Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

ToUcam jest czulszy od Logitecha ktorego używam. Przy f=10 SC10" z barlowem 3x na Saturnie czas migawki schodzi do 1/15s. krocej się nie da bo przy 1/30s. obraz za ciemny i wychodzą mi ukośne prązki, ktorych nawet "rozplatanie" w Registaxie nie likwiduje. IR-Pass kontrastuje, ale warto spróbować jeszcze ze zwykłym czerwonym. Wczoraj było trochę dziur w chmurach, ale to za mało by się skusić. Dzisiaj podobnie, jakiś wirek niżowy schodzi od północnej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozpogodzilo się niebo na kilka godzin, więc skusiłem sie wytachać sprzęt na balkon przy temp -5 stopni. Po godzinie studzenia stwierdzilem że warunki sa na ok. 2/10, ale pojechałem kilka avików z Marsem.

Malenki sie zrobił, mimo że tylko 6" "schudł". Zapodana fotka to stack z ok. 400 kl. ale warunki nie dały szans na lepszy obrazek. Miałem nadzieję na Saturna i Księżyc, więc odczekałem do godz. 2 aż się wychyliły z za ściany, niestety seeing okazal sie zerowy, dosłownie 0/10. Niby gwiazdy były spokojne, lecz obraz zupełnie rozmazany, nawet przerwy Cassiniego nie widziałem.

M191205abcdef.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 120/900 przy pow.220 powinno być widać czapy ?

 

ja widzaiłem 'ciemne miejsca' na tarczy marsa

Obecnie dobrze widoczna jest północna czapa ktorą powinieneś widzieć w postaci pojaśnienia północnego brzegu tarczy. Południowej raczej nie gdyż jest obecnie w zaniku z powodu lata na południowej pókuli. Zważywszy na to że Mars jest już ponad miesiąc po opzycji i jego rozmiary kątowe maleją, będzie to trudne, szczególnie o tej porze roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po godzinie studzenia stwierdzilem że warunki sa na ok. 2/10, ale pojechałem kilka avików z Marsem.

Dziś dorwałem najświeższy numer ASTRONOMY. Opisują nowego RCX z Meade, który ma wentylatorek do chłodzenia. Przez całą noc wentylował, wentylował, ale wewnątrz zawsze było cieplej niz na zewnątrz (temperatura powietrza spadała szybciej). Pytanie, jak to wpływa na obraz - myślę, że jak wolno się studzi, to nie zmienia ostrości zbyt szybko.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pogodę dzisiejszej nocy i udało mi się sfocić Marsa. Każdą taka okazję traktuję jako pożegnanie z tą planetą, bo wykrakałem że nie będzie pogody i nie ma. Po 2 godzinach studzenia teleskopu seeing okazal sie nie zły, na jakieś 3-5/10. Zdjęcie ze złożenia ok. 350 kl. 10kl/s. 1/30s. SC 10", barlow 3x.

MARS261205.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wciaz czekam na teleskop,ktory sie spoznia,ale wkoncu dotrze i tak sobie mysle-jak bym sie denerwowal gdybym juz go mial,a pogoda nadal bylaby taka jaka jest!

 

Sama opozycje Marsa przezylem bez teleskopu, ale tez bez pogody.Pozostaje mi Saturn,Jowisz choc nisko nad horyzontem,no i Wenus,ktorej efemeryd na nastepny sezon nie znam,mam nadzieje ze bedzie swiecila wyzej niz w tym roku..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Żeby wątek nie umarł wrzucę swojego Marsika sprzed 3 miesięcy. Mimo jednego z najgorszych seeingów w roku 2005 wyszło całkiem ładnie, ale nie mam pojęcia jak mi się to udało. :blink:

 

Malek,powtorze sie-im gorszy seeng tym lepsze zdjecia Ci wychodza! To jest rewelaka! Czemu zwlekales!?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwlekalem, bo materiał nie dawał mi żadnych szans na sensowne zdjecie. I rzeczywiscie zwykla obrobka z Registaxie i PS nie dawala niczego, wychodził potworek. Ale po 3 miesiącach poexperymentowałem i jakimś cudem wyszło to co wyszło, ale sam nie wiem jak :D Trudno, żeby przy takich warunkach wyszło zdjęcie porównywalne z waldkowymi, ale zawsze jest jakiś progres.

 

pa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, nim pojawiły sie mgły, zdążyłem nagrać pięć avików z Marsem. Sąsiedzi poniżej często otwieraja lufciki, wiadomo z jakim skutkiem dla mnie. Chwilami Mars "odpływał" wraz z powierzem i ledwo go było widać na podglądzie. Teraz focenie tej planety to będzie czysty sport: kto zdoła zrobić najmniejszego Marsa z widocznym detalem.

Fotka z barlowem 3x, średnica tarczy, ok. 11".

M100106ABCDE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, nim pojawiły sie mgły, zdążyłem nagrać pięć avików z Marsem. Sąsiedzi poniżej często otwieraja lufciki, wiadomo z jakim skutkiem dla mnie. Chwilami Mars "odpływał" wraz z powierzem i ledwo go było widać na podglądzie. Teraz focenie tej planety to będzie czysty sport: kto zdoła zrobić najmniejszego Marsa z widocznym detalem.

Fotka z barlowem 3x, średnica tarczy, ok. 11".

Gdyby była czapka polarna, było by OK, dłuzej była by widoczna, a tak - jakieś plamki, paski. Poniżej Mars z 16 stycznia. Tym razem chwilami był nieco lepszy seeing, niż moje regularne 2-3/10. Tym razem było 4-5/10. A ja focę nie z balkonu tylko z ogródka pod lasem. Widać niedźwiedzie i inne boro-stwory mają zatruty chuch. :D

 

Pozdrowienia

Mars_20060116_18.20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W wolnej chwili postanowiłem zrobic małe podsumowanie opozycji marsa 2005. Wszystkie zdjecia w tym samym powiekszeniu (161x) i ta samą metoda (aparat trzymany w rekach nad okularem TAL'a 1). Szkoda ze nie bylo pogody prawie przez caly listopad i grudzien, podsumowanie było by pełniejsze

 

opozycja2005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne te marsiki z tego tala! ja sam posiadam taki teleskopik ale moje marsy sie nie umywaja. uzywam vesty, barlowa standartowego3x. Napisz moze jakiego okularu uzywasz i jakiego barlowa. mam tez pytanie czy probowlaes kiedys fotografowac w ognisku glownym? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne te marsiki z tego tala! ja sam posiadam taki teleskopik ale moje marsy sie nie umywaja. uzywam vesty, barlowa standartowego3x. Napisz moze jakiego okularu uzywasz i jakiego barlowa. mam tez pytanie czy probowlaes kiedys fotografowac w ognisku glownym? pozdrawiam

 

Okular standardowy Plossl 10mm i barlow x2, z talem 1 daje to powiekszenie 161x (805/5)

 

Co do ogniska glownego to jest problem taki ze Tal 1 ma ognisko wewnatrz wyciagu i bez wymiany wyciagu nie zrobisz takowego zdjecia

 

pozdrawiam fomalhaut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.