Skocz do zawartości

Rozdzielczość systemu obiketyw-matryca w testach


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Na optyczni.pl są testy rozdzielczości obiektywów w różnych systemach. Z tego co wiem przy każdej możliwej kombinacji obiektyw-aparat tablica testowa jest wypełniona w tym samym stopniu. Przeglądając wyniki nie da się odnieść wrażenia że na system 4/3 produkowane są najostrzejsze obiektywy. Dlaczego? Na logikę przy podobnej jakości wykonania obiektywów, a myślę że są na podobnym poziomie, na matrycy z mniejszą ilością MP obiektyw powinien uzyskiwać odpowiednio mniejszą rozdzielczość, natomiast tutaj tak się nie dzieje. Co źle zrozumiałem ?

 

obraz.png.016ee229bcf6de0c4e6d2dceb7512d45.png

 

                       

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

na matrycy z mniejszą ilością MP obiektyw powinien uzyskiwać odpowiednio mniejszą rozdzielczość

Dlaczego? Co ma rozdzielczość optyki do matrycy? Żeby "ogarnąć" 80 linii na milimetr wystarczy dla FF mniej niż 6 MP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@apolkowski Ok, a co stałoby się z wynikami testu gdyby zwiększono rozdzielczość matrycy 4/3 z 16MP do 46 jak w obiektywie obok ?

Pewnie nic. Różnice wynikają z faktu, że matryca 4/3 jest mniejsza:

http://fototesty.pl/blog/305_powierzchnia-matryc-porownanie.html

 

Ograniczeniem jest optyka, a nie matryca.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. Optyka decyduje o tym, jaka jest rozdzielczość obiektywu. Jeśli jest 80 lpm, to jest i nie zależy to od matrycy.

Nie wiem nic o tym zdjęciu i nie będę spekulował co tam było rzeczywistym ograniczeniem i dlaczego jedno pokazuje więcej niż drugie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Cię, może źle określiłem problem. Chodzi mi o rozdzielczość zestawu obiektyw + matryca. W takim przypadku nie obiektyw, a rozdzielczość matrycy jest ograniczeniem? Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę że testy rozdzielczości obiektywów wykonuje się tak aby tablica testowa wypełniała cały kadr to wychodzi na to, że wyniki rozdzielczości obiektywów systemu 4/3 powinny być o wiele wyższe niż na matrycy FF jeśli obie matryce będą miały taką samą rozdzielczość. I to jest dla mnie niejasne, dlaczego tak się dzieje. Czy faktycznie są tak ostre ?

 

Zdjęcia wziąłem stad:

 

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos5dsr&attr13_1=apple_iphonex&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=100&attr16_1=32&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0&y=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komu rozdzielczość w sensie  liczby pikseli,  jeśli patrzy na odwzorowanie szczegółu? Po co sobie utrudniać i przeliczać...  Liczy się tylko wielkość dysku Airego dawanego przez obiektyw i wielkość (rozstaw) pikseli na matrycy. Ile pikseli przypada na jeden dysk Airego.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kapitan Cook napisał:

 

Bo ta rozdzielczość przekłada się na odwzorowanie szczegółu.

Wiedząc jaką liczbę pikseli ma matryca i jaka jest wielkość matrycy obliczysz oczywiście jaką wielkość ma jeden piksel. Ale przecież od razu to wiesz ze specyfikacji matrycy, niczego nie musisz liczyć.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

@JSC Odchodzimy od tematu. Dlaczego w sytuacji gdzie tablica testowa wypełnia cały kadr, mniejsza matryca o mniejszej ilości MP daje takie same rezultaty jak FF o 4 większej rozdzielczości ?

A jakie wielkości pikseli mają te dwie matryce?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie same, ale jakie to ma znaczenie skoro kadr jest wypełniony tablicą testową w takim samym stopniu. Gdybyśmy mówili o robieniu zdjęć astro TAKĄ SAMĄ ogniskową miałbyś rację. Mi natomiast chodzi o testy, gdzie sytuacja wygląda tak:

 

obraz.png.48f5c31703feca1a9f6650b7afd3225e.png

 

 

 

 

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@JSC Odchodzimy od tematu. Dlaczego w sytuacji gdzie tablica testowa wypełnia cały kadr, mniejsza matryca o mniejszej ilości MP daje takie same rezultaty jak FF o 4 większej rozdzielczości ?

FF z 50 MP nie ma większej rozdzielczości niż 12 MP 4/3. Matryca 4/3 ma 4x mniejszą powierzchnię od matrycy FF. 50/4 = 12,5, czyli obie mają tyle samo MP na cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@apolkowski Zgadza się , a teraz popatrz na rysunek powyżej. Miałbyś rację gdyby te matryce robiły zdjęcie tablicy testowej tą samą ogniskową z tej samej odległości a tak nie jest.

Jesteś pewien, że FF jest dalej niż 3/4? Powinno byc odwrotnie. FF ma większy 4x FOV niź 4/3.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał:

Jesteś pewien, że FF jest dalej niż 3/4? Powinno byc odwrotnie. FF ma większy 4xFOV niź 4/3.

 

Masz rację odległość taka sama, natomiast ogniskowa będzie 50mm aby tablica zajmowała cały kadr. Nadal nie tłumaczy to różnicy w wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał:

Czyli nie to samo szkło. To o czym jest ten wątek?

 

Wróć do pierwszego postu. Ogniskowa w ogóle nie ma tu nic do rzeczy. Każdą kombinację ogniskowa-matryca ustawia się do testu tak aby tablica testowa zajmowała tyle samo miejsca w kadrze. To jest logiczne, bo w jaki inny sposób miałbyś wykazać że dany obiketyw jest ostrzejszy od innego? Tylko w ten sposób można wykazać jak ostry jest dany obiketyw. Dlatego mnie na forum zaskoczyło to że mało mówi się o tym jak wielki musi być rozrzut w jakości wykonania teleskopów i apertura to nie wszystko. Wspominałem, że brakuje mi właśnie takich testów choćby refraktorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy post odpowiedziałem. Rozdzielczość obiektywu nie zależy od matrycy. 

 

2 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

że brakuje mi właśnie takich testów choćby refraktorów.

Opracuj metodologię i zrób takie testy swoich teleskopów.

 

Odpuszczam, bo nie jestem kompetentny w kwestii kontroli jakości produkcji teleskopów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Kapitan Cook zmienił(a) tytuł na Rozdzielczość systemu obiketyw-matryca w testach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.