Skocz do zawartości

Dziwne artefakty na stacku


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jakiś czas temu wrzuciłem temat 

Tayson słusznie zauważył, że są tam dziwne paski na zdjęciach i że mogą to być satelity.

Chodzi o tego typu paski:

IC2087-paski.jpg.a830b2a4d737cdd3eceb942c2552e273.jpg

 

Wziąłem zatem wycinek, gdzie są takie paski i sprawdzałem, czy nie lecą tamtędy jakieś satelity itd.:

IC2087-wycinek1.thumb.jpg.3451d4ab6480e06940af420b7ed868f9.jpg

 

Okazuje się że nic tamtędy nie przelatuje. Lighty są czyste w tym miejscu.

Ale już jak patrzę na rejection map, które mi wypluła APP, to te paski są wyraźne i różnią się od satelit:

IC2087-rm-St.thumb.jpg.0b824e28961cb0f61a3a0ab534a01c73.jpg

Co ciekawe, zauważyłem pewną prawidłowość. Jako że focenie było rozłożone na dwie sesje, to spróbowałem zrobić stack z jednego dnia, potem z drugiego i wyszło takie coś:

IC2087-wycinek.jpg.93b28ce44dcf819a1cda1f09e199f4a7.jpg

 

Ktoś ma jakiś pomysł, co to może być? Na zdjęciu jest kilka takich miejsc, gdzie się te paski pojawiają. Próbowałem zmieniać na różne sposoby ustawienia APP i nadal paski są.

Co ciekawe, na kolejnej fotce z tego obszaru też takie artefakty wyłapałem, ale mniej i nie w tych samych miejscach.

 

Macie jakieś pomysły, co to może być?

Załączam też pełny zestaw lightów, biasów, flatów i darków. (waży to 10gb, więc sorry :( )

https://drive.google.com/file/d/1qgnGTbiKA3-1PIS7ss6yyHqVMvt12dFl/view?usp=sharing

PS. nie zwracajcie uwagę na nazwy lightów, Asiair czasem sprawia mi psikusa :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Próbowałem zmieniać na różne sposoby ustawienia APP i nadal paski są.

To zwykle tak nie działa, jak się nie wie co się robi :P przypomina mi się zdanie gdzieś zasłyszane "raz z samymi flatami, raz z samymi biasami, i ciągle to samo" :P

 

5 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Co ciekawe, na kolejnej fotce z tego obszaru też takie artefakty wyłapałem, ale mniej i nie w tych samych miejscach.

 

Macie jakieś pomysły, co to może być?

Załączam też pełny zestaw lightów, biasów, flatów i darków. (waży to 10gb, więc sorry :( )

https://drive.google.com/file/d/1qgnGTbiKA3-1PIS7ss6yyHqVMvt12dFl/view?usp=sharing

PS. nie zwracajcie uwagę na nazwy lightów, Asiair czasem sprawia mi psikusa :) 

 

zara pobioren

 

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Przemek Majewski napisał:

To zwykle tak nie działa, jak się nie wie co się robi :P przypomina mi się zdanie gdzieś zasłyszane "raz z samymi flatami, raz z samymi biasami, i ciągle to samo" :P

 

Nie wiem do której części mojej wypowiedzi się odniosłeś.

Mój proces stakowania wygląda bardzo podobnie.

Zawsze używam flatów z biasami i najczęściej z darkami

Do tego zawsze dithering.

Jedyna zmiana, jaka nastąpiła, to zmiana body. Wcześniej robiłem starszym Canonem, teraz mam nowego Nikona.

 

Jeśli uważasz że nie wiem, co robię, to chętnie posłucham. W końcu człowiek uczy się całe życie ... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, OnlyAfc napisał:

Nie wiem do której części mojej wypowiedzi się odniosłeś.

 

Do tej, po której było przerwane cytowanie:

Cytat

 

Próbowałem zmieniać na różne sposoby ustawienia APP i nadal paski są.

Co ciekawe, na kolejnej fotce z tego obszaru też takie artefakty wyłapałem, ale mniej i nie w tych samych miejscach.

