Skocz do zawartości

filtr IR jako anty LP ? - otóż nie


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając spektra stosowanych źródeł światła stwierdziłem, że powyżej długości fali 650nm jest mało LP, oprócz stosunkowo silnego piku przy 819nm lamp sodowych i halogenkowych.
Tak więc źrodził mi się pomysł na test: a jakby mieć filtr, który przepuszczałby światło pomiędzy 650nm i 819nm?
Dzięki pomocy @Behlur_Olderys znalazłem zaskakująco dobry filtr przepuszczający pasmo 700-800nm: https://opticalfiltershop.com/shop/bandpass-filter/nir-bandpass-700nm-to-1100nm/nir-bandpass-filter-750nm-fwhm-100nm_b/

Test polegał na naprzemiennym naświetleniu 10 klatek M101, z użyciem powyższego filtru, luminacji, oraz baadera 685+nm, wyniki w postaci GIF-a.
Niebo SQM 20.2  według danych z lightpoluttion.info, warstwa world atlas 2015. Teleskop newton 200/800, kamera starlight xpress sx694, klatki 300s.

wygląda na to, że nie jest to dobre rozwiązanie, ogólny SNR jest gorszy. Na galaktyce jest mniej kontrastu, pewnie przez to, że pyły są bardziej przeźroczyste dla podczerwieni i, że w świetle widzialnym mamy parę linii emisyjnych. Na plus filtra IR zauważyłem, że pojawiają sie jakieś drobne gwiazdopodobne obiekty w tle, które w luminacji nie są widoczne. 


Lum_vs_700-800.gif.938d7468acf82483716c7c700d98e913.gif


Co ciekawe filtr baader 685nm wydaje się wypadać lepiej niż 750(100)nm, mimo, że przepuszcza pik LP o długości fali 819nm.


Baader_vs_700-800.gif.9b39834feb6fecdac1bfa5debe27e7de.gif


Linki do publikacji zawierających spektra LP: 
 https://www.researchgate.net/publication/223137703_Spectral_Identification_of_Lighting_Type_and_Character 
 https://www.researchgate.net/publication/345387874_Emission_spectra_of_light-pollution_sources_determined_from_the_light-scattering_spectrometry_of_the_night_sky 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szalony pomysł z tym filtrem :)

 

1. Nie ma sensu walczyć z pikiem na 815 nm, bo im dłuższa fala światła, tym słabiej się ono rozprasza w atmosferze / lepiej ją przenika

2. Powyżej 700 nm sprawność matrycy w Twojej kamerze mocno spada.

3. W M101 jest pełno młodych i gorących / niebieskich gwiazd

4. Gwiazdy z pkt. 3 jonizują obszary HII, których jest bardzo dużo w M101

 

Podsumowując: filtr IR jako anty galactic ? - otóż TAK :D 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie zaraz anty-galactic...;)

 

Ja mam niebo SQM 18.5. Bez filtra 850nm to galaktyki w ogóle bym nie widział za bardzo, a klatka byłaby przepalona po 10s. Ale oczywiście, bez obszarów Ha i kanału niebieskiego galaktyki tracą sporo światła i szczegółu.

 

Z chęcią spróbowałbym podobnego porównania ode mnie z balkonu, ale z QHY462 niestety nie będę mógł pokazać zwykłej luminancji do porównania, bo to kolorowa kamera (przynajmniej w paśmie V, bo w dłuższych falach staje się monochromatyczna)

 

Co do porównania filtrów ir to wydaje się, że 685 ma po prostu szersze pasmo więc i światła łapie więcej.

 

@MaciejW jak zawsze dziękuję za drążenie tematu :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

IMX585 ale to kolor :(

No kolor, kolor. Ale kurde, patrz:

https://player-one-astronomy.com/product/uranus-c-usb3-0-color-camera-imx585/

 

Za te pieniądze, to mógłbym żyć z tym kolorem :D Choć w podczerwieni wypada niestety gorzej od 462. Albo może w świetle widzialnym ma większą sprawność od 462, a w podczerwieni podobną?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.