Skocz do zawartości

Laser biegunowy


Zlew

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż Bresser Exos-2 który nabyłem drogą kupna miał uszkodzoną lunetkę, przez co początki jego używania to był dramat. Co prawda szybko zaopatrzyłem się w program PAT od @bujarek ale potrzebowałem czegoś co pozwoli mi zgrubnie ustawić montaż na NCP. tak narodził się pomysł lasera biegunowego, montowanego podobnie jak Polemaster:

62684144_2022-06-1011_21_23-.jpg.72c0830420342b981f918b9d59cdc75c.jpg

Wymagał on jednak zewnętrznego źródła zasilania. Czyli w skrzynce sterującej całym tym ustrojstwem musiała pojawić się dedykowana przetwornica, z której zasilany był laser. Z racji faktu, że był używany w sumie krótko to zrodził się pomysł na zbudowanie wersji z własnym zasilaniem. 

I tak oto narodziła się rewizja R01 ;)

image.jpeg.43f29cb90c5b98564df84cf102b94ca9.jpeg image.jpeg.227747b882131120ec4025d4f133d758.jpeg image.jpeg.152286e4e110a789e73f0888477ac30d.jpeg

Zasilana dwoma bateriami LR1-N umieszczonymi w demontowalnym koszyczku. Laser w środku to moduł wygrzebany z popularnych na ebazarku wskaźników laserowych zasilanych 2xAAA. Kolimacja odbywa się za pomocą trzech śrub, podkładki sprężyste zapewniają odpowiednie naprężenie. 

Dzięki takiemu patentowi ustawienie w okolice NCP trwa chwilkę, a później zostaje tylko precyzyjna poprawka, i cała operacja trwa max 10 minut.

A Wy macie jakieś własne patenty do ustawiania montażu? Poza zabudowaniem głowicy na stałe w budce ;)

Edytowane przez Zlew
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam nogę z napisem "N" z grubsza kierunku północy i resztę robię SharpCapem (jak widzę biegun), bądź NINĄ jeśli nie widzę :)

A i początek operacji robię na zluzowanych śrubach azymutu, po prostu obracam ręką i gdy błąd będzie poniżej 1 stopnie to dopiero dokręcam śruby. 

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbędne to jest, przeszedłem od początku lunetkę, lunetkę + laser, polemaster, SharpCap (trzeba wykonać po drodze kliknięcia), i aktualnie NINA z główną kamerą (naciskasz start i.. masz wynik).

Nic więcej nie potrzeba.

Edytowane przez abo
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, abo napisał:

Zbędne to jest, przeszedłem od początku lunetkę, lunetkę + laser, polemaster, SharpCap (trzeba wykonać po drodze kliknięcia), i aktualnie NINA z główną kamerą (naciskasz start i.. masz wynik).

Nic więcej nie potrzeba.

Co kto woli. Ty przerobiłeś wiele metod i uznałeś, że Twoja obecna jest najwłaściwsza. A dla wielu taki laser będzie dużym ułatwieniem. Wiem po sobie, jak wiele raze prosiłem @WojtasSP320 by przyświecił w polarną, bo nie miałem pewności czy to ją widzę w lunetce. A do etapu kamerki jeszcze nie dotarłem. Wraz z doświadczeniem potrzeby się zmieniają ;) Ja na pewno wypróbuję, co więcej już kombinuję, jak to przerobić by zamontować na montażu na stałe i by wielkość była bardziej kompaktowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abo napisał:

Zbędne to jest, przeszedłem od początku lunetkę, lunetkę + laser, polemaster, SharpCap (trzeba wykonać po drodze kliknięcia), i aktualnie NINA z główną kamerą (naciskasz start i.. masz wynik).

Nic więcej nie potrzeba.

Czyli ja robię dokładnie tak samo jak Ty, tylko za pomocą innego programu (NINA vs PAT). Laser pozwala tylko (lub aż) na pierwsze zgrubne ustawienie.

 

Edit/

 

Godzinę temu, siutek napisał:

A dla wielu taki laser będzie dużym ułatwieniem.

 

Dokładnie w tę stronę skierowany był ten post, dla ludzi, którym ustawienie montażu sprawia problemy i chcieli by sobie ten proces ułatwić.

Ktoś kto zjadł na tym zęby ma swoje przetarte szlaki i nie trzeba go uczyć ;) 

Edytowane przez Zlew
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.