Skocz do zawartości

Pląs ócz na Srebrnym Globie - test Celestrona C9,25''


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Mój następny wpis dedykuję wszystkim fanom Bullialdusa...

 

Jak to - nie ma tu żadnych fanów Bullialdusa?? Niesłusznie - zobaczcie jakie to niesprawiedliwe. Mało kto słyszał o Bullialdusie, tymczasem są momenty, w których prezentuje się naprawdę efektownie!

 

 

BULLIALDUS-2022-03-12.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baryłka nie jest moja - testowałem ją ale nie jest to postęp na tyle zdecydowany w stosunku do jednak wygodniejszego (bo mniejszego) 8'' LX200 ACF którego używam na co dzień, aby się na nią przesiadać. W wizualu C9,25 pokazuje nad LX200 bardziej zdecydowaną przewagę, obraz jest krystaliczny i znacznie **jaśniejszy** co przy powiększeniach ponad 300x ma już znaczenie. Ale granica najdrobniejszego detalu jest w obu tych teleskopach podobna - i w wizualu i na fotkach, tyle że C9,25 nieco precyzyjniej te detale definiuje. Jednak głębiej niż 8'' ACF nie sięgnie - dlatego zostaję póki co przy Meade. Może pokuszę się o jakieś szersze porównanie kiedyś.

 

Oczywiście w wizualu nie sięgnie się tego co na fotkach - nie ma mowy, a im większa średnica tym rozdźwięk między wizualem a fotografią większy, bo w wizualu zatrzymujemy się w pewnym punkcie ze względu na seeing. Stackowanie natomiast pozwala trochę zniwelować wpływ seeingu i wyzyskać aperturę, czego oko już nie zrobi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku poświęconym zdjęciom Księżyca w dużej skali wrzucę w najbliższym czasie kilka zdjęć wykonanych równolegle za pomocą mniejszego, 8'' Meade LX200 ACF, przy którym zdecydowałem się pozostać. Jestem ciekaw czy Koleżeństwo poprze tę moją jedynie słuszną decyzję:

 

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna próbka z Celestrona. Tym razem starałem się tak dobrać metody obróbki, aby zbliżyć się pod względem "artykulacji" - czyli faktury czy stopnia wyostrzenia - do efektów uzyskiwanych z Meade LX200 ACF. Zdjęcie wykonane tego samego wieczora i w tych samych warunkach co fotka pokazana tutaj:

 

 

TYCHO-2022-03-13.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba powiedzieć, że w ostatnich miesiącach pogoda nas nie rozpieszczała i okazji do obserwacji Księżyca było naprawdę niewiele. Zwłaszcza na terenach wiejskich wokół Krakowa - bo gdzie indziej nie sprawdzałem. Nie dziwota zatem, że gdy ostatnio trafiło się kilka ładnych nocy z przyzwoitym seeingiem, a do tego wpadł w ręce tak zacny Celestronek, człowiek jak to mówią - dosłownie rzucił się na kratery jak szczerbaty na suchary...

 

No i taki jeden krater jeszcze wydobyłem z zebranych przy tej wspaniałej okazji materyałów:

 

 

COPERNICUS-2022-03-12.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma się czym chwalić, jakość jest taka sobie, ale dla zainteresowanych kilka przykładów co udało mi się wycisnąć z tego Celestrona z użyciem 2x Barlowa ED. Szczerze mówiąc Barlow ów sprawdzał mi się świetnie z edzią SW120 ED. Ale z SCT-kami i makami daje raczej marne efekty.

 

 

RIMAE-SIRSALIS-2022-03-17.jpg

 

GRIMALDI-2022-03-17.jpg

 

EDDINGTON-2022-03-16.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.