Skocz do zawartości

Sh2-86 & NGC6823 w pięciu odsłonach cz. 1: Ha only i mapka


diver

Rekomendowane odpowiedzi

 

Lisek - ten niepozorny gwiazdozbiór leży w obszarze dysku Drogi Mlecznej, bogatym w gwiazdy i obiekty mgławicowe. Ładną panoramę większego obszaru Liska prezentował kolega @MaPa. Mój wybór padł na obszar mgławicowy Sh2-86 (LBN135) ze względu na ciekawą kombinację obiektów: gromada otwarta osadzona w obszarze mgławicowym.

 

NGC6823
Gromada otwarta, leży w odległości ~6000 ly i ma rozmiar ~50 ly. Jasność wizualna magV 7,1.
Centrum gromady uformowało się ~2 mln lat temu i składa się z młodych biało-niebieskich gwiazd. Zewnętrzne części gromady mogą zawierać jeszcze młodsze gwiazdy. Uważa się (https://en.wikipedia.org/wiki/Vulpecula_OB1), że NGC6823 jest jądrem asocjacji Vulpecula OB1, będącej obszarem narodzin masywnych gwiazd.

 

NGC6820
Mała mgławica refleksyjna wg https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_6820_and_NGC_6823
Jednak czasem oznaczenia NGC6820 używa się w odniesieniu do całego dużego obszaru mgałwicy emisyjnej, którego cześcią jest gromada NGC6823 osadzona w z kolei w Sh2-86 (LBN135). Z oznaczaniem obiektów tego obszaru mamy więc małe zamieszanie.

 

"Kominy" występujące w obszarze Sh2-86 jako żywo przypominają "filary stworzenia" z M16 (mgławica Orzeł). Można więc przypuszczać, że i ten obszar jest związany z narodzinami nowych gwiazd.

 

Najjśniejsze gwiazdy kadru
HD344779: magV 8,63; typ widmowy G0
HD344776; magV 8,86; typ widmowy B0
HD344788; magV 8,90; typ widmowy G2V (jak Słońce)
TYC2139-1539-1; 9.09; B9
TYC2139-2319-1; 9.22; A3


Inne ciekawe gwiazdy kadru
V490 Vul: magV 10,10 ; typ widmowy M6III; zmienna długookresowa V490 Vul
HD344787: magV 9.47; typ widmowy K0; klasyczna cefeida


Gorące gwiazdy gromady NGC6823
HD344784 (centrum gromady); magV 9,34; typ widmowy O6.5V
TYC 2139-1856-1: magV 9,90; typ widmowy O9.7III
HD344782 (centrum gromady); magV 10,33; typ widmowy O9.5V

 

Nie poświęciłem temu projektowi 100 godzin bo jak zauważył kolega Maciej @Gość na chwilę, w naszych warunkach to pół roku zbierania. ;) W sumie zebrałem 17,5 godziny materiału, co i tak zajęło mi drugą połowę lipca. Ten projekt to moja pierwsza praca z setupem UNC1000+ZSI1600MM na kompletnym materiale SHO.Obróbkę przeprowadziłem wyłącznie w PIX, starając się wypracować swój własny workflow. Korzystałem oczywiście z różnych źródeł wiedzy na temat obróbki SHO, próbowałem używać różnych metod i narzędzi porównując wyniki. Rodzi się więc "w bólach" i sporym nakładem pracy jakiś mój workflow.
Moim zdaniem projekt cierpi na pewien niedostatek materiału OIII. W samym obiekcie jest go stosunkowo niewiele, a mój filtr Optolong OIII 7 nm ma jak zmierzył Oskar nieco przesunięte pasmo. Przydałoby się więc nieco więcej klatek tlenowych.

