Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Ja myśle że Damian pozatym, że ma wszystko (seeing i focus) to robi to poprostu dobrze!

fotki planet mają tą cechę, że materiał jest dużo gorszy od finału i tutaj robienie na czuja materiału (ustawienia kamerki), na czuja alignowania, na czuja procesingu nie daje górnych granic mozliwości wynikającej ze sprzętu i chwili. Dowodem posrednim jest tutaj Waldek też ToUcam a jednak fotki są innego gatunku. Brutalnie mówiąc Damian robi to dobrze a reszta źle. Nie trafia się w sedno sprawy.

 

Ciekawe co by robił Waldek gdyby miał 11".

 

Podpisuje sie pod kazdym slowem . Poprostu wszystko trzeba robic jak nalezy , a my nie zawszy to wykonujemy .

 

Jesli miec wlasny dom , zawsze chlodzony i wystawiony teleskop takiej klasy , szybku i dosc czulu kamerku , dobry seeng i duzo czasu - to kazdy drugi potrafi wykonac takie zdjecia .... moze trochy gorzej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa różnica to fakt że Damian foci kamerą z wymiennymi filtrami, a nie jakimś tanim webcamem ktory zapisuje kompresowane pliki. Nie wierzę w jakieś tajemne sztuczki. Po prostu wykorzystuje umiejętnie dobrą optykę i wyjątkowy seeing. W tej materii nie ma cudów, jak seeing jest zły lub przeciętny, to takie są zdjęcia. Popatrzcie na fotki japończyków jakie są marne, a sprzęty mają najwyższej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontynuując wątek to chciałem kiedyś metodologicznie wyexperymentować co i jak.

niestety wnioski trudno wyciągać, bo raz, że schodzi na to mnóstwo czasu!!! a planeta jest ciągle na innej wysokości i seeing się zmienia.

zatem sądze, że fotki większości są na 20% możliwości jakie dał seeing i sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest na stronie. zaczął od 9,25" skończył na 14" Mars tylko że kamera to Lumenera Lu075M CCD camera a przedtem ATIK

trzeba wywalić ToUcama i zmienić kamere mówie wam :szczerbaty:

 

Na ponizszej stronie pan Ian Sharp (no, robi ostre fotki) z dziećmi, używa obu kamer, ATIK i ToUcam. Macie wynik obok siebie - i nie widzę specjalnej różnicy, poza faktem, że ATIK robi cz-b przez filtry i trzeba składać obrazki, nagrywa się też 3 x wolniej, bo każda barwa osobno. Gość robi zielony, czyli G przez średnią z R i B, pewnie żeby Mars się nie przesunął za mocno.

 

http://www.kk-system.co.jp/Alpo/kk05/m051118z.htm

 

Nie grzebcie jeszcze Marsa, ciągle można go focić, póki się da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam spróbuj obrobić twojego Marsa mniej agresywnie, szczegół będzie mniejszy ale planeta powinna wyjść bardziej naturalnie.

 

Zrobiłem jak mówisz i wyszło jak poniżej. Niestety wiele szczegółów się zatarło choc Marsik wyglada estetyczniej, kontrastowość w planetach znaczy jednak dużo a soligor MT800 do kontrastowych nie należy. Zaczynam jednak żałować że go nie wyniosłem wtedy w plener, mogło byc lepiej. Takiej opozycji dłuugo nie będzie.

 

mars.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, wg. mnie jest dużo lepiej, tak trzymaj.

Robercie, ja widzę zasadniczą różnicę między obrazami z Toucama i Sonego na stronie którą podałeś.

Zdecydowanie mniejszy szczegół i ta miękkość obrazu. Zresztą wystarczy zrobić zdjęcie jakiegokolwiek elementu np. w pokoju , tak żeby obrazu nie degradowały warunki atmosferyczne i odrazu widać że to nie to. Ale za te pieniądze nie ma alternatywy dla Toucama. Zresztą gdyby nie było różnicy to po co przepłacać. A jednak wszyscy wielcy już zrezygnowali z Toucama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafila się pogoda w Lublinie. Zrobilem już kilka avków z Marsem i jeszcze parę zrobię jak resztki cirrusów zanikną. Obraz w okularze chwilami znośny, tylko znów widoczna ta okolica ktorej najwięcej mam na zdjęciach.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie widzę, by mi się cirrusy rozeszły. Seeing średni, ale za to wieje i mi teleskopem targa <_<

Obrabiam jeden z filmów które zrobiłem, ale już widzę, że będzie kiepsko. Szkoda, nie miałem szczęscia tej opozycji.

Co ciekawe, gdy tylko trafia się pogoda "z południowym wiatrem" zawsze całe osiedle zasnute jest dymem z elektrociepłowni. I niby nie ma tego dymu wiele, ale przez teleskop widzę, że powietrze aż się gotuje. Najwyższa pora rozstać się z balkonem, tylko ja mało mobilny jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja własnie zabieram się za oglądanie filmu the Descent - podobno dobra rzecz. A najlepsze jest to, że gdy juz się skończy i żona da mi wolne - Saturn będzie wysoko :D

 

 

Chwile czasu temu pisałem o forum CloudyNights, gdzie toczyła się dyskusja na temat warsztatu Damiana Peach`a. To jest własnie ten topic. Było by świetnie gdyby ktoś znający lepiej ode mnie język przeczytał całośc - może jest tam coś ciekawego, o czym warto napisac i tutaj?

Edytowane przez Bielack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na avikach Mars gnie sie jak by był z gumy, dlatego na fotce końcowej wyszedł jak z pod młotka. Absolutnie nie nadaje się do pokazania. Ale Saturn wyszedł lepiej. Fotka w wątku: SATURN sezon 2005/2006.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcie zdecydowanie odstaje jakością od zdjęć tegorocznych Mistrzów, ale dzielę się tym, co mam. Mars z 2005-11-29 przez Tała 200K, barlowa x3 i Toucama. Mój balkon zdecydowanie nie służy dobrze astrofotografii.

mars_2005.29.19h42m_ut_s.jpg

Po kliknięciu w miniaturkę otwiera większy obrazek z opisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem takie porównanie i powiem że choć wersja estetyczna Marsa jest ładniejsza to jednak w celu dokładnego analizowania szczegółów powierzchni warto przeostrzyć planetę. Ilość szczegółów jest znacznie wieksza i są wyraźniejsze. na wersji szczegółowej np. według mnie widać nawet wulkan Elysium mons, a raczej obłok pary nad nim, nie mówiąc o innych obszarach.

 

CCDCap0006_porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Adamie większość rzeczy które widać na tej wersji przeprocesowanej to artefakty - a sama fotka wygląda jak przypalona pizza....

 

po delikatnym wyostrzeniu i zmniejszeniu z twojego zdjęcia wychodzi coś takiego (to po prawej to oryginał):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.