Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

To ja Was pogodzę i powiem że gratuluję najlepszych fotek w Europie środkowo - wschodniej. :Beer:

 

A co tam Europa , smialo mozna rozszerzyc ten region na wschod az do Kamczatki .... :D

 

Ciekawie a co tam z Marsami u Niemcow , Francuzow,Holenderow i innych narodow ?O Anglikach nawet nie pytam -zawsze deszcz , chmury,tuman ....

Moze kto wie jaka sytuacja z foceniu planet na zachodie, oprucz Astromarta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat jeden anglik robi bezkonkurencyjne foty, nazywa się Damian Peach i pogodę ma i seeing też.

 

I on to robi na Wyspach Brytijskich , czy moze ma dzialke na Filipinach , czy Kanarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku dobrej pogody obrobiłem jeszcze raz luminancję mojego wcześniejszego Marsa, chyba lepiej widać szczegóły, soligor newton 200/800 f4:

 

CCDCap0006_3_mod221.jpg

 

Jakie znacie programy które pokazuja aktualny wygląd powierzchni marsa w celu porównania ze zdjęciem, wiem że pare osób takie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian jest the best , jakby tak dokładniej po Europie się porozglądać to można sporo pięknych planet znaleść. Ja staram się nie sugerować obróbką i kolorem Marsa w sieci i nie sądzę żeby Damian moje Marsy widział, dlatego cieszy mnie fakt że mimo iż pierwszy raz widzę jego prace, to kolorystyka i sposób obróbki jest bardzo podobny a wystarczy delikatnie tknąć jeden z suwaków RGB i kolor wychodzi inny. Nawet moje poprzednie zdjęcia odbiegają od tego co ostatnio pokazałem.

Adam spróbuj obrobić twojego Marsa mniej agresywnie, szczegół będzie mniejszy ale planeta powinna wyjść bardziej naturalnie. Co do programów pokazujących aktualny wygląd powierzchni to na sąsiednim forum ktoś dawał linka w dziale astrofoto i bliźniaczym temacie do naszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można wiedzieć czym on to robi?

jest na stronie. zaczął od 9,25" skończył na 14" Mars tylko że kamera to Lumenera Lu075M CCD camera a przedtem ATIK

trzeba wywalić ToUcama i zmienić kamere mówie wam :szczerbaty:

 

JAKIEŚ PYTANIA??????

:szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

 

http://www.damianpeach.com/images/mars/2005_11_06rgb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80 Apo uzywa do obserwacji Slonca ? Do focenia planet to 9,25" lusro jako minimum . Jest to w stosumku do panujacych u nas pogladow stawianie wszystkiego na glowie .

Precyzyjny montaz , mala srednica obiektywu to terazniejsze optimum do astrofoto , APO to w/g niektorych posiadaczy DS-y super obsluguje . Tak mamy teraz . Jakosciowy skok to tylko poprzez wieksza srednice i lepsza kamerke - tak widze jest . :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mówicie o sprzęcie i tylko o sprzęcie a ten cytowany Damian fotografuje na wolnym powietrzu, nad wodą (bardzo ważne dla jakości obrazu). Podobne, najwyższej klasy obrazy wykonuje kilku szczęściarzy mieszkających nad brzegiem morza w Stanach, we Włoszech czy w Hong-Kongu. Dopóki będziecie przywiązani do wygodnych balkonów i przytulnych mieszkań, doputy nie uzyskacie rezultatów o jakich stale marzycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu na forum CloudyNights, jeden ze stałych bywalców zadał pytanie - "Jak robi to Damian". Zasugerował, że wielu ludzi ma sprzet tak samo dobry jak Damian, wileu ludzi ma sprzęt jeszcze lepszy, a jednak do poziomu prac Damiana nikt nie może podskoczyć. Gdzie jest kruczek?! - pytał ten gość. Wiadomo, że perfect kolimacja, perfect seeing i perfect fokus. Ale bardzo wielu ludzi to ma i to potrafi. I ciągle jest przepaść - Damian/reszta świata. Wątek powstał własnie jako pytanie do reszty userów - jak sądzą, co powoduje, że foty D. są takie, jakie są. Podobno pytano D. kilka razy bezpośrednio i nikomu nie zdradził swoich tajemnic, prócz standardowych perfectów (kolimacja, seeing, fokus). Ktoś powiedział, że spędził napewno tysiące godzin, nim doszzedł do swej wiedzy i praktyki. Gdyby teraz napisał książkę o planetarnej astrofotografii, to mógłby zarobić sporą sumkę...

 

Nie mogę znaleźć teraz tego topicu na CN bo jakoś się forum rozjechało z bazą, ale jak znajdę, to zapodam linkę.

A tak na marginesie, mam nadzieję, że wszyscy którzy zaglądają z ciekawością do tego wątku, znaja stronę International Mars Watch? Jeśli ktoś jeszcze nie przeglądał tych zdjęć - koniecznie niech to zrobi. Prace DP wyróżniają się na pierwszy rzut oka, ale jest jeden gostek, teraz nie pamiętam jego imienia, który ma zdjęcie (widziałem tylko jedno) w klasie jakości równej DP. Tylko jeden, ale jednak da się.

A przeglądając z uwagą zdjęcia na tej stronie, doszedłem do wniosku, że najlepszym spzętem do planetek (tutaj - do Marsa) jest Celestron 11". Wygrywa z wszystkimi innymi w kategorii cena/jakość. Bo choc C14 daje jeszcze lepsze efekty (wide Damian czy Ed Grafton), to jednak cena sporo wyższa. A fotosy z C11 są ostre, kontrastowe i bardzo odbiegają od reszty. Fakt, że jest kilka fotosów z bardzo dużych newtonów też świetnej jakości, ale C11 nawet transportować łatwiej :D

 

A może ktoś tutaj ma pomysł na to, co takiego DP robi, jak czaruje, że takie efekty osiąga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że Damian pozatym, że ma wszystko (seeing i focus) to robi to poprostu dobrze!

fotki planet mają tą cechę, że materiał jest dużo gorszy od finału i tutaj robienie na czuja materiału (ustawienia kamerki), na czuja alignowania, na czuja procesingu nie daje górnych granic mozliwości wynikającej ze sprzętu i chwili. Dowodem posrednim jest tutaj Waldek też ToUcam a jednak fotki są innego gatunku. Brutalnie mówiąc Damian robi to dobrze a reszta źle. Nie trafia się w sedno sprawy.

 

Ciekawe co by robił Waldek gdyby miał 11".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale właśnie, niby "tylko" te 3 elementy, ale jak metodycznie i z jaką pasją do nich podchodzi:

http://www.damianpeach.com/simulation.htm

http://www.damianpeach.com/seeing1.htm

http://www.damianpeach.com/ultimate.htm

i jego kolekcja: http://www.damianpeach.com/mars05.htm z tegorocznej opozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak podążając za jego guru'os: Don Parker, Antonio Cidadao and Thierry Legault, o których wspomina, dogrzebałem się takiej ciekawostki:

http://www.astrosurf.com/cidadao/red_blue.htm

więc może w tym tkwi również, jakiś rąbek tajemnicy? :rolleyes:

 

sorry musiałem skasować obrazek, bo autor zabrania ich publikacji bez pozwolenia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.