Skocz do zawartości

8 czerwca 2005


Rekomendowane odpowiedzi

Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

Hpim0908.jpg Hpim0960.jpg Hpim0975.jpg Hpim0989.jpg

 

1. na zdjęciu m.in Jacek Szczepanik, obecny dyrektor Planetarium oraz Jan Desselberger oraz część obecnej grupy "Silos"

2. :D

3 i 4. obserwacje

 

Dziś sobie przeglądam tylko zdjęcia, które nabierają teraz wartości historycznej.

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

Hpim0908.jpg Hpim0960.jpg Hpim0975.jpg Hpim0989.jpg

 

1. na zdjęciu m.in Jacek Szczepanik, obecny dyrektor Planetarium oraz Jan Desselberger oraz część obecnej grupy "Silos"

2.  :D

3 i 4. obserwacje

 

Dziś sobie przeglądam tylko zdjęcia, które nabierają teraz wartości historycznej.

 

Ech, pamietam jak wyszedlem rano przed dom i zastalem geste niskie chmury i lekka mzawke...

Ale po krotkim czasie chmury sie przerzedzily i mialem okazje choc przez chwile widziec Wenus i nawet zrobilem kilka zdjec. A niektore zdjecia nawet bez filtra, takie chmury byly :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu jest raczej nie przejście Wenus lecz przykucnięcie Venus! :banan:

 

Pamięęętam, pamiętam, miałem U-boota chyba od tygodnia, połamane w transporcie "kabłonki" polepiłem Poxipolem i folia z Delty zdążyła nadejść niewiele wcześniej. :) Kabel do stoperowania przez RS też był gotowy. :)

To był niezły obserwacyjny debiut! :)

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech... to była obserwacja...

 

SOS PTMA Warszawa organizowała transmisję internetową, po krótkiej chwili tyle osób ogladało że padły wykorzystywane przez nas serwery z firmy znajomego :D

 

 

 

dla przypomnienia podam naszą stronę z wynikami obserwacji:

 

Venus Transit 2004

 

to była jak narazie moja najdokładniej wykonana obserwacja

 

odległość Ziemia Słońce wyniosła według naszych obliczeń: 149608857 km

a pomiar dokonalismy z 0.007 % błedu

Do obserwacji uzylismy zwykłaj kamerki CMOS i wilandowego newtona 122/630

 

100_0836.jpg

100_0840.jpg

100_0844.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My z kuplem pojechaliśmy na pole. Obok jakiś rolnik kosił trawę i co chwila spozierał na nas spod byka. W końcu nie wytrzymał, podszedł i zapytał czy jesteśmy z geodezji. No tak, w sumie etx na statywie wygląda trochę jak teodolit. "Nie, oglądamy przejście Wenus, pewnie słyszał pan w tv". Jasne, że słyszał. "A chce pan zerknąć". No jasne, że chciał. Spojrzał niepewnie w okular, wytrzeszczył oczy, podniósł głowę, przetarł oczy, spojrzał jeszcze raz... widać było że jest w głębokim szoku. W końcu się napatrzył, ale odchodząc jeszcze parę razy oglądał się i kręcił z niedowierzaniem głową :) Byłby bardziej zdumiony chyba tylko gdyby zobaczył latający spodek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak się z fizyki zwalniałem. Potem sprzęt do plecaka i rowerkiem do kolegi. A potem w samą porę chmurki się rozwiały. Kumpel robił zdjęcia... cyfrówką z ręki przykładaną do okularu :Boink:. Ale niektóre bardzo łądne wyszły :D

Niezapomniane wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, a ja zaciekle w noc z 7/8VI malowałem i przycinałem tekturowe pudło po odczynnikach na kamere projekcyjną :ha: , bo jedyny aparat jaki miałem to analogowy kompakt, a chciałem mieć zdjęcie. Za to zapomniałem pracowicie przekalibrowywanego pracowicie na tę okolicznośc z 32mm na 1.25" ruskiego mikroskopowca 14x i rzutowałem ze strachem przez Plossla. Rano wszystkie graty do malucha i do roboty, stanowisko na parkingu pod instytytutem [ pani na portierni wydziwiała, co to za rura], rano zero chmur, dopiero potem przylazły. Skok pod Instytut Fizyki, gdzie mimo chmur łapiąc przejasnienia rzutowano z refraktora Zeissa 100/1000, dzikie tłumy wokół. Potem chmury i chwilowe przejasnienie przed samym koncem zjawiska, a potem letni deszcz. Zostało mi po tym pare fotek -ja ze sprzetem i znajomymi, parę niezbyt ostrych zdjęc Wenus na Słońcu i tekturze :ha: , no i fotki tego zbiegowiska przy lunecie fizyków. Ech, łezka w oku... pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe wspomnienia mam z dni 7-9 maja kiedy to brałem udział w spotkaniu w Brandys (Czechy) amatorów astronomii z Europy biorących udział w programie VT-2004. Na konferencję przybyło 40 amatorów astronomii z 23 krajów, w tym z Polski. http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004/brandys.htm

Zapraszam do poczytania i oglądania prezentacji oraz zdjęć wszystkich uczestników.

IMG_1181.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija dziś właśnie rok od przejścia Wenus przed tarczą Słońca.

 

Zostaje więc 7 lat bez 2 dni do kolejnego już nie tak efektywnego przejścia.

 

mam nadzieję że za te 7 lat znów będziemy wszyscy razem,aż sie łezka w oku kreci.

 

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna te Wenus...nr.2 :ha:

W dniu tranzytu obudziłem się ponad godzinę przed pierwszym kontaktem. Niebo zasłonięte chmurami, więc na drugi bok i nyny. Nagle żona budzi mnie i mówi, że jest przerwa w chmurach i piękne, czyste niebo. To była moja najszybsza pobudka i poranna toaleta :D Zdążyłem rozłożyć się ze sprzętem na pierwszy kontakt i do samego końca było bezchmurne niebo :dobrze: W trakcie obserwacji przybywali moi znajomi, uczniowie klas moich dzieci z nauczycielami i wiele nieznanych mi osób. Szkoda, że był do dyspozycji tylko jeden teleskop i nie miałem Herschela, tylko folię. Mimo to wrażenia pozostaną do końca życia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.