Skocz do zawartości

Książki dla początkujących


monszka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Z góry przyznaję, że jestem totalnym laikiem a wszelka wiedza jaką mam jest ze szkoły, ponadto nie jestem orłem z fizyki. Mimo to bardzo interesuje mnie temat kosmosu i postanowiłam w końcu poważnie zainteresować się tematem. Od czego zacząć? Macie do polecenia jakieś książki, może niekoniecznie stricte naukowe, ale popularno-naukowe, dokumentalne? Tak, żeby nie trzeba było ruszać swoich ostatnich komórek ale jednak dowiedzieć się jakiś historii/ciekawostek? Małymi kroczkami ale do przodu :)

 

Dzięki za wszelkie odpowiedzi! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej,

 

Dzięki bardzo za poleceniem, wygląda obiecująco.

 

Odnośnie pytania, kosmos czy astronomia - powiem, że naiwnie myślałam że to to samo. Ktoś mi kiedyś powiedział, że na wszechświat można patrzeć jak na nadmuchiwany balon - rozszerza się w każdym możliwym kierunku, co jednocześnie sprawia, że odległości między poszczególnymi obiektami też powoli wzrastają (tu muszę podkreślić, że kogoś parafrazuję, więc może nie do końca jest prawdą to co teraz mówię). Inny ciekawy fakt - im szybciej się poruszamy, tym czas płynie wolniej. Właśnie takich rzeczy szukam, takich, które zainteresują tematem a nie przytłoczą ilością informacji ciężkich do przyswojenia. Być może jeszcze jakaś ciekawa lektura przyjdzie Ci do głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mogę polecić kurs "Wprowadzenie do kosmologii" w Copernicus college.

https://www.copernicuscollege.pl/kursy/wprowadzenie-do-kosmologii

 

A z książek, to autorstwa Neil deGrasse Tyson'a. Ma ich trochę, czytałem astrofizykę dla zabieganych i kosmiczne zachwyty - totalny entry level i tak się przyjemnie czyta, że książkę połykasz w jeden wieczór.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dla początkującego polecam coś takiego, może znajdziesz na jakimś portalu aukcyjnym: https://www.proszynski.pl/Fizyka_podrozy_miedzygwiezdnych-p-277-.html

Naprawdę super wyjaśnia pewne tematy z filmów s-f i pozwala na pewne zagadnienia spojrzeć z innej perspektywy. Przede wszystkim, napisana przystępnym językiem :flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, monszka napisał:

 

Odnośnie pytania, kosmos czy astronomia - powiem, że naiwnie myślałam że to to samo.

 

Opisując to jednym zdaniem można powiedzieć że Kosmos to jest Wszechświat czyli przestrzeń, czas, energia i prawa fizyki opisujące to wszystko.

 

Astronomia to nauka zajmująca się badaniem ciał niebieskich, oraz zjawisk zachodzących pomiędzy nimi.

 

Powodzenia w odkrywaniu piękna astronomii oraz Wszechświata ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej zacząć od książek Neila de Grasse Tysona (Kosmiczne zachwyty, Kosmiczne rozterki, Astrofizyka dla zabieganych, Listy od astrofizyka) 

Świetnymi pozycjami, ale trochę cięższymi, są książki Hawkinga (Krótka historia czasu, Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania, Wielki projekt) oraz Andrzeja Dragana (Kwantechizm oraz druga część której jeszcze nie miałem okazji przeczytać) 

Z tego co kojarzę to przyjemnie się czytało "Piękno Wszechświata" Briana Greene oraz "Zapytaj astronautę" Tima Peake'a 

 

 

Jeszcze dodam, że warto zwrócić uwagę na czasopisma takie jak Urania czy Astronomia; również Focus i Świat Wiedzy wypuszczają co jakiś czas ciekawe artykuły w tematyce kosmosu

Edytowane przez kaerpegie
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mocno polecam https://allegro.pl/oferta/astronomia-przewodnik-anton-vamplew-will-gater-11910066332?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_ksiazki_pla_ss_ps&ev_adgr=books ps&ev_campaign_id=15019228530&gclid=EAIaIQobChMInoPll8yF9wIVFKWyCh3bnwSkEAQYAyABEgIUkvD_BwE

 

Nie jestem już całkiem początkujący, ale i dla mnie ta pozycja jest niezłym przewodnikiem po niebie. Zawiera też bardzo krótkie i przystępne ale jednocześnie treściwe omówienie podstawowych zasad fizyki i technik obserwacyjnych. Bogato i dobrze ilustrowana. Warto kupić, stale do niej zaglądam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił:

Wszechświat w Twojej dłoni,

Dzień w którym odkryliśmy wszechświat,

Kosmos Einsteina,

Kosmiczne związki... Jest tego dużo więcej ale tak na szybko te dobrze wspominam. Nie są to książki wprowadzające w obserwacje ale o kosmosie i o ciekawych rzeczach z nim związanych,fajnie lekko się czytało :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2022 o 20:29, PawlU81 napisał:

Ja polecam moja pierwsza dobra książkę astro kupiona za dzieciaka, Gwiazdy Joachim Herrmann ma trochę lat Ale bardzo dobrze napisana.

