Skocz do zawartości

iOptron CEM70


yakson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, od stycznia jestem w posiadaniu tegoż montażu, wizualnie wygląda na kawał solidnego żelastwa. Niestety tylko wygląda a przynajmniej mi się tak wydaje.
Otóż mam z nim problem z guidingiem, wykres wygląda tragicznie, gwiazdki są pojechane. Wrzucę kilka screenow z moich dzisiejszych testów. Ktoś mógł by mi powiedzieć gdzie robię błąd?

Tak wyglądają moje ustawienia zaawansowane:

48074861_ustawieniazaawansowane.thumb.jpg.283c7101ebcb6b157718ebc412bb54d6.jpg

 

2044245676_guidepokalibiasyst.jpg.2131cafba1060768edb8baf9669d6c51.jpg

1183370792_danekalibracyjne.jpg.724008baebd08a3b523ae56044ba801b.jpg

asystent.jpg.01be2338dbce4184cb2c0881d929f370.jpg

 

Test krzyżowy:1155779982_testkrzyzowy.thumb.jpg.7e64ac8129b90c877403f772a32cb21c.jpg

 

Zwiększałem histerezę do 30, zmniejszałem agresywność jakoś nic nie przyniosło efektu. Piki po zmniejszeniu agresywności stały się bardziej łagodne. Pogoda była bezwietrzna.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wygląda to jak jakiś mechaniczny problem z montażem. Ustawienia PHD są raczej poprawne . Niestety to chińszczyzna , a więc mogą zdarzać się grube błędy w montażu . Może masz jakiś luz w mocowaniu silnika lub ślimaka? Może paski są luźne ?  Ja bym pokusił sie o rozkręcenie i sprawdzenie wszystkiego po kolei.  Mam CEM60 , ale nigdy nie miałem takich problemów . Natomiast w moim CEM25 zawieszenie kołyski silnika ze ślimakiem w osi DEC było lużne i też miałem takie odjazdy  . Po  dokręceniu i wyregulowaniu problem zniknął .

Poza tym warto pamiętać, że te montaże są wrażliwe na wyważenie , powinny być wyważane "w punkt" , bez przeważania w żadną ze stron. Jeżeli masz coś nie tak z wyważeniem setupu, to także będzie przyczyna dziwnego zachowania ( chociaż jest to raczej mniej prawdopodobne , bardziej szukałbym jakiegoś luzu).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach prawdopodobnie kupię CEM70-EC więc też jestem bardzo ciekawy porad. Na pewno wszystko masz dobrze skręcone na sztywno? Jaką masz skalę guildera? Mam nadzieję, że uda Ci się rozwiązać problem - będę śledził ten wątek. 

ps. trochę mnie nastraszyłeś :(

Edytowane przez RafalT73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duser ja najprawdopodobniej oddam ten montaż, dodam ze to moj drugi. Pierwszy byl tak rozregulowany że po zamknieciu osi ra montaż jezdzil po zębach. Mocno wkurzony poprosiłem o wymianę ( nie bylo z tym problemu, choc podejrzewam ze teraz moja wiedza pozwolila by mi sie z tym uporac a mont moze by dzialal "inaczej") Dowiedziałem sie ze te montaże mają problem z przeniesieniem napędu i mogą zdarzyć sie modele jak najprawdopodobniej mój.

Zastanawiam sie nad wymiana na eq6r.

@RafalT73 wszystko ladnie poskręcane, jedyne luźno zwisajace kable to zasilanie astrolinka i kabel usb z astrolinka.

Ogólnie zatrważa mnie jakość sprzedawanych sprzętów, najlepiej jak by wszystko odrazu szło przez rzetelny serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, yakson napisał:

ja najprawdopodobniej oddam ten montaż, dodam ze to moj drugi. Pierwszy byl tak rozregulowany że po zamknieciu osi ra montaż jezdzil po zębach. Mocno wkurzony poprosiłem o wymianę ( nie bylo z tym problemu, choc podejrzewam ze teraz moja wiedza pozwolila by mi sie z tym uporac a mont moze by dzialal "inaczej") Dowiedziałem sie ze te montaże mają problem z przeniesieniem napędu i mogą zdarzyć sie modele jak najprawdopodobniej mój.

Zastanawiam sie nad wymiana na eq6r.

Coraz więcej niedoróbek przechodzi przez sito kontroli, o ile jakakolwiek jeszcze w IOptronie istnieje . Żenada

 

Mimo wszystko zachęcam do zaglądnięcia do środka , o ile nie likwiduje to gwarancji  - ale chyba te montaże nie są w żaden sposób plombowane .

Budowa takiego montażu jest prosta jak konstrukcja cepa  - a nawet prostsza.