 

 

 

27 minut temu, OnlyAfc napisał:

Mój proces stakowania wygląda bardzo podobnie.

Zawsze używam flatów z biasami i najczęściej z darkami

Nie o to Cię podejrzawałęm, to była przenośnia.

27 minut temu, OnlyAfc napisał:

Do tego zawsze dithering.

Jedyna zmiana, jaka nastąpiła, to zmiana body. Wcześniej robiłem starszym Canonem, teraz mam nowego Nikona.

 

Jeśli uważasz że nie wiem, co robię, to chętnie posłucham. W końcu człowiek uczy się całe życie ... :)

 

Jak słysze "zmieniałem jakeiś ustawienia w APP ale nadal to samo", to włąsnie to trigeruje mój komentarz. Jeśli rozumiesz opcje, i zrozumiesz problem, to jedna zmiana powinna przynieść rezultat. "Jeżdzenie opcjami" to naprawde nie jest dobra metoda badawcza. O to mi chodziło, myślałem, że moja przenośnia w miarę jasna była :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

"Jeżdzenie opcjami" to naprawde nie jest dobra metoda badawcza. O to mi chodziło, myślałem, że moja przenośnia w miarę jasna była

Teraz już jest :)

Raczej ja nieprecyzyjnie napisałem. 

Zmieniałem głównie sposoby odrzucania (rejection). 

W app ciężko nie wiedzieć, po co są opcje, bo są świetnie opisane :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Zmieniałem głównie sposoby odrzucania (rejection). 

mhm

 

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

W app ciężko nie wiedzieć, po co są opcje, bo są świetnie opisane :)

 

sprawdziłbym ;) nie obraź się, ale ten opis nie zastępuje zrozumienia tego co sie dzieje, świat bylby piękny jakby dobrze opisane rozwiązywały wszystkie moje problemy!

 

strasznie fajna paczka! już zrobiłem kilka masterów, i popatrzylem na pliki kalibracyjne! pozniej pokaże szzcególy

 

SuperBias = 1601 DN i nic poza tym...

 

Dark 120 s = SuperBias, poza 0.5 DN zupełnie niezauważalnego AmpGlow -- świetna matryca

(te klatki kalibracyjne są w zasadzie zbędne)

 

Flaty bardzo fajne, szkoda, że tak mało, bo jeszcze szum na masterze zostaje znaczny (40 tylko). SuperBias bym zastąpil przez "1601", darków bym nie robił, chyba, że na dluzszym czasie zrobiłoby się gorzej. Naświetlałbym znacznie dłużej! przynajmniej 4 x dłużej.

 

Resztę własnie oglądam, artefakty muszą się brać z czegoś na lajtach, bo mastery kalibracyjne są doskonałe.

 

855895411_2021-11-1413_50_10-PixInsight1.8.thumb.png.7add837ac43d5be1eeddda9326ec73dd.png

 

1613747392_2021-11-1413_50_21-PixInsight1.8.thumb.png.464339f0c8f08ffdc03e6bebe35e25b2.png

 

1271890838_2021-11-1413_52_59-PixInsight1.8.png.23b3733aabd5742a8b7aa4392c924499.png

 

717258040_2021-11-1413_55_14-PixInsight.png.7097708e3618ec8f54a94221410393c0.png

 

85587896_2021-11-1413_56_25-PixInsight.png.0b3b5dbd38547b88a1927a5332155abf.png

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest "bin3 median" flat, i widać w nim sporo "ciapów", tutaj np zaoszczędzony czas na darkach było można poświeci na wiecej (tak ze 100), i może darkflaty wtedy zamiast superBiasa.

 

darkflaty wtedy zwykle robię z "wylaczonym panelem". to naprawde dobrze estymuje to światło które tam wpada nei z flatownicy (tzn nie zakladam super korka, szczególnei w otwartych konstrukcjach)

 

ciekawe jak w tej lustrzance na zimnie wygląda dark 600 s ;) może kiedyś zrobisz chociaż kilka?

flat_debayer_bin3med.jpg

 

EDIT: nie wiem, czy wrzucenie jpeg-a na astropolis go nie zmasakarowało, pozniej zrobie lepsze skriny/wycinki

Edytowane przez Przemek Majewski
uwaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

ciekawe jak w tej lustrzance na zimnie wygląda dark 600 s ;) może kiedyś zrobisz chociaż kilka?

