Skocz do zawartości

Sombrero


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, karp_killer napisał:

Proponuję zacząć obróbkę zdjęcia od kalibracji fotometrycznej. 

28 minut to zabawa w przypadku galaktyki, a nie poważny materiał. Proponowałbym raczej zrobienie normalnej sesji - 5 godzin. Może 6 albo nawet 10.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 23:03, Tuvoc napisał:

28 minut to zabawa w przypadku galaktyki, a nie poważny materiał. Proponowałbym raczej zrobienie normalnej sesji - 5 godzin. Może 6 albo nawet 10.

To wszystko jest zabawa i co z tego? :)  Nawet na 28 minutach materiału można się uczyć obróbki i nawet na 28 godzinach źle obrobionego materiału gwiazdy będą fioletowe. 

Ja używam Sirila do kalibracji kolorów. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że edukacja nigdy się nie kończy, tymczasem.... wczoraj popełniłem błąd i znowu tylko 10 klatek po 4 minuty ( tubka zachaczyła o monta o 1.30 i już mi się nie chciało dopalać więcej, nie z lenistwa, tylko ze zmęczenia i braku snu ) 

Tym razem jednak warunki o niebo lepsze to faktycznie i ostrość lepsza, wczoraj miałem niemal idealna pogodę i mimo że klatek znowu bardzo mało to widzę postęp wobec poprzedniego zdjęcia , ale to już się zegnam z sombrero do przyszłej wiosny ( podejdę jeszcze w starnecie do tej fotki, bo wiadomo, tam gwiazdki mozna osobno a tu blado wyszło )

1abc crop astropol.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2022 o 20:00, lagata1 napisał:

Podasz jakiś tutek do tej fotometri ?

W Siril?
Czynność wykonujesz przed jakąkolwiek inną edycją.
Klikasz na Kalibracja kolorów -> Photometric color callibration.

Podajesz nazwę katalogową obiektu (m104), klikasz Find. Wybierasz to, co się znalazło. 
Podajesz Focal distance i pixel size. 
Klikasz OK i trzymasz kciuki, że zadziała.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2022 o 20:00, lagata1 napisał:

Podasz jakiś tutek do tej fotometri ?

Tu masz opis z instrukcji do Sirila:

 

https://siril.org/tutorials/tuto-scripts/#lets-start-processing-the-result-a-nametuto-3a

 

Tu jest więcej tutoriali, zdaje się że do wersji 1.0:

https://siril.org/tutorials/

 

A tu manual do wersji 0.9.9:

https://free-astro.org/download/siril-doc-0.9.11-en.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.