Skocz do zawartości

Łabędzia rzyć


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Jestem właśnie pod bortle 4 i chciałem zrobić coś pod modyfikowaną lustrzankę. Wybór padł na NGC 7000 na 135mm, ale ponieważ lubię Łonę, a ten rapuje "patrz trochę szerzej", przestawiłem na 85mm i zrobiłem okolice Deneb i Sadr.

 

Technikalia:

Kamera: d3400 mod (full spectrum + UV/IR cut clip-in)

Obiektyw: Nikkor 85mm f1.8, przymknięty do f2.8

Prowadzone na SWSA.

ISO100, 170klatek po 1min. Dark, flat, bias po kilkadziesiąt sztuk.

Stack w DSS, obróbka podstawowa w Affinity (naprawdę nic specjalnego, poziomy, krzywe, kolory) i wygładzenie na koniec w DenoiseAI.

Stackhttps://we.tl/t-9hs5QlrTA4

 

Nie jestem zadowolony z wyniku, więc będę ćwiczył dalej, chciałbym usunąć gradienty, trochę zdusić tło i gwiazdy i wyciągnąć mgławice.

 

image.thumb.jpeg.bbf773a38e9b98bb5d50c4f0b9bee22f.jpeg

 

Chyba, że nic więcej nie da się zrobić z tym stackiem, generalnie warunki nie sprzyjały - było ciepło (~20st.), noc do końca nie było czarna na początku, a w drugiej połowie strzelania był księżyc w ostatniej kwadrze. No ale nie często bywam pod ciemnym niebem i mam czas. Do tego ciągle się uczę, więc każda okazja jest dobra, by poćwiczyć.

 

Mój stack się poleca do spróbowania! Może ktoś z większym doświadczeniem wyciągnie coś więcej, wtedy będę wiedział do czego dążyć :) 

 

Proszę o wskazówki co robić, jak żyć.

Dzisiaj (jak dobrze pójdzie) chciałbym zrobić trąbę słonia na 135mm, więc będę mógł od razu wypróbować :)

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co robiłeś z gwiazdkami? Te kolorowe, jaskrawe otoczki wokół nich są dość nieciekawie. Do poprawy też kolorystyka - coby nie mówić, tam nie powinno być pomarańczowo i żółto. ;)

Może spróbuj zrobić stacka z pominięciem klatek które zepsuł Łysy? Czasem mniejsza ich ilość ale dobrej jakości da lepszy efekt niż mielenie wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Tuvoc said:

Tylko kilka kroków obróbki. Trzeba by to mocno rzeźbić, żeby wyszło cokolwiek sensownego. Na pewno stackowanie w DSS sporo popsuło w jakości stacka. Na pewno było dobrze wyostrzone?

image.thumb.png.0578de9710b0bd10a0c38eb721de5412.png

 

Ostrzone z maską bahtinova, powinno być w porządku.

Co do obróbki moja była podstawowa, na pewno po powrocie do domu zagłebię się w tutoriale i będę rzeźbił.

Widzę, że robiłeś w pixinsight, ja mam tylko Affinity, dałoby radę jakoś odtworzyć to co zrobiłeś, żeby uzyskać podobny efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bentoq napisał:

 

Ostrzone z maską bahtinova, powinno być w porządku.

Co do obróbki moja była podstawowa, na pewno po powrocie do domu zagłebię się w tutoriale i będę rzeźbił.

Widzę, że robiłeś w pixinsight, ja mam tylko Affinity, dałoby radę jakoś odtworzyć to co zrobiłeś, żeby uzyskać podobny efekt?

Myślę, że spokojnie zrobisz to dowolnym narzędziem. Myślę, że finalnie wyszło by u mnie cos pomiędzy wersją @_Spirit_ a @kudi145

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, wyszło o wiele lepiej :) tak się spodziewałem, że więcej da się wyciągnąć, mam nad czym pracować.

 

Mam jeszcze 2 pytania:

1. Czy możecie mi powiedzieć, jakie kroki wykonaliście w programach graficznych? Z pomocą googla spróbuję odtworzyć podobne kroki w Affinity.

2. Czy oprócz tego coś warto zmienić w sposobie wykonywania zdjęcia? Żeby stack był lepszej jakości. Na pewno musi być bardziej ciemno i bez księżyca, czy coś jeszcze można zrobić? (pobawię się jeszcze ze stackiem, spróbuję dodać klatki bez Księżyca itp.)