 

jak nie bedzie dziś padać, to wystawię wieczorkiem sprzęt na zewnątrz i pstryknę kilka darków. Nie chce mi się odpinać body, więc wystawię całość na taras, bedzie szybciej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, OnlyAfc napisał:

jak nie bedzie dziś padać, to wystawię wieczorkiem sprzęt na zewnątrz i pstryknę kilka darków. Nie chce mi się odpinać body, więc wystawię całość na taras, bedzie szybciej :)

 

to oczywiscie będzie tylko z mojej ciekawosci, strasznie spoko ta matryca! (jak na osc ;D)

 

zaraz bede rejestrował wszystkie prawie 500 lajtów, po pierwszychogledzinach nie zauwazylem niczego na lajtach, a wybrałem losowo juz ze 200, możliwe, że to też zasługa metod interpolacyjnych oraz normalizacji.

 

troche jeszcze potrwa, dorywczo na laptopie robię, a na drugim kompie co innego ;) ale za jakis czas może cos bede miał

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

to oczywiscie będzie tylko z mojej ciekawosci, strasznie spoko ta matryca!

 

W końcu to Nikon, FLI wśród aparatów. Mam nadzieje że po wypuszczeniu Z9, który zapowiada się na pierwszy duży. Firma odbije się od dna i  pokaże Sony jego miejsce w szeregu ( którego matrycy rzecz jasna wykorzystuje).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

sporo asteroid kreci sie w kadrze w dniu sesji.

dosc powolne obiekty. przerwy miedzy kreskami i daty plików L wskazuja na odstep jednej doby pomiedzy sesjami.

 

Tak jak mówi @Tayson według mnie asteroidy, udało mi się je ładnie odrzucić.

 

489399149_2021-11-1420_35_16-PixInsight1.8.png.4d7b05879b18dafd41f84afa010137c1.png



@OnlyAfc za jakis czas będę miał gotowego stacka, to wrzucę gdzieś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

regulacją parametru sigma w image interation?

Próbowałem to w APP regulować, ale nie przynosiło efektu.

 

Btw. ciekawy przypadek to jest, bo to wyglądało troszkę tak, że APP za mocno próbowało te ślady usunąć i przez to zostały na zdjęciu. Są na rejection map bardzo pogrubione. Osobiście przejrzałem jednak pojedyncze klatki i tych asteroid nie widać nawet jako pojedyncze gwiazdki, nic, po prostu zwykłe tło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tayson napisał:

na granicy widocznosci co sie przemieszcza.

 

Magia, pierwszy raz się z takim czymś spotkałem.

Co ciekawe, mimo załadowania kilku tyś obiektów tego typu do stellarium, nadal mi nie pokazuje się nic w tej okolicy. Może coś nowego odkryłem :P

 

BTW. @Taysonjak oceniasz zebrany materiał, jestem ciekaw twojej opinii :)

Może się z nim zmierzysz w temacie 

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

regulacją parametru sigma w image interation?

LinearFit low i high,

 

oraz wcześniej dokonujac normalizacji wszystkich (w registration zaznaczylem "frame adaptation", zeby moc sobie tez ręcznie porównywac).

 

dobrze zdefiniowane odrzucanie to nie wszystko, musi być tez wszystko w miarę dobrze znormalizowane, te zdjecia ktore wchodzą na odrzucanie powinny być tak jakby "linear fit" (oczywiscid balagan nazewnictwa "linear fit clipping" i proces "linear fit" totalnie inne rzeczy). W pixie "ax+b" to domyslna normalizacja. Oczywiscie klopotliwe jest to jesli na zdjeciach sa rozne gradienty. Tym razem było całkiem dobrze z tym wiec nie mialem problemow i nie odpalem NSG. Zresztą umarlbym jakbym probował szqcować sygnał na tych 450 kaltkach :) dałem wszystkim wagę 1... troche z lenistwa.

