Skocz do zawartości

Heq5 głupieje


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie bo już wariuje. Coś się dzieje z moim heq5. Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Montaż cały czas był w budce, wilgotność tam jest taka jak na zewnątrz. Sprawa wygląda tak. Wszystko podłączone z APT, guiding działa, obiekt wybrany ,montaż jedzie robi solva i wszystko jest tak jak trzeba. Do czasu. I tu nie ma reguły,raz dzieje się to za 5 min raz za2. Montaż zmienia sam położenie , Jest sygnał dzwiękowy  z APT i mont jedzie w różne kierunki. Sam. Wszystkie limity w eqmodzie wyłączone, wszystko ustawione tak jak trzeba. No i sobie sam jeździ. Montaż odkręciłem i wniosłem do domu, zobaczę jutro jak wyschnie, ale raczej to nie to. Wszystko chodziło i nic nie było zmieniane w ustawieniach. Może ktoś się spotkał z takim nietypowym problemem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Samojeżdzenie" montażu to tylko i wyłącznie problem softowy - nie hardwarowy. Gdyby było sterowanie analogowe to co innego ale tu trzeba wysłać odpowiednią komendę aby montaż pojechał w odpowiednie miejsce (współrzędne). Proponuje odpalić montaż, ustawić obiekt na pałe , wpiąć z APT (najlepiej kabel) i ocenisz czy coś się stało przez ten czas.

Jeśli nie to masz problem z komunikacją soft=montaż. Na początek proponuję przeinstalować wszystko włącznie ze sterownikami. Wiem że to dużo pracy dla niektórych ale czasem jest poświęcić kilka godzin na to niż bolcować się tydzień i kręcić w kółko. Tym sposobem wyeliminujesz sobie 99% problemu. Najpierw test z wypięciem, później reinstalacja.

Jeśłi problem dalej będzie (czyli ten 1% :D ) to reflash firmware płyty głównej przez pilota...... pisz co i jak postaram się pomóc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj to nie mam już na to nerwów, pogoda się trafiła to wszystko inne szlak trafił. Podłączę jutro monta do innego lapka z APT i zobaczę. Oby to był problem   samego APT bo niestety pilot poszedł już dawno temu do innego właściciela. Dzięki za sugestie panowie. Iluvatar popatrzę za tymi logami, to jak znajdę to je podrzucę, może coś z nich wyczytasz, bo ja tego nie ogarniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logi z dnia dzisiejszego ,było testowane dużo, ale nie jestem w stanie powiedzieć o której godzinie miały miejsce te zajścia. Jak ktoś coś z tego zrozumie ,będę wdzięczny. Ale reinstalacja APT chyba mnie jednak czeka, bo trzy razy próbowałem go teraz odpalić i się wyłączał

log.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przydałby się log z momentu, w którym pojawił się problem, na pewno byłoby łatwiej.

Tak, na szybko, to pytanie, jak daleko ten odjazd na różne kierunki się odbywał? Jeśli bardzo małe ruchy, to może np. utracona została komunikacja z PHD i wewnętrzny dithering się aktywował?

Jeśli natomiast już samo APT się nie włącza, to może faktycznie najlepiej odinstalować, zainstalować najnowszą wersję i spróbować jeszcze raz. Jeśli znowu pojawi się problem, to zrób kolejnego loga i napisz o której godzinie się to wydarzyło, to się czegoś w nim poszuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, komprez napisał:

"Samojeżdzenie" montażu to tylko i wyłącznie problem softowy - nie hardwarowy. Gdyby było sterowanie analogowe to co innego ale tu trzeba wysłać odpowiednią komendę aby montaż pojechał w odpowiednie miejsce (współrzędne). Proponuje odpalić montaż, ustawić obiekt na pałe , wpiąć z APT (najlepiej kabel) i ocenisz czy coś się stało przez ten czas.

Jeśli nie to masz problem z komunikacją soft=montaż. Na początek proponuję przeinstalować wszystko włącznie ze sterownikami. Wiem że to dużo pracy dla niektórych ale czasem jest poświęcić kilka godzin na to niż bolcować się tydzień i kręcić w kółko. Tym sposobem wyeliminujesz sobie 99% problemu. Najpierw test z wypięciem, później reinstalacja.

Jeśłi problem dalej będzie (czyli ten 1% :D ) to reflash firmware płyty głównej przez pilota...... pisz co i jak postaram się pomóc.

Ale przy zwarciu na kontrolerach silników krokowych (w NEQ5 i NEQ6 są krokowe) w samym montaźu na "wewnętrzej" płytce montaż może jeździć bez żadnych zewnętrznych komend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż i tak nie ma gwarancji. Można na ryzyko czytającego zdjąć bączną płytę z gniazdami i przemyć w IPA. Jak działa ok, to wtedy kupić lakier pcb i zabezpieczyć płytkę (złącza zasłonić taśmą).

