Skocz do zawartości

M81, M82


malebranchi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Dzielę się pierwszym zdjęciem, Galaktyką Bodego (M81) w towarzystwie Cygara (M82) oraz Girlandy (NGC 3077). Było przy tym sporo zabawy i sporo błędów:

- źle przyklejony kabel grzałki LW - przez co gwiazdy wyszły "poszarpane", na zdjęciu są przykryte luminacją, przez co są białe,

- w połowie drugiej sesji zorientowałem się, że nie włączyłem chłodzenia kamery,

- źle mi poszło przeniesienie Ha na kanał R.

 

SW 130/650 PDS, QHY163m

RGB: 15x180s, L: 93x90s, Ha: 6x600s

Gain: 140, Offset 50, Temp -10 (jak włączyłem ;p)

razem: 5h 34m 30s
 

Akwizycja astroberry, potem Siril, Starnet i PS.

 

Zapraszam do uwag, ocen i komentarzy.

 

HaRGBL_v3.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowicie zachwiane kolory tutaj, w ogóle nie ma niebieskiego, do tego paliłeś Ha a widać tylko na M82 to.

Tło za ciemne, gwiazdy w ogóle nie mają koloru. Sorry, ale wg. mnie powinieneś przepracować to zdjęcie jeszcze raz i wszystko robić 2x mniej.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja to już duży postęp! Oby tak dalej. To jeszcze trzecia, piąta i dwunasta :D Potem będzie już tylko lepiej. A tak serio to większość tych informacji o których mówią tu koledzy jest w Twoim stacku tylko trzeba to wydobyć. Widzę, że strasznie próbujesz ukryć brak flatów? Bo tło jest ciemne jak smoła :D

 

Dla porównania moje - nie żeby było jakimś wartościowym materiałem do porównania, bo popełniłem tam wszystkie chyba możliwe błędy początkującego ale tylko zwróć uwagę na jasność tła. Tam jest sporo ciekawych rzeczy, mimo, że nie uchwyciłem żadnych IFN-ów.
 

M-81_82_corr_color2_sb.png

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lagata1 napisał:

bierz za referencyjne zdjecie Tuvoc i kombinuj żeby twoje było podobne, jakoś u ciebie coś z kolorami nie wychodzi jak powinno 

A w życiu :) Bierz raczej porządne fotki pod uwagę :D
https://www.astrobin.com/full/341033/E/

https://www.astrobin.com/full/q5srh8/0/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, malebranchi napisał:

hmm jak uzyskać środek galaktyki żółty a spirale niebieskie? To naturalnie po złożeniu kanałów powinno wchodzić, czy trzeba jakiś sztuczek w ps'ie używać?

Oj z PS to nie pomogę. W Pixinisght mogę pokazać co i jak. Generalnie to kolor środka oraz ramion wychodzi naturalnie o ile jest wystarczająco dużo materiału. Jeśli dodatkowo mamy DSLR po modzie albo kamerę chłodzoną to i wodór się złapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi naturalnie w psie, ewentualnie na warstwach można podbijać ' selective color', 'hue/satuaration' czy na 'balance' - bez moda ciężko, wodoru nie wychodzi za wiele, tylko naprawdę mocne jego partie - zaznaczę tylko że używam bezlusterkowca

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coraz lepiej. Ja by, zaczął od fotometrycznej kalibracji kolorów w Sirilu i miał tą kwestię z głowy. 

 

W dniu 28.03.2022 o 11:30, malebranchi napisał:

hmm jak uzyskać środek galaktyki żółty a spirale niebieskie? To naturalnie po złożeniu kanałów powinno wchodzić, czy trzeba jakiś sztuczek w ps'ie używać?

 

Mam wrażenie, że wszyscy ściemniają i kolorują ramiona na niebiesko. Takie wielkie małe kłamstewko astrofotografii.  Większość galaktyk naturalnie jest żółto-bordowa, bo dominują gwiazdy ciągu głównego i pyły.  Błękitne gromady gwiazd są w mniejszości. 
Ale może to tylko ja zgubiłem się w teorii spiskowej :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych kolorów to myślę że każdy trochę fałszuję żeby jego było ' naj' albo jako wersję impresjonistyczną po prostu woli - teraz patrzę dopiero na kompie i widzę że tło packuje w paru kolorach - może tak gradientxterminator? albo hue/saturation i suwaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.