 

Parametry dobierałem na malym podgladzie zeby dlugo nie czekac na wyniki. Jedyne czego zaluje, ze to 450 x 120, a nie 90x 600.

 

Matko. Nie wiem czy kiedykowliek tyle stakowałem :) 100 mnie już grozą napelnia. 30 wystarczy by ladnie odrzucać. Celuje w 25 w R G B i ile wyjdzie L, ale nadal staram sie jak najdluzej palić.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tayson napisał:

na granicy widocznosci co sie przemieszcza.

fajnie widac jak bardzo czule sa algorytmy na wylapywanie takich zmienności vs nasze niedoskonałe oczy :) 

image.thumb.png.b8e5052638929c44f736350af344d090.png

dokladnie!

 

@OnlyAfc ja nie mogę oceniać tak jak @Tayson ale ja oceniam dobrze. tylko ta matryca jest taka fajna, ze palilbym z 4x dluzej. bez wahania. zrób darka to pogadamy. i nastepnym razem dasz 100 plikow a nie 500 ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, count.neverest napisał:

O matko, miejsca zabrakło. Żeś naklepał klatek jak Marcel D :D

nie narzekaj. ja na poczatku tez chcialem...

 

ale pomyslałem tak:

 

"jak chlop te 700 plikow zipem wrzucił na gDrive... to ja nie bede marudzil :)"

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Przemek Majewski napisał:

ja nie mogę oceniać tak jak @Tayson ale ja oceniam dobrze.

Oceniasz fantastycznie, technicznie, tak jak lubię i jestem mega wdzięczny, że znalazłeś czas, żeby pogrzebać w moich plikach :)

Tayson poprosiłem bardziej o ocenę zebranego materiału jako fotki, czy ostrość ok, czy kadr ok, czy łatwo się obrabia wg niego itd. :)

 

Co do dłuższego palenia, to zawsze się boję, że mi gwiazdki spuchną a ta matryca daje takie fajnie, małe gwiazdki, że szkoda zmieniać :)

 

13 minut temu, count.neverest napisał:

O matko, miejsca zabrakło. Żeś naklepał klatek jak

To tylko 10gb :D

Musiałem dać pojedyncze pliki, bo właśnie na stacku wyszły mi te kreski, więc wrzucenie go, nic by nie dało w szukaniu przyczyny. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, OnlyAfc napisał:

Oceniasz fantastycznie, technicznie, tak jak lubię i jestem mega wdzięczny, że znalazłeś czas, żeby pogrzebać w moich plikach :)

Tayson poprosiłem bardziej o ocenę zebranego materiału jako fotki, czy ostrość ok, czy kadr ok, czy łatwo się obrabia wg niego itd. :)

Oj troche beke kręcę. Jakbyś spalił ostrosc na tej skali to bym Cie wysmiewał tu :p

 

Ja oceniam, ze za krotko paliles. 15 godzin pracy po dwie minuty... to tak delikatnie mowiac zmarnowany SNR. Nie zobaczysz, nie uwierzysz.

 

8 minut temu, OnlyAfc napisał:

 

Co do dłuższego palenia, to zawsze się boję, że mi gwiazdki spuchną a ta matryca daje takie fajnie, małe gwiazdki, że szkoda zmieniać :)

czemu mają spuchnać? próbowales? w tej skali jakieś 320 mm ogniskowa na tych wielkich pikselach i z tą mikrą aperturą to az tak nie pali gwiazd. Stack bedzie znacznie glebszy pod wzgledem SNR! ponad dwukrotnie dla czasow suba x4.

 

 

8 minut temu, OnlyAfc napisał:

 

To tylko 10gb :D

Musiałem dać pojedyncze pliki, bo właśnie na stacku wyszły mi te kreski, więc wrzucenie go, nic by nie dało w szukaniu przyczyny. 

 

wiem wiem. zwroc uwage, ze w finalnym stacku uzylem tylko flata i piedestału.

 

nie wiem jakie beda darki w czasie 480 - 600 s.

Edytowane przez Przemek Majewski
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.