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Iluvatar napisał:

 

Nie , to nie dither, montaż jedzie po 10 -20 cm różne strony w osi RA. Zablokowany klawisz też nie wchodzi w grę, bo są to losowe sytuacje, zaszronienie i zwarcie biorę pod uwagę, ale modle się , żeby była to wina samego astro softu. No nic, dzisiaj po pracy reinstalacja, a potem włączam na sucho w domu. Zobaczymy. Dzięki wszystkim za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DexterX napisał:

Ale przy zwarciu na kontrolerach silników krokowych (w NEQ5 i NEQ6 są krokowe) w samym montażu na "wewnętrzej" płytce montaż może jeździć bez żadnych zewnętrznych komend.

Linie komunikacyjne są na tyle daleko od siebie (procesor pin 12 i pin 4, od Allegro również oddalone nie pamietam w tej chwili). Kolega dopisał ze chodzi o oś RA więc jeśli to nie APT to w tym wypadku prędzej obstawiałbym uszkodzenie albo procesora (oś RA) albo jego kontroler silnika (np po zagrzaniu wariuje). Swoją drogą w tej chwili wiedząc że to tylko oś RA to wątpię że to coś elektronicznego... ale nie wykluczam

 

Ja swój mont trzymam 365 dni w roku i bywało nawet -27 ...  sprzęt gra i buczy jak to mówią ale to nie oznacza że u kogoś wilgoć mogła zrobić "kuku" bo ja np pilnuje wilgotności w astrokurniku.

 

Zdemontować i wyczyścić płytę jak najbardziej można to nie zaszkodzi ale jak wspomniałem musiałby tam być niezły dramat żeby były takie zakłócenia na liniach komunikacyjnych (czytaj oksydacja, rdza, zjedzone pady układów etc). 

 

Żeby nie robić z tego nie wiadomo czego :

Tak na pierwszy strzał to może nie stawiaj wszystkiego na nowo ale wpiąbym to w inny komputer z nowo zainstalowanym APT , puścić jakąś pseudo sesję na godzinę i poobserwować...  to wykluczy problem montażu na 100% no i oszczędzi czasu na szukaniu problemów nie tam gdzie trzeba ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa raczej się wyjaśniła. Podłączyłem montaż do innego laptopa ,wybrałem obiekt i puściłem Track Rate na sidereal, znaczy tak puścił APT, po około 2 godzinach poprawnego śledzenia. zmiana obiektu i nadal wszysko ok. W międzyczasie instalacja najnowszej wersji APT na astro laptopie. Po podłączeniu astro lapka ponownie 2h na jednym i dwie na innym obiekcie. Wszystko ok. Oczywiście montaż podłączonjy sam, ale guiding i aparat raczej wpływu na zmianę kierunku  nie miały, ale na wszelki wypadek zmieniam huba na innego i przy okazji rozprawię się z luźno wiszącymi kablami. Po podłączeniu wszystkiego sprawdzę raz jeszcze i dam znać. Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

Tak myślałem że to nie elektronika ;) Ale guiding i dithering mają do gadania w tej sprawie bardzo wiele a zwłaszcza guiding więc sprawdź i to ...

Guiding może by i miał ,jeżeli chodziło by o delikatny ruch,a ten był taki jak po naciśnięciu przycisku zmiany kierunku na pilocie. Ale sprawdzę oczywiście przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, komprez napisał:

Guide może "sterować" obiema osiami w obu kierunkach i dodatkowo różnymi prędkościami :) Więc jak mu odbiło to mógł robić przeróżne rzeczy

To czekamy na choćby godzinę czystego nieba i sprawdzimy. Bo innej opcji raczej nie ma

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A.A jednak się nie wyjaśniła.Wczoraj piękna pogoda, wszystko ustawiłem i znowu. Na dwóch kompach z nowym eqmodem,Apt, z guidingiem i bez,z prowadzeniem i bez prowadzenia,montaż żyje swoim życiem. Używam do podłączenia montażu z kompem przejściówki od jednego z kolegów i mam nadzieję,że to ona po prostu padła i daje jakieś lewe sygnały. Nie było z nią nigdy problemów,ale wybierając między nią a montem. Popatrzcie proszę na to,na eqmodzie wywala same błędy,a montaż sobie jeździ jak chce,i to już w obu osiach. Przepraszam za duże pliki,jak coś to usunę. 

IMG_20220107_191101.jpg

 

Edytowane przez Łysy Łysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko z tych filmów coś wywnioskować, bo niewiele widać i nie wiem, czego się tam spodziewać, ale jest spora szansa, że problem leży po stronie komunikacji i winny będzie kabel łączący montaż z kompem, ewentualnie coś nie styka po stronie konektora w montażu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zauważyłem ,że filmy ciężko się wczytują i je konwertuje do mniejszego formatu, ogólnie na jednym słychać jak silniki się chodzą mimo wyłaczonego trackingu a na innym ze podczas zaparkowanego tez os Ra chodzi. Popatrzę jeszcze na połączenie i jak coś to kupię nowy. A jak już to nie pomoże to zajmę się fotografią statywową, bo same problemy ostatnio mi to hobby generuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tayson napisał:

To się dzieje po połączeniu z eqmod,  czy bez niego również? 

Jesli tylko z eqmod sprawdz starsza wersję, cos poniżej 2.0

No nie mam innej opcji, bo pilota się pozbyłem, ale sprawdzałem na dwóch laptopach i dzieje się dokładnie tak samo, wcześniej też działałem z eqmodem i było wszystko ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.