Wózek z zamocowanym silnikiem i ślimakiem jest zamontowany ruchomo na czymś w rodzaju zawiasu . Całość dociskana jest magnetycznie ( magnesy tak zamontowane, aby się odpychały). W sumie to genialny pomysł, bo omija konieczność precyzyjnego wykonania ślimacznicy , kasuje wszelkie luzy i jednocześnie nie stawia nadmiernego oporu. Warunkiem poprawnej pracy jest jednak prawidłowe poskładanie całości bez luzów na wyżej wspomnianym zawiasie ( są tam dwa łożyska stożkowe dociskane śrubami ) oraz prawidłowe zamontowanie ślimaka tak, aby chodził lekko, ale bez luzu.  Inaczej zawias i wózek latają na boki , co może powodować takie szpilki , jak u ciebie.

Ale oczywiście , jakąś opcją jest kopnięcie w d... IOptrona i zakup czegoś innego , choćby AZ-EQ6  - sprzęt sprawdzony i chwalony przez użytkowników , a poza tym tańszy

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc i kolejne testy. Sprawdziłem napięcie pasków, wyregulowałem ponownie przekładnie, efekt bardzo mizerny. Nie mam pojęcia co może być z nim nie tak.

Warunki oprócz tego że było blisko pełni miałem dobre, bez wietrze i niższa wilgotność. Na moncie wisi około 10kg (TS-optics 102 CF FPL55; QHY168c; Guide - ZWO280/60 kamera ZWO 290mm mini; Atrolink4 USB.

Wykres guidingu po kalibracji i asystencie:1201583898_guidekaliasys.jpg.ae3b4c376648c9630ca30e7d576a4fcf.jpg

 

Dane kalibracyjne:
381109453_danekalibracyjne.jpg.7f1f496007a1d156faad2c96996ec38b.jpg

 Asystent:
 

asystent.jpg.d4931a46f08e9179d70d168a19ee8d6e.jpg

 

Pomiar luzu:
1207656239_pomiarluzu.jpg.1e42e9271a52945e94e0a50444c14d1a.jpg

1305486975_guidepokalibracji.jpg.1b96f88c06f8b3d5ee465547960329b2.jpg

 

Ciągle pojawiają się duże piki w obu osiach. Wydaje mi się że montaż tej klasy wykres powinien mieć znacznie bardziej płaski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na Wasze wykresy i choć wyglądają diametralnie różnie to jednak RMS całkowity jest na podobnym poziomie (Ok. 0.9”). Macie różne skale obrazu i może tu leży problem - Yakson ma  2.14”/px a Marcin 4.46”/px. Czy przy słabym seeingu wykres nie będzie właśnie tak poszarpany jak u Yaksona przy dużej skali?

ps. Mam podobny problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin Ksiazek napisał:

Tyle, że ja nie guidowalem wbudowana lunetka, a poprzez zewnętrzny guider 60/210mm z kamerą Atik 428ex

OK, nie twierdze że używałeś wbudowanego guidera. Ogniskowa 210 z pikselem 4.54um Twojej kamery Atik428EX daje skale 4.46”/px. To skala 2x większa niż u Yaksona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie,

Chciał bym zakończyć temat moich przygód z owym montażem.

Otóż postanowiłem wziąć byka za rogi i sam zbadać sprawę o co chodzi. Ioptron wysłał mi maila z instrukcją w PDF jak rozebrać montaż, dotyczyła cem120 ale konstrukcyjnie wiele rozwiązań jest tych samych lub bardzo podobnych. Rozkręciłem montaż zdemontowałem ślimacznicę i ślimaka w obu osiach. Wyczyściłem je i nałożyłem nowego smaru.

Zdemontowałem łożyska na ślimaku i sprawdziłem czy płynnie się kręcą. Jakież było moje zdziwienie, kręcąc delikatnie w palcach, dające się wyczuć łapanie tych łożysk. Tak jak by ktoś nasypał tam piasku. Postanowiłem je wymienić, rozmiar tych łożysk to 22x10x7mm – nietypowe. Znalazłem tylko Chinole z aliexpresu ale to w ogóle nie wchodziło w grę. Kupiłem EZO 22x10x6mm i wytoczyłem podkładki 22x18x1mm. Podkładki trzeba było dać na oba łożyska bo jest bardzo mało luzu miedzy kołem pasowym a obudową ślimaka. Najlepszy wynik jaki osiągnąłem prowadzenia to 0,38”, gorszych jest wiele do około 0,6 ale to głównie sprawka seeingu. Na ten moment jestem zadowolony z montażu.

 

WhatsApp Image 2022-07-26 at 15.38.12.jpeg

Edytowane przez yakson
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.