Skocz do zawartości

Niespodzianka po przeprowadzce do nowego obserwatorium


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszym zebranym przeze mnie obiektem w nowej lokalizacji była gromada otwarta M44. Jakież było moje zdziwienie, gdy po zestakowaniu w DSS kompletu klatek ze światłem i kalibracyjnych uzyskałem taki oto obraz. Stakowanie w PIX dało zupełnie podobny efekt.

 

M44_all.jpg.92ae905cf8dbe954d2e8a0e5428efbf3.jpg

 

Ki diabeł? Wszcząłem dochodzenie. Zestakowałem najpierw tylko światło.

 

M44_LOnly.jpg.b37e52206139162ad0ca6737824096b2.jpg

 

Dodałem flaty.

 

M44_L_flat.jpg.704a026f81bc154a170efcf34929044e.jpg

 

A po dodaniu darków i/lub biasów efekt jest jak na pierwszym obrazku.

 

Co jest grane? Co się u mnie zmieniło po przeprowadzce? Darki złe, przecież do tej pory stosowałem je z powodzeniem? Światła złe? Przecież zestakowane bez darków dają normalny obraz?

Zmieniło się to, że w międzyczasie podniosłem sobie wersję APT do 3.90. Ale co z tego - przecież APT nie skopałby mi tak zebranego materiału?

 

Właściwie mam już wyjaśnienie tej niespodzianki, ale jeszcze chciałbym moją teorię ostatecznie sobie potwierdzić. O tym w następnym odcinku. A może macie już w międzyczasie jakieś teorie na ten temat? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Ciekawe, czy jakbyś beż nich stack zrobił, to ampglow byłoby większe.

 

Pokazałem przecież staki bez darków. Są ok, ale widać na nich wyraźnie ampglow.

 

17 godzin temu, kubaman napisał:

Kalibrowaleś darki biasem? Spróbuj na odwrót niż zrobiłeś (z lub bez).

 

Robiłem to w różnych kombinacjach. Za każdym razem gdy do stakowania dodawałem darki i/lub biasy dostawałem czarny obraz.

 

17 godzin temu, simarik napisał:

Podczas kalibracji darkami w Pix'ie miałeś włączoną optymalizację?

 

Ups, a tego to nawet nie wiem ale podejrzewam,  że to nie miałoby żadnego znaczenia.

 

Otóż i sprawa wyjaśniła się zgodnie z moimi przypuszczeniami. Gdy pierwszy raz odpaliłem setup, w APT (sam nie wiem dlaczego) użyłem natywny (windowsowy, nie ASCOM) driver kamery. Tymczasem darki i biasy miałem zebrane z użyciem drivera ASCOM. Potwierdziło mi się to dzisiaj, bo nazbierałem darki i biasy na sterowniku natywnym i z powodzeniem użyłem ich w stakowaniu. Bingo!

Rzecz ciekawa, że dla flatów żadnego znaczenia nie ma, przy użyciu jakich sterowników są zbierane. Nie jestem specem od kamer, więc mogę się tylko domyślać dlaczego akurat tak jest.

 

Dzięki wszystkim za udział z wątku. :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.