 

Setup: iOptron CEM70G, UNC 1000/f5, ZWO ASI1600MM
Zbieranie: APT; temp. -15; SQM 21,27
50 x 360 s HII, gain 139, filtr Optolong HII 7nm
50 x 360 s SII, gain 139, filtr Optolong SII 7nm
50 x 360 s OIII, gain 139, filtr Optolong OIII 7nm
50 x 60 s w każdym kanale RGB, filtry Optolong
Obróbka: PIX, GIMP2 (tylko podpis), crop techniczny 4600 x 3450, resize 2000 x 1500

 

Niestety z powodu ograniczeń tego forum nie mogę do jednego posta dołączyć wszystkich 6 obrazków. Podzieliłem więc materiał na trzy części. Tutaj materiał Ha i mapa.

 

Linki do części 2. i 3.

https://astropolis.pl/topic/85391-sh2-86-ngc6823-w-pięciu-odsłonach-cz-2-hoo-i-sho-classic/

https://astropolis.pl/topic/85392-sh2-86-ngc6823-w-pięciu-odsłonach-cz-3-wariacje-w-sho/

 

Tylko Ha + gwiazdy RGB

 

HH_4600_3450_2000_1500.thumb.jpg.589d3b0b81cbbe0654b240537b116a73.jpg

 

Mapa kadru

 

H_f_4600_3450_Annotated_2000_1500.thumb.jpg.d8b477035aa877f783593c824c99c33e.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna praca. Kiedyś bawiłem się w HaRGB, ale miałem problem z kolorem. Wychodził mi blado czerwony za mocno. Dodatkowo był to Canon, więc ciężko było zebrać dobry materiał Ha w sensownym czasie.

U ciebie jest tylko 5h wodoru a efekt jest bardzo fajny :like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Mam tylko jedną mała uwagę- kolor tego Ha to zupełnie nie moja bajka. Ha to jednak ( gdybyśmy patrzyli zgodnie z długościa fali) czysta czerwień.

 

Zgodnie z długością fali - jak najbardziej. Zadbałem jednak o równowagę kolorów w histogramie, więc nie ma mowy o soczystej czerwieni. Może inaczej: ja nie umiem tak zrobić przy założeniu, że chcę mieć "prawidłowy" balans kolorów.

 

12 godzin temu, Herbert West napisał:

Czego używasz do opisów?

 

Opisy w obszarze obrazka - PIX. Opis pod obrazkiem - GIMP2, bo PIX nie oferuje takich możliwości.

 

11 godzin temu, OnlyAfc napisał:

U ciebie jest tylko 5h wodoru a efekt jest bardzo fajny

 

Bardzo dziękuję, ale jak widzisz zdania są podzielone. Kolega @Gość na chwilę wolałby Ha jeszcze bardziej czerwone. ;) Kolor nie zależy raczej od ilości materiału, lecz od obróbki (jeżeli dobrze Cię zrozumiałem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, diver napisał:

 

Zgodnie z długością fali - jak najbardziej. Zadbałem jednak o równowagę kolorów w histogramie, więc nie ma mowy o soczystej czerwieni. Może inaczej: ja nie umiem tak zrobić przy założeniu, że chcę mieć "prawidłowy" balans kolorów.

 

No ale przecież to jest Ha LRGB. Balans kolorów LRGB to jedno a kolor mgławicy to drugie. No chyba że balans robisz po włożeniu Ha w kanał czerwony, ale wtedy balans koloru gwiazd nie ma sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

No ale przecież to jest Ha LRGB. Balans kolorów LRGB to jedno a kolor mgławicy to drugie. No chyba że balans robisz po włożeniu Ha w kanał czerwony, ale wtedy balans koloru gwiazd nie ma sensu.

 

Nie Maciej, to nie jest Ha+LRGB. To jest pokolorowane czyste Ha, do którego włożyłem tylko gwiazdki zebrane w RGB. Tak też podpisałem fotkę: "Ha + RGB stars". L nie zbierałem w ogóle. Więc z przestrzeni RGB są tylko i wyłącznie obrazy gwiazdek. Nie ma więc mowy o kolorowaniu RGB przez Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.