Skocz do zawartości

"Duch Słońca" - słup słoneczny przy Słońcu 7 st pod horyzontem


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem wczoraj na kopcu, niestety Merkurego nie udało mi się wypatrzeć gołym okiem.. chyba troszkę za pózno do niego podzedłem i tło było za jasne, warunki też mogły by być lepsze. Myślę że z jakiejś większej górki - np. 1000 mnpm da się go wypatrzeć w elognacji zachodniej z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Głębokość Słońca 7 stopni ciągle wydawała mi się zbyt duża aby dostrzec zwykłe chmury oświetlone bezpośrednio. Postanowiłem sprawdzić jak to wygląda "z boku", tworząc taki schemat zjawiska:

 

image.jpeg.28e75458edce5249473d052a380c39c7.jpeg

 

Chmurka z kryształkami lodu tworzącymi słup słoneczny który widziałem, oczywiście musiała być w "stożku widzialności" powyżej punktu A - musi być oświetlona i musi być nad horyzontem. Jaka zatem jest minimalna wysokość h, jeśli głębokość Słońca wynosi 7 stopni ? Minimalne h otrzyma się dla sytuacji symetrycznej, w której d1 = d2

 

d1 i d2 są po prostu zasięgiem widoczności z wysokości h.

d i h są bardzo małe, można więc zastosować najprostszy wzór znaleziony w internecie: d = 3.57 * sqrt(h), otrzymałem takie wartości:

 

image.png.3ffac00b0689dc1d061133a4ac896f3e.png

 

Głębokość schowania Słońca to kąt alfa przy wierzchołku A. Taki sam kąt jest na łuku od miejsca obserwacji M do punku wschodu Słońca S. Ile to stopni ? Przyjąłem obwód biegunowy Ziemi, równy 40007 km za 360 stopni, wtedy 1 stopień południka odpowiada 111 km. I właśnie to przeliczenie jest w dwóch ostatnich kolumnach tabelki.

 

Ostatecznie otrzymałem h = 12 km dla 7.0 stopni. Czyli wygląda to na dość skrajną sytuację, nie sądzę aby chmury z kryształkami lodu tworzące jakikolwiek rodzaj słonecznego halo, mogły być jeszcze wyżej. Czyli np słup słoneczny nie może być widoczny dla Słońca poniżej 7.0 stopni pod horyzontem gdyż fizycznie musiałby znajdować się wyżej: wg tabelki np na 15.5 km dla 8.0 stopni. Ponadto ja miałem wtedy widnokrąg na wysokości 0.0 stopni :original: więc mogłem spokojnie dostrzec zjawisko na 0.5 stopnia nad horyzontem. Słup odległy był ode mnie o ~391 km (czyli chmura była mniej więcej nad Suwałkami), a dopiero kolejne ~391 km dalej wschodziło Słońce (w okolicy miasta Ryga na Łotwie).

 

Dla obłoków srebrzystych schemat jest identyczny, tylko kąty większe. Dla wysokości 80 km, minimalna głębokość Słońca wynosi 18.2 stopnia. Jednak w praktyce nie udaje się dostrzec NLC dla tak niskiego Słońca (mój "rekord" to -16.1 w lipcu 2020 podczas obserwacji komety Neowise i jest to raczej typowa wartość od której zaczynają być widoczne NLC). Tutaj potrzebny jest pewien "nadmiar" gdyż obłoki srebrzyste świecą dużo słabiej niż słup słoneczny i ich światło ginie przez ekstyncję bardzo nisko nad horyzontem.

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.