się opanować te przerwania mieszające w równomierności kroków?

 

Nie, po prostu rekompensuję je minimalnie szybciej kręcąc silnikami ;)

 

Teraz ta cała afera z przerwaniami wydaje mi się to jedną ze ślepych uliczek. Oczywiście, mają one minimalny wpływ, ale tego nie widać na pojedynczych fotkach, być może wprowadza minimalny obsuw w całości, ale ze względu na dosyć dużą powtarzalność wszystkich sterowań koniec końców jest to po prostu minimalne liniowe zaburzenie, najprostsze do eliminacji. 

 

Jak widać, byłem wtedy w nastroju szukać winowajcy wszędzie tylko nie w SharpCapie ;)

 

Zresztą wiele rzeczy również poprawiłem:

Pomijanie kroków w RA zamiast kręcenie w drugą stronę (co jest bezcelowe, bo niebo się przecież rusza)

Wiadomości diagnostyczne wysyłam już raz na 20 obrotów pętli, a nie za każdym razem.

Zwiększenie siły korekcji przez sprawdzanie pozycji co krok, a nie raz na kilka kroków. 

Już nie mówię o kilku oczywistych błędach które na chwilę cofały mnie w rozwoju, jak np. błędne copy &paste w kodzie, czy wprowadzania przez omyłkę odwrotności korekcji ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.