Skocz do zawartości

NGC 609 i otoczenie


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Antoni napisał:

Sami też musicie ocenić czy warto.  Materiał zbierany jak zwykle zdalnie TSAPO 130  kamerą QHY 695A. Czas poświęcony na zebranie materiału to 25 godz.10 min.

25 godzin to bardzo dużo, jak na gromadę otwartą. Rozumiem, że tyle paliłeś, żeby pokazać tą czerwoną emisyjną mgławicę, co też wynika z zaprojektowanego kadru. Bez dodania pasma wodoru (domyślam się, że wiele godzin zbieranego) nie byłaby widoczna. Tak więc było warto. Czy wodór poprawił estetykę gwiazd? Chyba nie, bez niego też byłyby fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

25 godzin to bardzo dużo, jak na gromadę otwartą. Rozumiem, że tyle paliłeś, żeby pokazać tą czerwoną emisyjną mgławicę, co też wynika z zaprojektowanego kadru. Bez dodania pasma wodoru (domyślam się, że wiele godzin zbieranego) nie byłaby widoczna. Tak więc było warto. Czy wodór poprawił estetykę gwiazd? Chyba nie, bez niego też byłyby fajne.

Na sam wodór poświęciłem 14 godzin bo ta mgławica jest słaba. Oczywiście ze wodór nie wpływa na estetykę gwiazd, wpływa natomiast na całość zdjęcia bo dodaje mu uroku i blasku. Bez niego jest tylko mrowie gwiazd jak to mam na połączeniu LRGB. Dlatego moje założenie było takie jak pokazałem. Gdybym na próbnym zdjęciu nie zauważył tego jasnego punktu wodoru który jest prawie w centrum kadru co wzbudziło moją ciekawość pewnie bym tego wodoru nie palił i gromada NGC 609 stanowiłaby centrum kadru i miałbym tylko LRGB.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Antoni napisał:

Sami też musicie ocenić czy warto.

 

Zdecydowanie warto! Mgławica HII (TW2004b) bardzo wzbogaca ciekawy gwiazdkowy pejzaż. :)

Dwie drobne uwagi do tej pięknej estetyki:

- w kadrze są gorące gwiazdy typów widmowych O, którym przydałoby się trochę niebieskości;

- materiału jest sporo, więc jaśniejsze tło dałoby pewnie więcej ciekawych szczegółów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.