 

16 hours ago, kudi145 said:

Mi wyszło tak, to szkło raczej przymykaje do f5,6 ale to trzeba sprawdzić łopatologicznie 

Przysłonę dobrałem na podstawie testu tego szkła na optyczne.pl. Na 2.8 już jest całkiem niezła rozdzielczość, znika aberracja i koma. Na 5.6 trochę jest lepsza ostrość, ale to jednak 4x mniej światła.

Jednocześnie robiłem drogę mleczną Nikkorem 35mm na 2.8 i tam na brzegach kadru już jest słabo, następnym razem do 3.5 albo 4 przymknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczyłem ilość zdjęć w stacku, używając score'ingu w DSS i powinno być lepiej. Pomęczyłem też obróbkę, jakoś sobie poradziłem z gradientami, ale nie wiem czy nie przesadziłem.

Siril + Affinity photo i wyprasowanie w denoise AI.

 

Chyba jest lepiej, niż moja pierwsza próba i nie wiem, czy będzie lepiej na moje obecne umiejętności. Może wrócę do tego materiału za jakiś czas.

Co myślicie?

 

test-DeNoiseAI-clear.thumb.jpg.4fc85b04cf571e58f7b69b3433f8704c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bentoq napisał:

(...) ale nie wiem czy nie przesadziłem.

Co myślicie?

 

test-DeNoiseAI-clear.thumb.jpg.4fc85b04cf571e58f7b69b3433f8704c.jpg

 

Popatrz na wersje zaprezentowane przez kolegów kilka postów wcześniej i sam sobie odpowiedz. ;)

PS nie wyzłośliwiam się, ale zdecydowanie za ostro pojechałeś z tym materiałem i obróbką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, lukost said:

Popatrz na wersje zaprezentowane przez kolegów kilka postów wcześniej i sam sobie odpowiedz. ;)

PS nie wyzłośliwiam się, ale zdecydowanie za ostro pojechałeś z tym materiałem i obróbką. 

Ano, jeszcze kilka razy pewnie podejdę do tego materiału, jak będę starszy i mądrzejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, cmku said:

ciągniete za uszy na szybko :P

 

Kurcze, powiedz mi proszę jak taki efekt osiągnąć? W Sirilu trochę gradientu zdjęło, potem w Affinity rzeźba i daleko mi do Twojego efektu "na szybko" :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bentoq napisał:

 

Kurcze, powiedz mi proszę jak taki efekt osiągnąć? W Sirilu trochę gradientu zdjęło, potem w Affinity rzeźba i daleko mi do Twojego efektu "na szybko" :/

W skrócie.
Prosty stretch w pixie (to samo mozna krzywymi), DBE (mozesz w darmowej wersji pixa LE), odseparowanie gwiazd starnetem, pozniej juz w photoshopie na warstwie bez gwiazd lekkie wyciaganie i poprawa kolrow tla i mglawicy,odszumainie tla, nalozenie i zmniejszenie gwiazdek :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, cmku said:

W skrócie.
Prosty stretch w pixie (to samo mozna krzywymi), DBE (mozesz w darmowej wersji pixa LE), odseparowanie gwiazd starnetem, pozniej juz w photoshopie na warstwie bez gwiazd lekkie wyciaganie i poprawa kolrow tla i mglawicy,odszumainie tla, nalozenie i zmniejszenie gwiazdek :)

 

Chętnie bym wypróbował DBE, być może to robi różnicę, ale darmowej wersji LE już nie idzie dostać. Twórcy dołożyli starań, by usunąć w Internetu wersję darmową ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim, udało się ogarnąć Pix LE. I muszę przyznać, pomimo swoich lat, zrobił robotę. Wydobycie tła zdaje się lepiej działać, przynajmniej ja się lepiej z nim dogaduje :)

Później wg. kroków od @cmku i w kilka(naście) chwil w Affinity Photo:

 

image.thumb.jpeg.27383e85e3d9abef4822ffe4a799dcb3.jpeg

 

Efekt na szybko przed spaniem, baza do dalszej pracy, ale chyba idę w dobrą stronę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Myślę, że cyklicznie będę wracał do tego materiału i sprawdzał nowe "tricki", których się w tzw. międzyczasie nauczyłem :)

 

Wersja na koniec października:

image.thumb.jpeg.9475fcb371968aa82e41a76f2cc67466.jpeg

 

Ogólnie zaczynam podejrzewać, że materiał jest dość słaby - białe noce, ciepło, księżyc. Ale zobaczymy, jak będzie się zmieniał mój skill przy każdym powrocie do łabędziej rzyci :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.