Skocz do zawartości

Crescent w nietypowych barwach


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Tayson napisał:

dlaczego uwazasz, ze to nietypowe kolory? To standard dla tego obiektu.

wygląda na to ze sygnału tlenowego jest sporo, tylko ciut nieumiejętnie zostało dodany do wodoru.

image.png.1e2b0fa93652661b236ab05eff2e13d9.png

Załączony przez Ciebie link pokazuje typowe kolory - czerwień i niebieski. Moja obróbka przecież jest w innych kolorach. Dzięki temu zimne gwiazdy są pomarańczowe a nie czerwone.

 

Co do tlenu to próbowałem w typowych kolorach i też kiepsko. Generalnie duży szum jak na czas ekspozycji. Przeczytałem gdzieś, że Księżyc masakruje OIII, więc to może być źródło problemu. Spróbuję dopalić w lepszych warunkach.

 

Btw… czy to typowe że obraz przez OIII nie jest tak ostry jak przez Ha? Możliwe że korekcja dla tej długości jest gorsza w moim zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm , to bardzo dużo materiału i dziwne, że prawie wcale tego niebieskiego welona nie widać, ja kilka dni temu też fociłem Crescenta, 4 kilometry w lini prostej od centrum Katowic, nazbierałem tlenu 53 klatki po 180s ( filtr Antlia 3.5nm ) I HA 40x180s ( Filtr Antlia 3.5nm ) i widać go wyraźnie bardziej.

bicolor_final.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Czernecki Dzięki za ten przykład. Coś ewidentnie tu nie gra. Czy mógłbyś się podzielić jedną klatką tlenu? Chciałbym porównać ze swoimi. Mam filtr Baader 8,5nm, ze starej serii. Może potrzebuję węższego?

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, zbuffer napisał:

@Grzegorz Czernecki Dzięki za ten przykład. Coś ewidentnie tu nie gra. Czy mógłbyś się podzielić jedną klatką tlenu? Chciałbym porównać ze swoimi. Mam filtra Baader 8,5nm, ze starej serii. Może potrzebuję węższego?

Jasne, proszę bardzo https://drive.google.com/file/d/1Q88KMFolTlsUiN3tcg7sl8fVvQe-HHwM/view?usp=sharing

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Dzięki wielkie. Przyglądnąłem się materiałowi i z jednej klatki jednak ciężko coś wywnioskować. Jestem jednak pewny że na Twojej klatce majaczy otoczka a u mnie jej praktycznie nie widać.

Może byłoby to bardziej ewidentne na stacku... Jeśli mógłbyś się nim podzielić to będę podwójnie wdzięczny :D Swoją drogą spróbuję dzisiaj wypalić parę klatek w nowiu...jak to nie pomoże to chyba coś jest nie tak z filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zbuffer napisał:

Dzięki wielkie. Przyglądnąłem się materiałowi i z jednej klatki jednak ciężko coś wywnioskować. Jestem jednak pewny że na Twojej klatce majaczy otoczka a u mnie jej praktycznie nie widać.

Może byłoby to bardziej ewidentne na stacku... Jeśli mógłbyś się nim podzielić to będę podwójnie wdzięczny :D Swoją drogą spróbuję dzisiaj wypalić parę klatek w nowiu...jak to nie pomoże to chyba coś jest nie tak z filtrem.

tutaj stack, https://drive.google.com/file/d/1gny-XR83LJSJfCVzoM_ZDhDpb0c7cXsf/view?usp=sharing

A tak wygląda surowy potraktowany tylko funkcją STF w Pixie .image.png.fb18ace4ca605d03aace6e9f1f861dbb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson Wow! Dzięki za ten przykład! Muszę zdecydowanie poprawić swój warsztat co do obróbki zdjęć...

 

@Grzegorz Czernecki Dzięki za stack'a. 

 

Postanowiłem zebrać materiał w idealnych warunkach - czyste niebo, nów, ostrość bardzo dobra, 30x300s - żeby sprawdzić czy to wina Księżyca i porównać ze stack'iem kolegi.

 

Poniżej oba stacki w Pixie, zastosowany tylko STF, po lewej kolega po prawej ja.

 

Jak dla mnie wynik jest ewidentny - na moim zdjęciu sygnał z otoczki jest zdecydowanie słabszy, inny jest kontrast pomiędzy częściami mgławicy.

Wygląda to tak jakby filtr przepuszczał inne pasmo. Kolega ma filtr Antlia 3.5nm a ja Baader 8.5nm. Mimo że mój filtr jest znacznie szerszy wygląda jakby łapał niewłaściwe pasmo bo jakim cudem nie łapie tego co węższy... Nie wiem czy to może być tylko kwestia kontrastu?

Czytałem na jednym zagranicznym forum, ze filtry 8.5 nm dają bardzo trudny w obróbce, ziarnisty obraz, co świetnie opisuje moje wrażenia - zawsze przez ten filtr klatki są zaszumione i sygnał kiepsko widoczny. 

 

 

Screenshot from 2022-06-30 23-30-05.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.