Skocz do zawartości

Wrześniowe Plejadki


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, JKbooo napisał:

...
Co do estetyki to zastanawiam się czy nie powinienem dodać troszkę saturacji.

Wszelkie uwagi i porady mile widziane!
...

 

 

Wedłóg mnie powinieneś :)

Zawsze jakoś tak mi się ONE kojarzyły... z kolorkiem.

 

Sorki za ingerencję :) 

 

 

51683724686_fc3d634af4_o_.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mago83 napisał:

 

Wedłóg mnie powinieneś :)

Zawsze jakoś tak mi się ONE kojarzyły... z kolorkiem.

 

Sorki za ingerencję :) 

 

 

51683724686_fc3d634af4_o_.jpg

 

Jak na mój gust sporo za mocno pociągnięta saturacja. O ile gwiazdki wyglądają ciut estetyczniej to sama mgławica kłuje po oczach. Osobiście bym się pod tym nie podpisał.

 

Za to ingerencja i uwaga mile widziana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lagata1 napisał:

super te plejady, każde zdjęcie z nich, to ostatnie to trochę mniej saturacji ciut by się sprzydało, i na plejadach te spajki to mi się nigdy nie podobały, wolę wersję bez nich 

 

Akurat spajki to w tym przypadku, jak i w wielu innych, nie tyle kwestia preferencji, co zasobności portfela. Osobiście również wolę zdjęcia bez spajków, ale bieda studenta póki co nie stać na teleskop innej konstrukcji, który dawałby podobne możliwości :(

 

Choć akurat plejady to jedyny obiekt, gdzie mi one nie przeszkadzają.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tex88 napisał:


@mago83  zobacz co zrobiłeś z gwiazdkami. Czasami nie da się tak po prostu ruszyć suwakiem

Nie miało to na celu pokazać mojej obróbki, bo jak żeby to miało sie odbyć?! Nie czepiaj się ;)

 

Jak wspomniałem, zawsze kojarzyło mi się z takim kolorem, gwiazdki też...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karp_killer napisał:

Bardzo fajne. Też jestem za więcej koloru.
Się zapytam jak po czasie widzi Ci się kwestia kolimacji tej tuby i czy nie żałujesz, że to nie f/5?

 

Przeszedłem już wiele kryzysów kolimacyjnych, a przy nich wiele kryzysów egzystencjalnych jako "astrofotograf". Odkąd wreszcie zakupiłem porządnego cheshire'a myślę, że mogę powiedzieć, że jest to już za mną. Taka kolimacja jak na powyższym zdjęciu jest już dla mnie akceptowalna, a teraz z odpowiednimi narzędziami i wiedzą mogę ją bez większego problemu uzyskać w ciągu 30 minut przed sesją.

 

Nie wiem czy żałuję, że nie f/5 bo nigdy nie fotografowałem takim teleskopem. Nie wiem o ile by był wolniejszy (tzn teoretycznie wiem, ale nie mogłem poczuć tego na własnej skórze) i o ile łatwiejsza by była kolimacja. Kupując tę tubę miałem dużo mniej wiedzy niż teraz. Chciałem kupić jak największego newtona i uznałem, że ogniskowa 800mm będzie najbardziej uniwersalna w połączeniu z matrycą aps-c. Wiedziałem o trudnej kolimacji, ale nie wiedziałem o trudnościach z wyborem filtrów pod taką światłosiłę, czy większej podatności obrazu na wszelkie ugięcia. To ostatnie okazało się najbardziej zdradliwą kwestią bo cela lustra, pająk i przede wszystkim oryginalny focuser w tej konkretnie tubie potrafią mocno popsuć humor.

 

Gdybym teraz mógł się cofnąć w czasie to prawdopodobnie dopłaciłbym te 5 stówek i wziął taką samą tubę, ale od sky watchera. Zmusiło by mnie to by porządnie nauczyć się kolimacji, ale ta nauka nie byłaby tak utrudniona przez wady kontrukcyjne samej tuby.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie, przestanę myśleć o f/4.
Sądzisz, że Sky-Watcher będzie lepszy jakościowo? GSO chwali się jakością luster w przeciwieństwie do tego pierwszego, ale nie wiem, nie znam się, nie orientuję się... 
Ja brałem Sky-Watchera, bo wyszło mi, że GSO ma za duże lustra wtórne w 150/750 i mi było szkoda zmarnowanego światła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, karp_killer napisał:

Przekonałeś mnie, przestanę myśleć o f/4.
Sądzisz, że Sky-Watcher będzie lepszy jakościowo? GSO chwali się jakością luster w przeciwieństwie do tego pierwszego, ale nie wiem, nie znam się, nie orientuję się... 
Ja brałem Sky-Watchera, bo wyszło mi, że GSO ma za duże lustra wtórne w 150/750 i mi było szkoda zmarnowanego światła. 

 

Nie wiem, nie używałem, ale wszyscy narzekają na budowę GSO, a o sky watcherze jest cicho, a zdjęć multum. Z chęcią sprawdzę to osobiście przy okazji zakupu kolejnej tuby. Jak będzie równie słabo to zwrócę i przyoszczedzę na jakiegoś TS Photona.

 

Co do jakości luster też się nie wypowiem, ale śmiem wątpić, żeby GSO selekcjonowało lepsze lustra. Koniec końców jest to dosłownie najtańsza konstrukcja tego typu na rynku. Jeśli ktoś ma więcej informacji na ten temat to z chęcią poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tex88 napisał:

@JKbooo możesz podać model kolimatora ?

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p166_TS-Optics-Cheshire-Collimating-Eyepiece-for-Newtonians---Refractors.html

 

Ja zakupiłem konkretnie tego, ale myślę, że jakikolwiek kolimator tego typu sprawdzi się równie dobrze.

 

Chyba największym błędem, który kosztował mnie najwięcej nocy było posłuchanie się ludzi, którzy twierdzili, że mogę wykonać taki kolimator samodzielnie. Pod wizuala lub światłosiłę f/6 może i tak, ale pod foto na f/4 zupełnie się to nie sprawdziło.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.