Skocz do zawartości

Wymiana gniazd /modułów USB w montażu


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

od samego początku mam problemy z połączeniem USB z ASA DDM60.

Producent zmienił mi ustawienia dla portów bo wywalały się non stop. Wymieniłem kompa, kupiłem porządny hub, wymieniłem kable.

I jest lepiej, ale w dalszym ciągu raz lub kilka razy na noc montaż traci sterowanie. I nie jest możliwe jego uruchomienie inne niż odłączenie zasilania montażu. Reset kompa nie wystarcza. Widać do tego wyraźny wpływ temperatury.

 

Bazując na tym domyślam się, że usterka dotyczy modułu USB w montażu. Może zimny lut (problemy występują przy szybkim przesuwie, najczęściej w czasie robienia MLTP), może coś z zasilaniem portów.

Czy wymiana całego modułu odpowiadającego za komunikację USB w montażu wchodzi w grę samodzielnie?

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Czy wymiana całego modułu odpowiadającego za komunikację USB w montażu wchodzi w grę samodzielnie?

O czym konkretnie piszesz? Wymianie całej płytki na której jest USB? Jak da się ją kupić u producenta to tak :)

A może o wymianie samego portu? Na 95% tak, jest tam prawdopodobnie typowe złącze które można kupić.

Czy może pytasz o przelutowanie tam czegoś więcej, ale nie wymianę płytki? To już zależy co tam jest, ale też nie powinno być problemów. Jest jednak jest pytanie o sens.

 

Piszesz że problem występuje częściej podczas przesuwania - czy wówczas kable się ruszają, czy są wyprowadzone w nieruchomej części? Jak się ruszają, to można popatrzeć na gniazdo, a jak nie, to znaczy że przez środek idzie jakaś wiązka i można ją spróbować poprawić.

 

Generalnie, uważam że zdecydowaną większość problemów z USB stanowi problem z kontaktowaniem w samym gnieździe. Nie ma na to idealnego rozwiązania, USB jest po prostu mechanicznie "niepewne".

 

Cytat

może coś z zasilaniem portów.

Trzeba by to sprawdzić, ale jest duże prawdopodobieństwo, że zasilanie z USB w tym montażu nie jest w ogóle wykorzystywane - ewentualnie służy do detekcji wpięcia kabla. Często pomija się to zasilanie w urządzeniach o większym poborze prądu, wszak i tak to zasilanie jest niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateuszW napisał:

większość problemów z USB stanowi problem z kontaktowaniem w samym gnieździe

Standard USB-A jest w moim odczuciu ogólnie najsłabszym ogniwem zestawów astro. Szczególnie zimą, lekko jakiś kabelek się szturchnie i koniec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez oś ra idą kable, ale nie do podłączenia monta do komputera tylko akcesoriów. To gniazdo do monta jest w podstawie i nic się nie rusza i nie zmienia. 

 

Sam nie wiem co mógłbym zrobić, ale to raczej na pewno jest coś w elektronice asa. Być może zacząć od przelutowania portów.

 

Radzę sobie tak, że resetuje i wyłączam wszystko i od nowa robię MLPT. Czasami 5 razy zanim mi się uda.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USB to najgorsze cholerstwo i też, co rusz, mam z tym problemy. USB to tylko 4 przewody - jak dalej będzie tak dokuczliwe to zmienię USB na złącza modelarskie Multiplexa. Nawet nie trzeba wlutowywać gniazda USB a po prostu wyprowadzić te 4 przewody. Złącza Multiplexa stosuję od lat w modelach latających i są naprawdę niezawodne. (https://modelemax.pl/pl/konektory/3839-konektor-multiplex-komplet?fast_search=fs) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź okablowanie płyty czy gdzieś kable się nie przetarły - WSZYSTKIE ...  taki efekt przy przesuwie może być spowodowany skokami napieć któejś przetwornicy która odpowiada za zasilanie kontrolera USB a co za tym idzie ... reset komunikacji. Może też procek sam wariować w montażu od skoków napięcia. Zapewne 3.3V albo 5V dostaje po dupie.

 

Jak masz jakiegoś hotair-a to możesz się bawić w lutowanie ... z w miare dobrym topnikiem np AMTECH-a. Jeśli obudowa układu to SO to od biedy dasz radę ale jak TQFP albo najgorsze BGA to daj sobie spokój bo popsujesz i pourywasz pady ....

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zdemontowałem stare USB od DDM  to oczywiście kupiłem nowy solidny dwu wtykowe USB. DDM już wtedy nie był na gwarancji .Aby dostać się do USB w DDM trzeba zdemontować ten okrągły tylny dekielek który jest przykręcony do DDM na cztery śrubki, trzeba odkręcić te cztery małe śrubki a następnie odłączyć dwa kable  od płyty głównej elektronik DDM, te kable są zakończone  małymi wtyczkami ,  jeden kabel to waśnie kabelek od USB a drugi kabel to kabel od lasera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.