 

 Też mam sentyment do tej książki, dla mnie również to była pierwsza "poważna" książka dotycząca obserwacji astronomicznych :)  Jeżeli chodzi o ogólną wiedzę z astronomi to bardzo polecam darmową ksiązkę Astronomy OpenStax - bardzo aktualna i opisuje moim zdaniem wszystkie podstawy związane z astronomią wraz z całym kontekstem historycznym tej dziedziny. Trzeba tylko trochę umieć czytać po angielsku.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2022 o 22:05, Iridium napisał:

Cześć,

 

kosmosem czy astronomią?

 

Kolega miał na myśli zapewne podział na:
kosmos - czyli mechanika nieba, astrofizyka;
astronomia - obserwacje nocnego nieba.

Jak dla mnie zdecydowanie bardziej odpowiada literatura z tej drugiej kategorii.

 

Najlepsze moim zdaniem tytuły jakie miałem okazję przejrzeć to:
- "Niebo na dłoni" - D. Kalmancok, D. Pittich (stare ale jare, Święty Graal astroliteratury);
- "Gwiazdy, planety" - I. Ridpath, W. Tirion (mnogość i bogactwo opisów obiektów astronomicznych).

 

Warte uwagi:
- "Astronomia" - I. Ridpath (podział obiektów na wizual, lornetka, teleskop);
- "Astronomia. Przewodnik po Wszechświecie" - R. Burnham, A. Dyer (plus za opis kilku eMek na końcu książki).

 

W internecie znajdziesz po angielsku (ale bez znajomości języka też sporo wyciągniesz z tego) w pdfie:
- "The Observer's Sky Atlasy" - E. Karkoschka (inna filozofia prezentowania obiektów na niebie, taki smaczny astroschabowy, ale bez ziemniaków i surówki);
- "Binocular Certyficate Handbook" - J. Flannery (miód malina dla użytkowników "dubeltówek").

 

Jako ozdoba półki:
- "Dark Skies" - V. Stimac (napisana prostym angielskim, książka o astroturystyce);
- "Niebo" - P. Rudź (takie polskie "Niebo na dłoni").

 

Większość to starsze tytuły, ale warto poszukać, bo nowsze wydania nie są tak bogate, a bywają nieco wtórne.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

No to ja polecę książki do których często wracam :) 

https://allegro.pl/oferta/atlas-gwiazd-przewodnik-po-konstelacjach-rudz-12801264832 - Atlas gwiazd P. Rudź 

Fajna pozycja, opis wszystkich gwiazdozbiorów widocznych z Polski (mapy, zdjęcia, obiekty DS...) w tym również trochę opisu mitologicznego ;) 

https://www.empik.com/astronomia-bez-tajemnic-rudz-przemyslaw,p1044889482,ksiazka-p - Astronomia bez tajemnic P. Rudź

Podobnie jak w.w książka, też są opisy gwiazdozbiorów (tylko podzielone na pory roku). Bardzo fajna pozycja, często do niej wracam^_^  

Ew. jeszcze ,,Niebo'' w.w autora - ale to już gruba i ciężka książka (za to jest w niej też niebo południowe) 

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4985894/niebo 

Mam nadzieję, że pomogłam! :D 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś właśnie dotarł do mnie "MÓJ" (w końcu własny) egzemplarz "Nieba na dłoni". Z książką oczywiście miałem do czynienia wcześniej. Otóż na mojej półce leżał dosyć długo egzemplarz biblioteczny. Niestety, mocno nadgryziony nieubłaganym zębem czasu no i co gorsza - nie mój własny.

To co zamówiłem na allegroszu przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Zapłaciłem 40 zł za praktycznie "nową" 34-letnią książkę. Poza drobnymi odgnieceniami na obwolucie, książka jest niczym nowa. Wygląda jakby ktoś ją wykradł z jakiegoś muzeum astronomii i wystawił na polskim serwisie aukcyjnym. Gdy ją otwieram, mam wrażenie że jestem pierwszą osobą, która to robi. Niektóre strony jeszcze lekko sklejone tuszem drukarskim. Przy kartkowaniu słychać ten dziewiczy zgrzyt kartek, charakterystyczny dla nowych książek. Brzegi stron ostre niczym brzytwa, jakby dopiero co wyszła wczoraj spod prasy drukarskiej.

W towarzystwie innych, współczesnych, wydań prezentuje się wciąż świeżo. Przyszła do mnie elegancko zapakowana i zabezpieczona. Chciałbym otrzymywać tak starannie zabezpieczone pakunki z komercyjnych księgarni.

Co do aktualności i zawartości merytorycznej to nie będę się wypowiadał. Kolega @midimariusz pięknie wszystko opisał już lata temu w dwóch wątkach:

 

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=16&t=15085

 

Ja jestem wniebowzięty. Dla mnie absolutny hit i "must have" miłośnika astronomii.

 

IMG_20221115_124024.jpg

IMG_20221115_123956.jpg

IMG_20221115_123700.jpg

IMG_20221115_124146.jpg

IMG_20221115_124114.jpg

IMG_20221115_124047.jpg

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kaerpegie napisał:

Nie chcę zakladać nowego tematu więc lekko odświeże ten - polecacie jakąś książke (w sumie lepiej jak będzie pdf) z zestawieniem wszystkich gwiazdozbiorów z opisami mitologicznymi? Teraz chciałbym je poznać z tej drugiej strony :) 

 

Jeśli mnie pamięć nie myli, to mitologia gwiazdozbiorów była opisywana chyba w poniższej pozycji. Ciężko mi teraz ocenić jakość opisów, bo książka dosyć dawno przewinęła się przez moje ręce.

 

IMG_20221115_134524.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.