Skocz do zawartości

NGC7380 Mgławica czarodziej z Ts 115/800


Andry5

Rekomendowane odpowiedzi

"NGC 7380 ( Mgławica Czarodzieja) – młoda gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 7 sierpnia 1787 roku przez Caroline Herschej. "

Jak przepisujesz z Wikipedii to przepisuj z sensem. Pierwsze zdanie jest z błędem merytorycznym - jak mgławica to nie gromada i na odwrót. W drugim błąd literówka w nazwisku osoby  , będącej w panteonie największych odkrywców i badaczy Kosmosu. Do poprawienia. Ciutkę więcej staranności by się przydało.

A fotka:

- gwiazdy owalne - błąd prowadzenia?

- zła obróbka albo aberracja chromatyczna - wszystkie gwiazdy mają niebieskie obwódki

- "kisiel" czyli artefakty po odszumianiu w tle- bardzo widoczne.

- duże, rozlane gwiazdy

I co dziwne masz 11 godzin materiału Ha - to dużo na ten obiekt. A widać malutko tych struktur. Ja bym podszedł od nowa i znacznie staranniej do obróbki.

Tu masz pierwszą z brzegu fotkę tego obiektu z naszego forum, tylko 7 godzin Ha w podobnej skali.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to RGB 1,5h to gwiazdy? Powinieneś o nie zadbać, ponieważ za bardzo dominują- są bardzo rozlane. Jeżeli używasz Pixinsight to polecam do rozciągania wszystkiego, również gwiazd, skrypt GeneralizedHyperbolicStretch. Dość skomplikowany, ale warto go używać. Rozważ ostrożne rozciąganie gwiazd, rób kilka iteracji i przymiarek. Z własnych doświadczeń odradzałbym Ci redukcję gwiazd dowolną metodą, jeżeli i tak robisz je osobno. Po prostu nie powiększaj ich za bardzo a ominiesz jeden krok, który zawsze jakieś artefakty wygeneruje.

 

Z innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę- tło ma ślady agresywnego odszumiania- lepiej trochę ziarna na fotografii niż takie nieestetyczne plamki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr Omegon Ha 12nm .

Obróbka Pixinsight , RGB 1,5h-ex.180s-gain120 to gwiazdy ale i mgławica też wykorzystana . Obróbki się dopiero uczę , ale byłem w tym momencie tak zadowolony z tej mgławicy że ją pokazałem . Może i dobrze to chociaż na drugi raz się zastanowię . A na pewno poświecę więcej uwagi na szczegóły w obróbce .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andry5 Nie, nie rób zdjęć do szuflady, bo będziesz stał w miejscu! To jest najpoważniejszy błąd w obróbce ?

Każdy był bardzo zadowolony ze swojej pierwszej astrofotki, która coś przypominała i u każdego obfitowała ona w wady, co mogę powiedzieć ze swojego, bardzo świeżego doświadczenia w tym zakresie.

Jedyny rozsądny sposób nauczenia się tego to robić, publikować i męczyć ludzi na forum o opinie i rady. Często dostaniesz informacje bezpośrednie i w punkt, co nie świadczy o wyzłośliwianiu- po prostu takie są najbardziej użyteczne dla Ciebie.

Bardzo dobrze, że robisz w Pixie- trudno zacząć ale lepiej zacząć wcześniej niż później.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie po postem Herberta + ode mnie - mialem kiedys swietny egzemplarz ed100. Mial jedna przypadlosc - jak nie trafiles idealnie z ostroscia to wylazily takie aberracje chromatyczne jak u Ciebie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz również rozważyć wrzucenie linka do pobrania stacków do poniższego wątku. Często ktoś doświadczony ma czas, aby rzucić okiem, złożyć i zasugerować coś użytecznego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 16.08.2022 o 16:45, Herbert West napisał(a):

Nie, nie rób zdjęć do szuflady, bo będziesz stał w miejscu! To jest najpoważniejszy błąd w obróbce ?

A ja tak mam niestety. Często Ci  starsi, lepsi dają takiego kopa że czlowiek się zastanawia co tu robi. A, np jeśli chodzi o mnie, bardzo doświadczeni ludzie mają problemy z pierdolami. Z gdzie ja teki tepak wiem wiecej niż Oni. I jak tu pytać? 

 

Ja  mecze się z obróbka już ponad rok i nie idzie mi za bardzo. A rzsdko dodaje zdjecia do oceny.... Niestety 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.